Politici hledají recept na dostupné bydlení. Mluví o investicích i zákonech

3 minuty
Události: Politici hledají recept na dostupné bydlení
Zdroj: ČT24

Jak zajistit, aby bydlení v Česku bylo dostupné, se tento týden řešilo ve sněmovně. Někteří politici slibují peníze, jiní chtějí situaci řešit i novými zákony. Normu o podpoře bydlení momentálně připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Platit má od roku 2025.

Připravený projekt na výstavbu jedenácti menších bytů mají už několik let v Městci Králové. Radnice počítá s tím, že by sloužily seniorům, i když vhodné by mohly být i jako startovací byty. Dům má vyjít na asi 26 milionů korun. Stavba dosud nezačala. „Nenašli jsme vhodný dotační titul, který by přesně vyhovoval představám města. A zároveň v některých případech byl krátký časový úsek na realizaci té stavby,“ zdůvodnil starosta Milan Pavlík (ČSSD).

Obci s asi dvěma a půl tisíci obyvateli aktuálně podle starosty chybí asi tři desítky obecních bytů. Prostory jsou, peníze ne. „Patříme mezi obce, které by byty potřebovaly – ať pro učitele, lékaře, pro naši nemocnici, pro mladé rodiny,“ vyjmenoval Pavlík.

Bytovou situaci nyní mezi radnicemi mapoval Svaz měst a obcí. Zjistil, že projekty nových domů mají připravené desítky z nich. Řada už má vydané i stavební povolení – například Plzeň, Kutná Hora, Prostějov nebo Břeclav. Jenže výstavba zatím čeká. „Nejvíce chybí takzvané běžné byty pro normální nájemné. Momentálně je situace taková, že finanční prostředky a dotační tituly na výstavbu běžných bytů nejsou – jsou buď na sociální byty, (nebo) startovací byty a tak dále,“ uvedla ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.

Sedmdesát procent radnic navíc svazu řeklo, že kapacitu svého obecního bytového fondu považuje za nedostatečnou.

Finanční podpora

Jak zlepšit dostupnost bydlení, v úterý s odborníky i starosty řešili politici ve sněmovně. Ministerstvo pro místní rozvoj slibuje vyšší finanční podporu. Do roku 2025 mají být tři miliardy k dispozici ve Státním fondu podpory investic, resort dojednává až osm miliard z evropských peněz a nebo také investice ze soukromých zdrojů. „Chceme vázat do té podpory výstavby obecního, nájemního bydlení zhruba dvacet miliard v následujících letech, což si myslím, že je největší investice, která tímto směrem kdy šla,“ řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Místopředsedkyně sněmovny a stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) za zásadní považuje dokončit snahy v oblasti legislativy. „Protože i za nás byl vlastně zákon o sociálním bydlení, pak zákon o dostupném bydlení, vždycky to nějakým způsobem prostě skončilo v Poslanecké sněmovně,“ přiblížila.

I přesto, že vláda oznámila v rámci konsolidací veřejných peněz škrty, národních dotací, které obce využívají k výstavbě, se nedotknou. Resort přitom musí své dotace snížit o skoro tři miliardy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 3 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 4 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 4 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 6 hhodinami
Načítání...