Velká část domácností si za teplo příští rok připlatí

Nahrávám video

Velká část tuzemských domácností, které jsou připojeny na centrální vytápění, si v příštím roce za teplo připlatí. Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent, což zvýší výdaje na vytápění a ohřev vody v průměru o vyšší desítky korun měsíčně. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu, informovalo v úterý Teplárenské sdružení ČR.

Uhelné teplárny mají na dodávkách tepla do domácností a dalších subjektů s výjimkou průmyslu více než padesátiprocentní podíl. U tepla z plynu je podíl kolem 25 procent a zbývající část tvoří biomasa a ostatní zdroje.

Sdružení při vyčíslení cenových změn pro příští rok vycházelo z průzkumu mezi svými členy. Většina uhelných tepláren v něm avizovala plánované zvýšení cen v rozmezí od tří do deseti procent. Navýšení ceny by se tak podle sdružení mělo projevit v příštím roce nárůstem měsíčních výdajů na vytápění a ohřev vody v průměrném bytě o 65 až 150 korun.

Zlevňovat se naopak chystají plynové teplárny, a to rovněž v rozmezí od tří až do deseti procent. Pro domácnosti připojené na tyto zdroje by to mělo znamenat úsporu 125 až 250 korun měsíčně. Podle sdružení mohl být pokles ceny tepla z plynu ještě výraznější, přibrzdilo ho však zvýšení regulovaných plateb.

Výrazně dražší teplo z biomasy

Ceny tepla z uhlí a z plynu se díky těmto změnám přiblíží, první jmenované však nadále zůstanou v průměru nižší.

Nejvýrazněji se změní ceny tepla ze zdrojů, které spalují biomasu. Mohou zdražit až o pětinu. Důvodem je podle sdružení nečinnost vlády. Teplárny na biomasu totiž měly mít podle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu pro letošek stanovený provozní bonus. Ten však doposud podle sdružení není vyplácen kvůli chybějící notifikaci podpory u Evropské komise. Sdružení to vyčítá kabinetu, který dle něj dosud neschválil nařízení, které by vyplácení bonusu umožnilo. Vláda tím navíc podle tepláren porušuje zákon.

„Bohužel ho nedodržuje a místo toho, aby stanovila podporu na tři roky dopředu, tak ani na konci listopadu nevíme, jestli stát bude teplo z biomasy příští rok podporovat. Teplárnám tak nezbývá nic jiného než chybějící bonus promítnout do cen tepla,“ uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu uvedlo, že v současnosti pokračuje notifikační řízení s Evropskou komisí, přičemž takzvaná prenotifikační fáze řízení už byla úspěšně dokončena. „Předpokládáme, že notifikační fáze bude pozitivně ukončena v nejbližší době. Ohledně aktivačního nařízení předpokládáme, že jej vláda projedná ještě do konce roku,“ uvedla Miluše Trefancová z tiskového oddělení resortu.

Zároveň připomněla jiné aktivity kabinetu k podpoře transformace teplárenství – například dotační výzvu na investiční podporu programu HEAT nebo aukci na provozní podporu elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Alkohol za kormidlo nepatří. Policisté připomínají, jak se bezpečně chovat u vody

Policisté během letních prázdnin vyrážejí k přehradám, koupalištím a přírodním vodním plochám, aby v rámci preventivní akce Bezpečně u vody lidem připomněli pravidla bezpečného chování. Na Novomlýnských nádržích se zaměřují nejen na rekreanty na břehu, ale také na vůdce motorových člunů, jachet nebo paddleboardů.
před 1 hhodinou

VideoSběrny mateřského mléka se musí transformovat na mléčné banky

Na práci s mateřským mlékem budou kvůli evropské legislativě stejné požadavky jako na zacházení s lidskou tkání nebo orgány. Většina zařízení s mateřským mlékem má asi rok na přeměnu v takzvané mléčné banky. Jedna taková bude přitom stát i několik desítek milionů korun. Většina náhradního mateřského mléka se totiž dnes v Česku k novorozencům dostává přes porodnice, které si ho samy nasbírají. Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že ústavům v transformaci pomůže.
před 2 hhodinami

ODS vyloučila Filipa Dvořáka ze strany

Výkonná rada ODS ve středu ukončila členství předsedovi místní organizace strany v Praze 1 Filipu Dvořákovi, sdělila mluvčí občanských demokratů Mariana Wernerová. Spor vznikl poté, co se celostátní vedení strany kvůli dřívějším kauzám postavilo proti Dvořákově kandidatuře na starostu Prahy 1. Podle Dvořáka je jeho vyloučení výsledkem předem rozhodnutého procesu, i když nikdy nebyl z ničeho obviněn ani vyšetřován.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoNovým velitelem operací armády bude Míka

Operacím české armády bude nově velet generál Jaroslav Míka. Funkci převzal symbolicky ve středu na pražském Vítkově, střídání přichází po třech letech. Velitelství pro operace funguje od roku 2020 a řídilo mimo jiné repatriace českých občanů z krizových oblastí, nasazení vojáků na Slovensku či pomoc Ukrajině. Do praxe má teď zavést obranné plány Česka i NATO, posílit akceschopnost armády a připravit ji na multidoménové operace – na zemi, ve vzduchu i kyberprostoru. Podle nového šéfa armády Miroslava Hlaváče je cílem „vytvořit efektivnější systém velení, který nám umožní rychleji rozhodovat a účinněji řídit ozbrojené síly“.
před 11 hhodinami

Prezidentovo veto nepředstavuje pro vládu komplikaci, řekl Macinka

Veto prezidenta Petra Pavla pro vládu reálnou komplikaci nepředstavuje, řekl v Interview ČT24 vicepremiér a ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) s tím, že ho při nejbližší příležitosti přehlasují. Pavel podle Macinky prosazuje politiku opozice. Zároveň dodal, že vyrovnaný rozpočet není možné udělat „z roku na rok“, jeho strana se ale bude zasazovat o snižování schodků, uvedl. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 11 hhodinami

Prezident vetoval uvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti

Prezident Petr Pavel ve středu vetoval novelu, která má umožnit vládě mimo jiné překročit schválené výdaje státního rozpočtu až o deset procent, a to v případě zhoršení bezpečnostní situace. Zákon v červenci schválila sněmovna, když přehlasovala Senát. Ten chtěl do novely vložit omezující podmínky pro možnost kabinetu zvyšovat výdaje nad schválený rozpočtový rámec. Koalice postoj prezidenta očekávala, zřejmě se tak v srpnu sejde sněmovna, aby veto přehlasovala.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát by podle Babiše mohl uvést akcie pražského letiště na burzu v roce 2028

Stát by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl uvést čtyřicet procent akcií pražského letiště na burzu, a to zřejmě v roce 2028. Po vykoupení minoritních akcionářů energetické skupiny ČEZ, kterou chce vláda zestátnit, by to podle něj mohla být další příležitost pro investory, kteří chtějí vkládat své peníze do českých akcií. Babiš sdělil, že letiště je strategické aktivum, které by i po uvedení části společnosti na burzu stát nadále kontroloval.
před 13 hhodinami

Antimonopolní úřad musí znovu vyměřit pokutu za digitalizaci stavebního řízení

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) bude muset znovu vyměřit pokutu, kterou v roce 2024 potrestal ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) za zadání zakázky na digitalizaci stavebního řízení (DSŘ) mimo tendr. Původně milionovou pokutu nyní zrušil Krajský soud v Brně na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) z letošního května. Vyplývá to z rozhodnutí dostupného na úřední desce soudu. Reakce ministerstva, které tehdy vedl Ivan Bartoš (Piráti), zatím není známa.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.