Roste zájem o energeticky úsporné a malé bydlení. Developeři tak začali nabízet mikrobyty

7 minut
Události: Bydlení v Česku
Zdroj: ČT24

Realitní trh v Česku se mění. Zájem kupujících o malé i energeticky úsporné bydlení znovu roste, poptávka po ostatních bytech ale stagnuje nebo klesá. Developeři hlavně ve velkých městech proto začínají nabízet i mikrobyty. Některé z nich jsou velké jen kolem deseti metrů čtverečních.

Zájem o malé byty roste zejména ve velkých městech. A jejich plocha se stále zmenšuje. Například v jednom domě na pražském Proseku mají i jednotku s výměrou devět metrů čtverečních. Její pořizovací cena byla téměř dva miliony korun. „Celkově je tu 46 ubytovacích jednotek. Průměrná plocha je kolem čtrnácti až devatenácti metrů čtverečních,“ přiblížila spolumajitelka domu Katarina Tochtarová.

Ještě před dvaceti lety měla nová průměrná garsoniera sedmadvacet metrů, nyní je to dvaadvacet. „Jednotka 22 metrů se skládá z jednoho pokoje. Inspirovali jsme se v Paříži, kde se takový byt dá vybavit za padesát tisíc korun,“ doplnila Tochtarová. Nedostatek místa v bytech kompenzuje v domě společná prádelna a sušárna.

Lidé, kteří shánějí byt, se v posledních pěti letech rozdělili zhruba na dvě skupiny. Ta první chce malometrážní bydlení, druhá hledá větší plochu, ale má i vyšší požadavky – například na úsporné technologie. To je třeba případ prvního pasivního domu v Hradci Králové. Všech 48 jednotek se prodalo prakticky ihned.

„Měli jsme určitě štěstí na dobu, když jsme projekt začali prodávat. To bylo před dvěma lety, ještě před válkou na Ukrajině. Tím, že je dům prošpikovaný technologiemi, tak to oslovovalo především mladou cílovou skupinu,“ okomentoval developer Tomáš Vrbický.

Roli hraje i lokalita

Na realitním trhu se nyní zvyšuje rozdíl mezi cenami energeticky úspornějších bytů a těch starších bez rekonstrukce či ve špatné lokalitě. „Na jedné straně vidíme nemovitosti, jejichž cena nadále klesá a klesat pravděpodobně bude. Na druhé straně už je skupina nemovitostí, které naopak velmi rychle zdražují a tempo zdražování se bude ještě zrychlovat,“ uvedl mluvčí Bezrealitky František Brož.

Lokalita je důležitá i při nabídce parcel. Třeba pozemky v obci Suchá u Havlíčkova Brodu nabízelo město místním s cenou 2200 korun za metr. Zájem ale nebyl, z deseti se prodal pouze jeden.

„Chápu situaci dneška, kdy máte vysoké úroky na hypotéce. Postavit dům není zas tak jednoduché, ani nám nepřejí ceny stavebních materiálů,“ vyjádřila se místostarostka Havlíčkova Brodu Marie Rothbauerová (ODS).

O parcely v šest kilometrů vzdáleném sídlišti v severní části Havlíčkova Brodu je přitom zájem už nyní, přestože město jejich prodej teprve chystá.

Dražší je také pronájem

Stále dražší je v Česku také pronájem. Jeho průměrná cena ve druhém čtvrtletí ve srovnání s prvním stoupla téměř o jedno a půl procenta. Mezičtvrtletně nájmy nejvýrazněji zdražily v Liberci, a to o tři a půl procenta.

Naopak ve Zlíně šly ceny o necelá tři a půl procenta dolů. Stále přitom platí, že nejlevnější je pronájem bytu v Ústí nad Labem, nejvyšší částky lidé platí v Praze.

V některých lokalitách poptávka po nájmech výrazně převyšuje nabídku. Právě v Praze na jeden byt čekají i desítky zájemců. Stojí za tím vysoké úrokové sazby hypoték, ale i zvýšená poptávka po bytech ze strany studentů či cizinců, kteří v Česku dlouhodobě pracují.

„Čím menší byty, tím více zájemců, protože ti lidé volí v dnešní době levnější bydlení. Zájem o větší rodinné byty jsme zaregistrovali za posledních x měsíců vzhledem k tomu, že rodiny nechtějí koupit nebo na to nedosáhnou,“ popsala realitní makléřka z RE/MAX G8 Reality Tereza Vrzáková. Analytici nepředpokládají, že by v nejbližší době měly nájmy výrazně zlevnit.

Zahájených staveb ubývá

Co se staveb týče, v prvních sedmi měsících mírně přibylo dokončených bytů. V závěru července jich stavaři předali skoro jednadvacet tisíc, meziročně o tři procenta více.

Zahájených staveb ale naopak ubývá, ve srovnání se stejným obdobím před rokem jich je méně skoro o pětinu. V dalším období to nebude lepší. Klesl totiž i počet vydaných stavebních povolení, v prvním pololetí o více než desetinu.

Důvodem je zdražování, ale ve velkých městech také nedostatek stavebních parcel. Třeba v Praze tak vznikají byty i v zátopových územích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde taky déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
09:08Aktualizovánopřed 41 mminutami

Za nízkými mzdami stojí i dotační ekonomika, míní prezidentka Asociace personalistů

Dvě třetiny lidí v Česku nejsou spokojené s tím, kolik peněz vydělávají. Prezidentka Asociace personalistů a generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová se domnívá, že za nízkými mzdami stojí mimo jiné i dotační ekonomika. Podle ní je v tuzemsku také nejnižší fluktuace zaměstnanců v celé Evropě, uvedla v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 4 hhodinami

Čeští vědci mají novou metodu na úpravu mléka pro nedonošené děti

Tuzemští vědci vymysleli novou metodu na úpravu darovaného mléka pro nedonošené děti. To by díky ní mohlo být pro kojence bezpečnější i výživnější. A lékaři by mohli využít i větší množství. Metodu mohou nemocnice zavést do praxe prakticky ihned.
před 6 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 14 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...