Senátoři ve čtvrtek už v prvním čtení odmítli novelu senátorů ANO, kteří chtěli osvobodit důchodce nebo handicapované od televizních a rozhlasových poplatků. Limit pro zakázky malého rozsahu se také zřejmě zvýší na tři miliony korun u dodávek služeb a zboží a na devět milionů u stavebních prací, schválila horní komora. Jednání pokračovalo senátorskou iniciativou o informační povinnosti pojišťoven u životního pojištění.
Senát odmítl osvobození od koncesionářských poplatků pro část obyvatel
Senátorská iniciativa členů horní komory za ANO by od poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas osvobodila důchodce, zdravotně postižené lidi a nezaopatřené děti. Stejný návrh předložili ve sněmovně poslanci ANO – samostatně i jako pozměňovací návrh k vládní novele o růstu poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas s rozšířením okruhu poplatníků.
„Není to jen legislativní text. Je to návrh, který má reálný a citelný dopad na stovky tisíc našich spoluobčanů, lidí, kteří se často nacházejí v obtížné životní situaci,“ popsala návrh předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová.
Senátor David Smoljak (STAN) navrhl, že pokud sněmovna návrh ANO neschválí, budou ho moci senátoři ANO do této předlohy vložit. Poukazoval i na to, že třeba starobní důchodci tvoří polovinu lidí sledujících ČT, která by tak podle něj přišla o polovinu poplatků. „To je prostě zákon o likvidaci České televize a Českého rozhlasu,“ prohlásil. Uvedl také, že nikde v Evropě nejsou senioři paušálně zbaveni povinnosti poplatek hradit. Senátor ANO Tomáš Navrátil však argumentoval tím, že návrh cílí na skupinu lidí, která pomoc potřebuje.
Michael Canov (SLK) návrh označil za populistický a nereálný. Jeho cílem je podle něj ukázat, jací jsou senátoři, kromě zástupců hnutí ANO, nelidové, kteří nemyslí na důchodce a invalidy. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) senátorům ANO řekl, že pokud návrh předkládají nyní, tak to dělají v okamžiku, kdy z časových důvodů nemá šanci na úspěch.
Změna u zakázek
Limity pro zakázky malého rozsahu, u kterých nebude nutné zadávací řízení, se mají zvýšit v případě dodávek zboží a služeb na tři miliony korun a u stavebních prací na devět milionů korun. Hranicí u dodávek služeb a zboží jsou v současnosti dva miliony, u stavebních prací šest milionů. Úpravu připojila sněmovna do vládní novely, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči společnostem ze zemí mimo Unii. Důvodem je nárůst cen. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) řekl, že navýšení limitů je zdůvodnitelné a z pohledu zadavatelů očekávatelné. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
Zvýšení limitů se do předlohy dostalo v dolní parlamentní komoře na návrh jejího hospodářského výboru. Z povinnosti uskutečnit zadávací řízení změna vyjme podle dřívějšího vyjádření ministerstva pro místní rozvoj odhadem až třetinu dosavadních veřejných zakázek. Sněmovna zároveň zvýšila limit pro povinné uveřejnění zadávací smlouvy na zakázku z 500 tisíc korun na milion korun, což má ulehčit práci menším zadavatelům včetně obcí.
Limity se neměnily roky
Zvýšení limitů přivítal například senátor ANO Tomáš Navrátil i Eva Rajchmanová z KDU-ČSL. Rajchmanová i senátor STAN Ondřej Lochman odmítli obavy z případného neprůhledného zadávání zakázek jako neopodstatněné. „Za všechny starosty i primátory si dovolím říct: děkuji,“ prohlásil senátor Michael Canov z klubu STAN, starosta Chrastavy na Liberecku. Poukazoval na to, že limity se neměnily asi dvacet let a inflace mezitím ve svém součtu přesáhla „už dávno“ padesát procent.
Horní komora v úvodním kole podpořila také senátorskou novelu občanského zákoníku, která uzákoní informační povinnost pojišťoven u životního pojištění pro případ smrti. Ze zákona by musely po úmrtí pojištěného oznamovat lidem či organizacím, že mají nárok na vyplacení peněz z tohoto pojištění. Před tím, než Senát předlohu případě pošle do legislativního procesu, ji posoudí jeho ústavně-právní a hospodářský výbor.