Přijde silný nárazový vítr, varují meteorologové. Víkend bude nadprůměrně teplý

11 minut
Meteorologové slibují nadprůměrně teplé dny, ale i silný vítr
Zdroj: ČT24

Po týdnu s prvním sněhem a jinak převážně deštivými dny meteorologové varují před silným větrem, který udeří ve východní části Čech a na Vysočině. O víkendu se také oteplí, teploty vyšplhají až k nadprůměrným 14 stupňům a meterologové neočekávají ani silnější déšť, pouze místy přeháňky.

Po týdnu, kdy přišel na řadu míst Česka první sníh, se už v pátek teploty vyšplhají přes den na deset až čtrnáct stupňů Celsia. Už od čtvrtečního večera ale může přijít silnější vítr. 

Podle meteorologů bude vítr zesilovat před studenou frontou, která bude postupovat ze západní do střední Evropy. Počítat by s tím měli od čtvrteční půlnoci do sobotních 06:00 zejména obyvatelé Libereckého a Pardubického kraje, Vysočiny a východních okresů Středočeského, Jihočeského a Královéhradeckého kraje. 

Předpověď počasí na čtvrtek 14. listopadu 2019
Zdroj: ČT24

„Vítr začne ve čtvrtek večer zesilovat a v pátek nárazy větru, hlavně na Českomoravské vrchovině a na horách na severozápadě Česka budou dosahovat až 90 kilometrů v hodině,“ upozornil meteorolog České televize Michal Žák.

Týdenní předpověď počasí
Zdroj: ČT24

Vítr může lámat větve a stromy. Vedle škod na stromech a lesních porostech není podle meteorologů vyloučeno, že by vítr mohl způsobit i menší škody na budovách.

Doporučují proto zajistit okna, dveře a volně uložené předměty venku. Turisté by měli omezit horské túry zejména v hřebenových partiích a řidiči by při jízdě měli dbát zvýšené opatrnosti.

Nadprůměrně teplý víkend

Teploty ale o víkendu slibují meteorologové nadprůměrné. Vůbec nejtepleji z celého týdne bude asi v sobotu, mezi jedenácti až patnácti stupni. Jen na západě a jihozápadě Čech by mělo být o dva až tři stupně chladněji.

Ani v noci by o víkendu nemělo mrznout a meteorologové očekávají i výrazně méně srážek než v uplynulých dnech. Pravděpodobnost srážek o víkendu je kolem 40 procent.

„Rozhodně to nebude trvalý, ale jen občasný déšť, na většině území tedy bude o víkendu bez deště,“ slíbil meteorolog. Teploty nad deset stupňů Celsia by se měly udržet i o druhém víkendovém dni.  

Teplo by mělo být i v příštím týdnu, maximální teploty už ale nebudou takové, jako o víkendu, vyšplhají se na osm až třináct stupňů a meteorologové zatím neočekávají ani vydatnější déšť či sněžení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 45 mminutami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
před 1 hhodinou

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 3 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 4 hhodinami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
před 4 hhodinami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 4 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 5 hhodinami
Načítání...