Nemyslím, že vládní úsporný balíček je tak zničující, jak tvrdí odbory, ale vůbec nereaguje na to, co se tu dělo poslední tři roky, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce sociolog a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Daniel Prokop. Vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle se neobává vyššího počtu exekucí. Zmínil, že výrazně pomůže přijetí evropské směrnice o oddlužení.
Úsporný balíček neřeší nerovnosti v populaci, míní sociolog Prokop
„Balíček vůbec nereaguje na to, koho poškodila inflace, takže to je velmi promarněná šance omezit chudobu, pomoct chudším regionům tím, že tam nechám víc peněz zaměstnancům,“ uvedl Prokop s tím, že se také mohly omezit výdaje na dávkový systém.
„Dnes bereme z minimální mzdy 7800 korun – to zaměstnanec zaplatí na odvodech, když nemá děti. To je obrovská částka a z těch lidí pak děláme klienty sociálního systému,“ podotkl Prokop a dodal, že na druhé straně například OSVČ, který má plat 120 tisíc měsíčně, platí paušální daň 6200 korun. „Je to úplná nerovnoměrnost a s tím balíček bohužel nic nedělá.“
S tím souhlasí i vedoucí Dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. „Myslím, že balíček je celkově spíš velmi neodvážný ze strany vlády. Nesnižuje nerovnost v populaci,“ uvedl s tím, že pořád je tu následek zrušení superhrubé mzdy, na čemž se podílely ODS a ANO a způsobily tím velký strukturální deficit. „V tuto chvíli jej nijak nenapravují a spíš dělají kosmetické úpravy, které tuto situaci nezlepšují.“
Hůle se neobává, že by díky vládnímu balíčku skokově začaly narůstat nové dluhové pasti a počty exekucí, jak varovaly odbory. „Rok 2022 byl co do dopadu na zranitelné osoby mnohem rizikovější a problematičtější.“ Zmínil, že tu jsou však statisíce lidí, kteří jsou předlužení, a řešením je přijetí směrnice Evropské unie o oddlužení, což by mělo přijít v roce 2024.
„To je cesta, jak pomoci lidem, kteří jsou beznadějně zadlužení a nejsou motivováni legálně pracovat – přežívají v šedé ekonomice, stát na ně doplácí a přichází o příjmy, které by měl primárně z odvodu zaměstnavatele, kdyby ti lidé byli zaměstnaní. A to je ten problém.“
Prokop: Zadlužení se musí vrátit do ekonomiky
Podobně se vyjádřil i Prokop, který zmínil, že nyní není nástroj, který by ze strany státu vyžadoval, aby lidé, kteří jsou zadlužení, legálně pracovali.
„Tou prací načerno a snižováním příjmů u lidí s exekucemi ztrácíme obrovské prostředky – odhadujeme, že ztrácíme až dvanáct miliard ročně na daňových příjmech,“ podotkl s tím, že je potřeba vrátit tyto lidi do ekonomiky a odblokovat ekonomiku v regionech.