Válek předpokládá, že Senátem vrácený pandemický zákon sněmovnou projde

6 minut
Události ČT: Válek předpokládá, že pandemický zákon sněmovnou projde
Zdroj: ČT24

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) předpokládá, že sněmovna senátní veto novely pandemického zákona přehlasuje. V opačném případě vládu požádá na dva týdny o nouzový stav. Zopakoval, že je potřeba pro zachování opatření ve zdravotnických zařízeních a pobytových sociálních službách, která mají před nákazou chránit seniory. Válek také připustil, že vláda i on schvalování novely v Senátu podcenili.

Upravit zákon podle námitek senátorů, nebo jen prodloužit platnost jeho současného znění i po 28. únoru podle Válka v podstatě nejde. „Pandemický zákon vedl k tomu, že byla vydávána opatření v rozporu se zákonem,“ řekl ministr. Novelizace podle něj jen zákon uvedla do souladu s výtkami správních soudů. „Nemůžu chtít prodloužit platnost zákona, o kterém vím, že je špatný a podle kterého by byla vydávána opatření, která by nebyla v souladu se zákonem,“ řekl.

Některé námitky senátorů Válek nechápe, například zasílání rozhodnutí hygieny o karanténě v SMS už funguje rok a půl a novela zákona to jen dává do souladu s legislativou. S odškodněním původní pandemický zákon nepočítal vůbec.

Válek přiznal špatnou komunikaci se senátory

„Člověk nabyde dojmu, že už každý ten zákon viděl a přesně ví, co tam je,“ uvedl s tím, že zákon byl vlastně dvakrát v připomínkovém řízení. Poprvé ho 15. prosince předložil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), znovu pak Válek.

„Asi byla chyba, že jsme nedostatečně vysvětlovali senátorům, že se tam neskrývá žádné nebezpečí pro občany, že tam není nic, co tam hledají. Tam vlastně nic nového není,“ dodal. Komunikace podle něj měla být lepší.

Už při projednávání v Senátu hájil pandemický zákon nutností chránit seniory. „My musíme hlídat domovy důchodců, dostávat z nich každý den data a testovat zaměstnance, abychom mohli sledovat situaci v každém domově důchodců. Totéž se týká zdravotnických zařízení,“ vysvětlil ministr zdravotnictví.

Další nouzový stav?

Toto mimořádné opatření bude podle Válka potřeba ještě první dva týdny v březnu, ale pro jeho vydání je třeba buď pandemický zákon, nebo nouzový stav. Předpokládá, že pro toto jedno opatření by vláda vyhlásila nouzový stav, pokud by sněmovnou novela neprošla.

Novelu horní komora zamítla 32 hlasy z 61 přítomných senátorů. Senátoři nejprve hlasovali o schválení, které neprošlo o jediný hlas. V Senátu mají většinu strany vládní koalice, jejich zákonodárci ale hlasovali na rozdíl od Poslanecké sněmovny nejednotně.

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) počítá s dalšími obstrukcemi opozičních poslanců stejně, jako tomu bylo při prvním projednávání novely. Právě v pátek lídři koaličních poslaneckých klubů debatovali o tom, kdy ke druhému projednávání pandemického zákona dojde. Definitivní termín zatím nepadl. 

Šéfové klubů budou v jednání pokračovat i v pondělí. „Co se týká termínu, tak těch variant je na stole několik. Jedna z nich je i 15. únor,“ uvedla předsedkyně sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Nevyloučila ani konání mimořádné schůze.

SPD bude obstruovat, ANO „jen“ debatovat

„SPD bude opět ve sněmovně tvrdě obstruovat pandemický zákon, jelikož nesouhlasíme s tím, že vláda Petra Fialy chce omezovat práva a svobody našich občanů v situaci, kdy evropské země rozvolňují,“ komentoval šéf SPD Tomio Okamura. „Nebudu tomu říkat obstrukce, protože my jsme debatovali věcně a budeme znovu dlouze debatovat. Navíc ještě opření o argumenty Senátu, od jejich vlastních senátorů,“ zmínila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.  

V případě, že by poslanci nestihli zákon schválit do konce měsíce, přestala by od 1. března platit téměř všechna protiepidemická opatření. Právě v takovém případě by Válek vládu požádal o vyhlášení stavu nouze. 

63 minut
90' ČT24: Spor o pandemický zákon
Zdroj: ČT24

Také předseda České lékařské komory Milan Kubek ke schvalování novely pandemického zákona sdělil, že vláda podle něj chybuje v komunikaci. Stát podle něj ale potřebuje mít nějaký nástroj, podle kterého by v případě nutnosti chránil občany před epidemií. Podle Kubka se ukázalo, že zákon o ochraně veřejného zdraví byl nedostatečný, nouzový stav vláda podle něj z politických důvodů odmítá a pandemický zákon také nefunguje kvůli soudům, které opatření podle něj shazují „jako na běžícím pásu“.

„Nepůsobí důvěryhodně, když jeden den pan ministr Válek říká, že je vše v pořádku, takže můžeme všechno rozvolňovat a situace je nadmíru výtečná, a druhý den vyhrožuje, že bude třeba zavést nouzový stav, protože epidemie ještě neskončila,“ uvedl v pořadu 90' ČT24 s tím, že lidé jsou zmatení a zdravotníci se cítí zase „trochu opuštění.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...