Soud osvobodil radikály, kteří měli na demonstraci prapor rozpuštěné DS

Most – Okresní soud v Mostě osvobodil tři pravicové radikály, kteří na demonstracích v říjnu 2010 drželi prapor tehdy už rozpuštěné Dělnické strany. Podle soudce Pavla Plcha se neprovinili trestným činem propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod, protože nemuseli vědět, že jimi propagovaná strana už byla Nejvyšším správním soudem rozpuštěná. Správní soud rozpustil Dělnickou stranu v únoru 2010.

K soudu si přišla vyslechnout rozsudek Lucie Šlégrová a David Kundla. Třetí z radikálů, Petr Soblahovský, do soudní síně nepřišel. „Jako členové Dělnické strany byli její symboliku zvyklí běžně používat. Neměli důvod se domnívat, že se v mezidobí tento symbol stal nezákonným,“ uvedl v odůvodnění soudce. Podle něj i sám předseda Nejvyššího správního soudu po rozsudku do médií uvedl, že je třeba striktně rozlišovat mezi rozpuštěním strany a užíváním jejích symbolů. 

Soudní znalec poukazoval, že už samotný symbol strany – ozubené kolo a v něm černá písmena DS, je symbolem odkazujícím k nacistické symbolice. S tím ale soudce nesouhlasil: „Fragment ozubeného kola dodnes používá Dělnická strana sociální spravedlnosti, a pokud vím, žádné trestní stíhání kvůli tomu neprobíhá,“ uvedl soudce. Navíc má podle něj ozubené kolo například vytetované přes celá záda český boxer Lukáš Konečný. 

Soudce navíc znalce Ivo Svobodu z případu vyloučil kvůli jeho výrokům pro časopis Týden, ve kterém o výhrůžkách od pravicových extremistů na adresu odborníků na extremismus řekl, že je potřeba si jich nevšímat, „protože tato stupidní deprivovaná hovada neumí jiným způsobem komunikovat“. „Znalec svévolně znehodnotil svůj posudek tím, že se vulgárně vyjádřil na adresu posuzovaných osob,“ dodal soudce s tím, že stát na jeho posudek vynaložil nemalé prostředky. 

Vyloučený znalec se nemůže odvolat. Rozhodnutí soudce může sloužit i jako neoficiální precedens, protože kvůli výroku přišly námitky vůči Svobodovi i jiným soudům. Svoboda se k celé záležitosti už v lednu odmítl vyjadřovat.