Před 50 lety vstoupil Josef Sekyra jako první Čechoslovák na jižní pól

V prosinci 1969 prováděla americká expedice Deep Freeze průzkum Transantarktického pohoří. Členem této výpravy byl i Josef Sekyra, rodák z Královéhradeckého kraje, který 26. prosince 1969 stanul jako první občan bývalého Československa na jižním pólu. Američtí  polárníci tam na jeho počest vyvěsili narychlo ušitou československou vlajku. Na stožáru byla pověšena obráceně.

Vědec a dobrodruh Josef Sekyra nebyl před dobytím jižního pólu ve zkoumání neznámého žádným nováčkem. Mimo jiné se zúčastnil československé speleologické expedice do druhé nejhlubší propasti světa v Apuánských Alpách v Itálii.

V roce 1961 začal provádět geomorfologickou studii v asijském pohoří Pamír. V průběhu těchto výzkumů zvládl vytvořit výstupem na Pik Lenina, vrchol hory ve výšce 7134 m n. m., tehdejší československý výškový rekord.

Do Antarktidy se Sekyra podíval dvakrát. Poprvé v letech 1966 až 1967, kdy se sovětskými výzkumníky působil v oblasti Země královny Maud a Enderbyho země.

V roce 1969 se do Antarktidy vydal znovu, tentokrát s Američany v rámci výpravy Deep Freeze, jejímž úkolem bylo kromě základního geologického výzkumu a mapování také najít důkaz pro existenci dávného prakontinentu Gondwana. 

Přílet dr. Josefa Sekyry z Antarktidy. Doktora Sekyru vítá na Ruzyňském letišti jeho manželka a syn Zdeněk. - 22. ledna se vrátil RNDr. Josef Sekyra, CSc., pracovník Ústředního ústavu geologického v Praze, který navštívil koncem roku 1969 jižní pól jako první Čechoslovák v rámci americké výzkumné expedice. Spolupracoval v Antarktidě hlavně s belgickými polárníky z bruselského střediska antarktického výzkumu EXANTAR. Dr. Sekyra sledoval v Antarktidě zvětrávání hornin a vliv extrémních klimatickýc
Zdroj: Josef Sekyra/ČTK

Na jižní pól se Sekyra dostal prakticky náhodou. Při vánočním večírku na americké vědecké základně McMurdo se ho někdo zeptal, jestli už byl někdy nějaký Čech na jižním pólu. Když se dozvěděl, že ne, nabídl mu na jižní pól zaletět v rámci vzdušného průzkumu.

Na základně Amundsen-Scott ho vysadilo obří dopravní letadlo C-120 Herkules, které vezlo na stanici zásoby. Vedoucí stanice a polárníci už věděli, že Sekyra je první Čechoslovák v oblasti, a tak narychlo vyvěsili ručně ušitou československou vlajku. Na stožáru byla ale pověšena naopak, červená nahoře, bílá dole.

Na jižním pólu Sekyra obdivoval prostředí a provedl geologický výzkum. Než odletěl, přibil do ledu cedulku s nápisem Praha 15 560 km – tolik to bylo ke geologickému ústavu na Malostranské náměstí.

Stan českého geologa a polárního badatele Josefa Sekyry, který se zúčastnil expedice Deep Freeze v Antarktidě, v letech 1969–1970. Josef Sekyra pracoval v blízkosti Scottovy chaty a fotografoval místa, která se Scottovou výpravou souvisela.
Zdroj: Josef Sekyra/ČTK

Na jižní pól se Josef Sekyra vrátil ještě o tři dny později. V rámci expedice Deep Freeze byl také u objevu praplaza rodu Lystrosaurus, který potvrdil teorii o posunu kontinentů.

V sedmdesátých a osmdesátých letech Sekyra geologicky mapoval Blízký východ, opět v extrémních klimatických podmínkách. Prozkoumal například Iráckou západní poušť nebo i část Sahary.

Josef Sekyra zemřel 10. listopadu 2008 v Praze. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých geologů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 8 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 9 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 13 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 20 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 20 hhodinami
Načítání...