Univerzity kvůli pandemii ruší promoce. Absolventi by o ně ale přijít neměli

Promocí se absolventi univerzit letos už nedočkají. Vysoké školy definitivně zrušily i zbytek plánovaných termínů do konce roku. Mezi nimi třeba i Univerzita Karlova v Praze, která jen na prosinec plánovala asi šest desítek promocí. Podle univerzit, které ČT oslovila, by se mohly náhradní akce konat v příštím roce. Záležet bude na epidemické situaci a zájmu samotných studentů. Některé fakulty totiž již zvládly diplomy rozdat – studenti si je buď sami vyzvedli, nebo jim je školy rozeslaly poštou.

Poslední plánované promoce do konce roku 2020 zruší i Univerzita Karlova v Praze. Vedení se tak rozhodlo s ohledem na aktuální situaci a vládní opatření související s bojem proti epidemii nemoci covid-19, uvedl Petr Podzimek z odboru vnějších vztahů UK. Prosincových termínů promocí mělo být 61.

Celkem Univerzita Karlova, která má 17 fakult, musela zrušit od března do června 49 termínů, v říjnu a listopadu 89. „V současné době se připravují termíny pro náhradní promoce za období říjen až prosinec 2020, a to v období od ledna do března 2021,“ řekl Podzimek a dodal, že se slavnostní akty uskuteční za předpokladu, že to umožní opatření platná v dané době.

Většinu promocí jak na jaře, tak na podzim zrušilo i České vysoké učení technické v Praze (ČVUT). O slavnostní předání diplomu tak podle vedoucí odboru PR a marketingu ČVUT Andrey Vondrákové přišly tři tisíce studentů. Diplomy už si ale absolventi mohli vyzvednout, aby měli potvrzení o ukončení studia. Ať už pro nástup do zaměstnání, nebo pokračování ve studiu. Škola je přesto o možnost slavnostně odpromovat připravit nechce.

„Tito absolventi se budou moci zúčastnit náhradní promoce, i když si diplom vyzvedli, pokud budou mít zájem. Pravděpodobně si jej přinesou v den promoce s sebou, ale ještě to fakulty takto konkrétně neřešily, jelikož se zatím neví, kdy to bude možné,“ řekla Vondráková.

Promoce zlínské univerzity kvůli šíření nákazy proběhly na nádvoří
Zdroj: Dalibor Glück/ČTK

Možná až s promocemi budoucích absolventů?

Se stejným scénářem, kdy si studenti diplomy na odložené promoce sami přinesou, počítají například i na Západočeské univerzitě v Plzni nebo na České zemědělské univerzitě v Praze. Termíny slavnostních aktů nejsou ještě jasné. Jedná se buď o jaru, nebo budou součástí promocí budoucích absolventů nynějšího akademického roku. Záležet bude na aktuálním stavu epidemie, vládních opatřeních a zájmu absolventů.

Některé fakulty nebo školy slavnostní ceremoniál letos uskutečnit stihly, mezi nimi třeba Fakulta stavební ČVUT, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nebo Technická univerzita v Liberci. Předávání diplomů se ale často odehrávalo v omezeném režimu, například v rouškách a bez podávání rukou. Velká část škol ale musela promoce zrušit úplně.

Palackého univerzita v Olomouci musela již odložené promoce opět přesouvat na neurčito, jak řekla její mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková: „Slavnostní promoce, které byly na všech fakultách původně plánovány v letním semestru, byly přesunuty na září či říjen, kdy se také nemohly konat skrz vyhlášená opatření vlády v souvislosti s covid-19.“

Stejný případ přeložených a následně zrušených promocí řešila i Česká zemědělská univerzita v Praze nebo Západočeská univerzita v Plzni. „Promoce se nekonaly ani v tradičních červnových či červencových termínech, ani v termínech říjnových, které měly mnohdy zároveň nahradit odložené letní termíny,“ popsala totožnou situaci mluvčí plzeňské univerzity Šárka Stará.

Na Masarykově univerzitě v Brně se diplomy předaly sedmi tisícovkám studentů na fakultách v rámci předem objednaných časů. Podle vyjádření mluvčí univerzity Terezy Fojtové se podařilo diplomy rozdat na podzim ještě před prvními vládními omezeními. „Osobám, které se do Brna nemohly dostavit, jsme diplomy zasílali i poštou,“ dodala Fojtová. Stejnou možnost, tedy zaslání diplomů poštou do vlastních rukou, nabídly svým absolventům i třeba  Západočeská univerzita v Plzni, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích nebo Vysoké učení technické v Brně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 29 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 29 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 4 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...