Senát odmítl osvobození od koncesionářských poplatků pro část obyvatel

Senátoři ve čtvrtek už v prvním čtení odmítli novelu senátorů ANO, kteří chtěli osvobodit důchodce nebo handicapované od televizních a rozhlasových poplatků. Limit pro zakázky malého rozsahu se také zřejmě zvýší na tři miliony korun u dodávek služeb a zboží a na devět milionů u stavebních prací, schválila horní komora. Jednání pokračovalo senátorskou iniciativou o informační povinnosti pojišťoven u životního pojištění.

Senátorská iniciativa členů horní komory za ANO by od poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas osvobodila důchodce, zdravotně postižené lidi a nezaopatřené děti. Stejný návrh předložili ve sněmovně poslanci ANO – samostatně i jako pozměňovací návrh k vládní novele o růstu poplatků za veřejnoprávní televizi a rozhlas s rozšířením okruhu poplatníků.

„Není to jen legislativní text. Je to návrh, který má reálný a citelný dopad na stovky tisíc našich spoluobčanů, lidí, kteří se často nacházejí v obtížné životní situaci,“ popsala návrh předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Senátor David Smoljak (STAN) navrhl, že pokud sněmovna návrh ANO neschválí, budou ho moci senátoři ANO do této předlohy vložit. Poukazoval i na to, že třeba starobní důchodci tvoří polovinu lidí sledujících ČT, která by tak podle něj přišla o polovinu poplatků. „To je prostě zákon o likvidaci České televize a Českého rozhlasu,“ prohlásil. Uvedl také, že nikde v Evropě nejsou senioři paušálně zbaveni povinnosti poplatek hradit. Senátor ANO Tomáš Navrátil však argumentoval tím, že návrh cílí na skupinu lidí, která pomoc potřebuje.

Michael Canov (SLK) návrh označil za populistický a nereálný. Jeho cílem je podle něj ukázat, jací jsou senátoři, kromě zástupců hnutí ANO, nelidové, kteří nemyslí na důchodce a invalidy. Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) senátorům ANO řekl, že pokud návrh předkládají nyní, tak to dělají v okamžiku, kdy z časových důvodů nemá šanci na úspěch.

Změna u zakázek

Limity pro zakázky malého rozsahu, u kterých nebude nutné zadávací řízení, se mají zvýšit v případě dodávek zboží a služeb na tři miliony korun a u stavebních prací na devět milionů korun. Hranicí u dodávek služeb a zboží jsou v současnosti dva miliony, u stavebních prací šest milionů. Úpravu připojila sněmovna do vládní novely, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči společnostem ze zemí mimo Unii. Důvodem je nárůst cen. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) řekl, že navýšení limitů je zdůvodnitelné a z pohledu zadavatelů očekávatelné. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Zvýšení limitů se do předlohy dostalo v dolní parlamentní komoře na návrh jejího hospodářského výboru. Z povinnosti uskutečnit zadávací řízení změna vyjme podle dřívějšího vyjádření ministerstva pro místní rozvoj odhadem až třetinu dosavadních veřejných zakázek. Sněmovna zároveň zvýšila limit pro povinné uveřejnění zadávací smlouvy na zakázku z 500 tisíc korun na milion korun, což má ulehčit práci menším zadavatelům včetně obcí.

Limity se neměnily roky

Zvýšení limitů přivítal například senátor ANO Tomáš Navrátil i Eva Rajchmanová z KDU-ČSL. Rajchmanová i senátor STAN Ondřej Lochman odmítli obavy z případného neprůhledného zadávání zakázek jako neopodstatněné. „Za všechny starosty i primátory si dovolím říct: děkuji,“ prohlásil senátor Michael Canov z klubu STAN, starosta Chrastavy na Liberecku. Poukazoval na to, že limity se neměnily asi dvacet let a inflace mezitím ve svém součtu přesáhla „už dávno“ padesát procent.

Horní komora v úvodním kole podpořila také senátorskou novelu občanského zákoníku, která uzákoní informační povinnost pojišťoven u životního pojištění pro případ smrti. Ze zákona by musely po úmrtí pojištěného oznamovat lidem či organizacím, že mají nárok na vyplacení peněz z tohoto pojištění. Před tím, než Senát předlohu případě pošle do legislativního procesu, ji posoudí jeho ústavně-právní a hospodářský výbor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...