Teplárny výrazně zdražují. Největší cenový skok čeká ty plynové

7 minut
Události: Teplo rychle zdražuje
Zdroj: ČT24

Další teplárny v Česku ohlašují zdražování. Zhruba na dvojnásobek zvedly ceny v Brně, a to i po započítání vládního cenového stropu na plyn. Od listopadu si tam výrazně připlatí asi sto tisíc domácností. V Břeclavi už dřív oznámili dokonce pětinásobné zdražení. Hlavním důvodem je vysoká cena plynu, na kterém je řada tepláren závislá. Další dodavatelé podle jejich profesního sdružení zdraží v následujících týdnech. Topná sezóna přitom sotva začala.

„Plynové teplárny, které už teď ohlašují ceny na celý rok, už v lednu nejspíš nic měnit nebudou. Ale v případě ostatních tepláren, které využívají uhlí nebo biomasu, tam se určitě ceny od ledna měnit budou,“ upozorňuje výkonný ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

Například brněnské domácnosti průměrně zaplatí měsíčně zhruba o patnáct set korun víc. Ze zemního plynu v Brně vyrábějí asi osmdesát procent tepla a právě kvůli jeho cenám teď zdražují. Zatímco loni je stál nákup suroviny miliardu, příští rok to bude skoro pětkrát tolik.

„Spočítali jsme naši nákladovou cenu zemního plynu a abychom měli vyrovnané hospodaření, tak jsme museli přistoupit ke zdražení zhruba o dvojnásobek,“ upřesnil generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Martin Hájek v Událostech, komentářích upozornil, že ceny, které nyní nastavila brněnská teplárna, nebudou ničím neobvyklým. „Na úroveň, kterou má Brno, se budou dostávat všechny plynové teplárny. Některé jsou už dokonce významně výš. To bude bohužel cena, která bude u plynových tepláren normální,“ podotkl.

Bez zastropování by teplárny zdražily ještě víc, řekl Síkela

Zástupci vlády považují za důležitý krok zastropování cen. „Naše vláda dělá maximum pro to, aby ochránila domácnosti i firmy před energetickou krizí a před vysokými cenami energií. Právě zavedení cenového stropu jak u plynu, tak elektřiny je toho důkazem. S brněnskými teplárnami jsme tento týden jednali a oni řekli, že pokud bychom nezavedli toto opatření, tak by byli nuceni zvednout ceny za teplo ještě více,“ konstatoval ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN).

Zároveň pripomněl, že cena plynu opět klesla a nyní je na nejnižší úrovni od letošního června. Během pátku se pohybovala i pod hranicí 140 eur za megawatthodinu. I tak je ale cena výrazně výš než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za megawatthodinu.

„Pro ty, kteří se ocitnou opravdu ve složité situaci, je přichystaný příspěvek na bydlení. Jednáme také s teplárnami a samozřejmě s dopravci o tom, jak zajistit i v průběhu zimy pružnou dopravu uhlí do tepláren,“ dodal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Opozice ale situaci hodnotí jinak. „Vláda to totálně promáchla. Zastropování, a to ještě na úrovních, které jsou mimořádně vysoké vůči ostatním zemím, bude až de facto od začátku roku. To znamená, že v tomto roce se všech dotknou ty neuvěřitelné ceny, včetně ceny za teplo,“ zdůraznil místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.

22 minut
UK: Teplárny přepisují ceníky
Zdroj: ČT24

Uhlí a biomasa pomáhají držet ceny dole

Naopak hlavními zdroji plzeňských tepláren jsou uhlí a biomasa, a to společně s komunálním odpadem. „Víc než tři čtvrtiny naší skládky paliv už dneska zabírá biomasa – obnovitelný zdroj energie, přičemž se snažíme utlumovat spotřebu uhlí, nicméně v současné době je velmi dobře, že pořád máme domácí zdroj energie pro vytápění města Plzeň,“ popsal výrobní ředitel Plzeňské teplárenské Jan Skřivánek. 

I proto, že v Plzni nejsou závislí na plynu, jsou jednou z mála tepláren, která ceny nezvedá. Třeba pražské teplárny zveřejnily nové ceníky už v červnu. Od druhé poloviny roku tak zdražily v průměru o dvanáct procent.

Zdražení energií
Zdroj: ČT24

Zatím lidé v průměru pocítili pětinové zdražení tepla, vyplývá z nejnovějších dat statistiků o inflaci. Mezi zdroji je ale výrazný rozdíl. Cena plynu pro spotřebitele za rok poskočila o 86 procent, tuhých paliv o 56 procent a elektřiny o 38 procent.

Pomohl by nouzový stav?

Situace s energiemi je natolik vážná, že by se dalo uvažovat o vyhlášení nouzového stavu, zmínil v Událostech, komentářích hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO). „V nouzovém stavu budeme a v tomto procesu by se dala spousta věcí urychlit. Nebo vymyslet jiný legislativní proces, kde by se daly věci dělat rychleji. Například zákon o veřejných zakázkách nás limituje neskutečným způsobem. Nebyli bychom schopni rychle vysoutěžit jiné zdroje nebo technologie,“ řekl. 

Zdůraznil také, že v Ústeckém kraji chybí masivní podpora na vývoj vodíku. „To je surovina budoucnosti. Nakonec bychom ani plyn ze zásobníků nepotřebovali a byli bychom soběstační,“ vysvětlil.

„Pro mě je ten nouzový stav trochu úsměvný, když si uvědomím, co opozice vždycky říkala, když měl být vyhlášen například v souvislosti s Ukrajinou. Věřím, že to bez nouzového stavu zvládneme,“ reagovala na Schillerova slova středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Ujistila, že na stole je řada opatření a je nutné, aby je vláda dobře a srozumitelně vysvětlila, což se jí zatím dost dobře nepodařilo. „V tom by měla přidat, protože lidé, ale i firmy – malé i velké –, to potřebují pochopit. A vědět, že každý segment bude mít nějakou sérii opatření,“ prohlásila Pecková.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 2 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 5 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 7 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 12 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 19 hhodinami
Načítání...