Ušetřit a neplýtvat. O využití potravin se snaží aplikace i řetězce

8 minut
Události: Plýtvání potravinami
Zdroj: ČT24

Obchodní řetězce stále častěji nabízejí zboží, které by se mohlo zkazit, s výraznými slevami. Některé nově zřizují i speciální stojany pro výrazně zlevněné ovoce a zeleninu, které už nejsou v původní kvalitě, ale zároveň je nechtějí vyhodit. Část zboží také dávají potravinovým bankám nebo se je snaží zpracovat do dalších výrobků.

Přepočteno na kusy jsou po rohlících v obchodním řetězci Albert nejprodávanější položkou banány, které jsou také dobrým příkladem boje proti plýtvání. Z těch, co se neprodají v původním stavu, totiž připravují banánový chlebíček. „Cukernatost přezrálých banánů je ideální, abychom nemuseli doslazovat těsto. Zároveň zužitkujeme přebytek, který je neprodejný a nedarovatelný ani pro zvířecí spolky,“ popsal mluvčí řetězce Albert Jiří Mareček. Zvířecím spolkům řetězec dává pečivo či ovoce a zeleninu, kterou neprodají nebo nemohou darovat potravinovým bankám. Další potraviny, které by se mohly zkazit, se snaží prodat ve slevě.

Podobně uvažují i další řetězce, slevy využívají různými způsoby. „Zavádíme speciální stojany pro zlevněné ovoce a zeleninu,“ uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Kromě toho zákazníkům radí, jak jídlo nejlépe uchovat, aby ani oni plýtvat nemuseli. „Jak správně skladovat ovoce a zeleninu, jaké druhy kam patří. Například, že rajčata nepatří do lednice,“ doplnila mluvčí.

V obchodním řetězci Lidl zase mohou zákazníci zlevněné ovoce a zeleninu kupovat ve speciálních taškách nebo bedýnkách. „Když je třeba v pytli brambor jedna brambora špatná, sesype se do taštičky, a zákazníci tak dostanou prvotřídní zeleninu a ovoce za sníženou cenu,“ tvrdí mluvčí Lidlu Eliška Froschová Stehlíková.

Speciální tašky s potravinami nabízí i Penny Market. Zákazníci si je mohou zamluvit pomocí aplikace. „Zákazník si v aplikaci balíček objedná, potom zajde na konkrétní prodejnu a pouze si ho vyzvedne,“ sdělil mluvčí řetězce Tomáš Kubík. Mobilní aplikace, které mají za cíl omezit vyhazování jídla, se objevují stále častěji. Některé z nich radí, kde mohou lidé získat přebytky se slevou, a tím nejen zabránit plýtvání, ale také ušetřit.

Až třetina všech vyprodukovaných potravin skončí jako odpad

Jako odpad skončí až třetina všech na světě vyprodukovaných potravin. V součtu je to 1,3 miliardy tun ročně. Na jednoho obyvatele Evropy připadá každoročně až 115 kilo vyhozeného jídla.

Podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně jsou ale Češi ve srovnání s evropským průměrem výrazně šetrnější. Spočítali, že každý vyhodí 36,5 kilogramu jídla ročně zhruba za tři a půl tisíce korun. Nejčastěji končí v odpadcích ovoce a zelenina, dále pečivo a hotová jídla.

Podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) více než polovina lidí považuje vyhazování jídla za velký problém, podle dalších více než dvou pětin to sice není správné, ale jsou aktuálnější problémy, které je potřeba řešit. Jenom pět procent oslovených to jako problém nevnímá. CVVM také upozornilo, že spousta Čechů netuší, kdy je opravdu nutné potraviny vyhodit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 3 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 5 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 5 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 5 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 9 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 10 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 11 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...