Ministerstva práce a sociálních věcí a zdravotnictví poprvé propojila své údaje o nemocnosti, léčbě, invaliditě, klientech domovů či příjemcích příspěvků na péči. Lépe tak nastaví síť zařízení, počet personálu, úhrady či investice.
Resorty práce a zdravotnictví propojily data o léčbě a dávkách
Zdravotnické údaje obsahuje Národní zdravotnický informační systém (NZIS). Sociální data jsou v Národním sociálním informačním systému (NSIS).
Díky propojení údajů experti mohou sledovat třeba nemocnost lidí v seniorských domovech i to, zda dostávají odpovídající péči či jak dlouho trvá příjezd sanity. Dá se mapovat poskytnutá zdravotní a sociální péče, počet potřebných profesí i věkové složení pracovníků, množství lidí s vysokou závislostí na pomoci i pečujících či uplatnění lidí s drahou léčbou na trhu práce, přiblížil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.
Získané informace podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) umožní třeba lepší přípravu na stárnutí. Bude možné přesněji naplánovat a zajistit do budoucna počet domovů a služeb v domácím prostředí i personál.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podotkl, že výsledkem propojení údajů jsou přijímané změny legislativy, strategie geriatrické péče, úprava dotací, posílení počtu studentů zdravotních oborů či změna nastavení úhrad zdravotní péče.
Podle Duška propojení informačních systémů a využití získaných dat ověřil pilotní projekt. Současně se připravovaly a přijímaly změny zákonů. Letos experti zveřejní několik analýz, a to o nemocnosti, invaliditě, čerpání příspěvků na péči a dostupnosti služeb. Zprávy vzniknou i pro jednotlivé kraje. Pracuje se na portálu, kde by se anonymizované údaje ze zdravotnictví i sociální oblasti zveřejňovaly. Hotový by mohl být koncem roku.