Ve městech roste zájem o třídění bioodpadu. Lidé tím také mohou ušetřit

V České republice přibývá lidí, kteří třídí rostlinný odpad. Například v Praze se zájem o třídění zvýšil až dvojnásobně. Obyvatelé si tam za hnědé popelnice od ledna nemusí nic připlácet. Zájem se ale zvedl ve všech městech, která ČT oslovila. Podle odpadových hospodářů za to může bezplatné dodání nádob a vidina nižších poplatků za odpady.

V Praze od ledna rozdali sedmnáct tisíc nových nádob na bioodpad. Dohromady ho tak v hlavním městě třídí až 200 tisíc domácností. Počet tun vytříděného bioodpadu od ledna do října se proti loňsku zvedl téměř dvojnásobně – z pěti tun na devět.

V lednu, kdy sběr bioodpadu začal být bez dodatečných poplatků, magistrát zaznamenal enormní zájem. „Od dubna jsme přijímali cca dvanáct set žádostí a nyní je to kolem pěti set,“ říká asistentka náměstkyně primátorky pro oblast životního prostředí v Praze Alena Vondroušová. Občané si také mohou objednat popelnici pouze na určitou sezonu, což se vyplatí například zahradám.

Zájem o třídění bioodpadu vzrůstá i v Karlových Varech, kde za tento rok přibylo 99 menších popelnic a dvacet kontejnerů na bioodpad. To je nárůst asi o devět procent proti předešlému roku.

I v Písku letos začalo přibývat žádostí. „Nejdříve jsme rozmístili popelnice u paneláků a na veřejných místech, aby si toho lidé všimli. Postupně nám po stovkách začaly přibývat žádosti a nakonec jsme ještě museli 250 nádob dokupovat,“ říká Roman Mára z odboru životního prostředí v Písku.

Ne všechna města chtějí dávat hnědé popelnice na veřejná místa, protože s tím nemají dobrou zkušenost. U rodinných domů ve Varnsdorfu mají v současné době rozmístěných 400 nádob. Na sídliště je zatím dávat nechtějí. Bojí se, že by v těchto nádobách byly věci, které tam nepatří.

„Nám se to tady projevuje na sídlištích i u směsného odpadu, kde je horší kvalita vytříděnosti. Jakmile je tam velké množství lidí, kteří se navzájem neznají, tak je problém v tom, že si do popelnic často hází, co chtějí,“ popisuje vedoucí odboru životního prostředí města Varnsdorf Přemysl Brzák.

Rostlinný odpad třídí více také lidé ve Vysokém Mýtě. Tam město občanům zdarma poskytuje kompostéry i vyvýšené záhony. Díky nim si lidé pěstují vlastní zeleninu a zároveň vyrábí svůj kompost. S kompostováním má dobrou zkušenost i Brno, které letos kvůli velkému zájmu spustilo projekt Kompostuj Brno! Ten má pomáhat nakupovat a rozdávat kompostéry jeho obyvatelům.

Výhodné pro města i občany

Města si od podpory třídění bioodpadu slibují zmenšení množství odpadu komunálního. Ten je totiž dražší na likvidaci. Podle měst je bioodpad nejtěžší položkou a v popelnicích se směsným odpadem tvoří až čtyřicet procent jejich obsahu. Peníze to ušetří i občanům měst.

„Pokud mohu jako občan tento odpad bezplatně odložit do sběrných nádob na tříděný odpad, nemusím jím zaplnit vlastní popelnici nebo kontejner na komunální odpad, a tedy mohu mít popelnici menší nebo s méně častým svozem a díky tomu ušetřím na poplatku za komunální odpad,“ říká tiskový mluvčí magistrátu Karlovy Vary Jan Kopál.

Města často provozují vlastní kompostárny, kam bioodpad sváží. Z něj pak vyrábí kompost, který prodávají. V posledních letech samosprávy budují také bioplynové stanice, kdy rostlinný odpad promění na bioplyn. Pro obce je od roku 2015 povinné zajistit sběr bioodpadu, od roku 2020 to pro ně platí celoročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
11:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 2 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 2 hhodinami

Čeští hasiči odletěli pomáhat do zaplavených oblastí Texasu

Do amerického Texasu odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří budou v místech zasažených ničivými povodněmi pomáhat s pátráním po pohřešovaných lidech, informovala mluvčí hasičů Klára Ochmanová. Česká skupina je podle ní jediným zahraničním týmem, který v této souvislosti do Spojených států zamířil. Budou tam pět až sedm dní.
před 5 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 5 hhodinami

Rozvoj fotovoltaiky po letech růstu zpomalil

Rozvoj fotovoltaiky po několika letech růstu zpomaluje. Potvrzují to nová čísla Solární asociace, podle které se letos v prvním pololetí připojilo k síti 13 tisíc elektráren s výkonem 357 megawattů. Oproti loňsku je o čtvrtinu menší. Podle asociace ovšem přijde nárůst na podzim s účinností nového zákona.
před 7 hhodinami

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 19 hhodinami

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 19 hhodinami
Načítání...