Poslanci jednali o zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky. K hlasování se znovu nedostali

Poslanecká sněmovna od rána jednala o novele zákona o změnách v organizaci Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, kterou chce koalice zpřísnit zákaz vlastnictví médií vrcholnými politiky a přijímání dotací v ustanovení zákona o střetu zájmů. Projednání předlohy brzdí řadu měsíců opoziční hnutí ANO. Koalice nechala svolat mimořádnou schůzi, kterou nelze blokovat zejména navrhováním změn programu. K hlasování se ale sněmovna nedostala, schůze byla přerušena do středy 14. června.

Obstrukce návrhu novely zákona dosud trvaly podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka zhruba 30 hodin čistého času. „Bylo by slušné vůči Poslanecké sněmovně, abychom změnili způsob, jakým se návrh zákona projednává, a abychom ho doprojednali,“ dodal.

Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček během začátku programu schůze odkázal na konsolidační balíček, který vláda představila minulý čtvrtek. „Jsem přesvědčen, že v současné době lidi a firmy trápí něco úplně jiného, trápí je to, že roste chudoba, a vidí marné kroky vlády to řešit,“ komentoval program schůze.

Havlíčkův projev trval zhruba půl hodiny. Mimo jiné kritizoval také škrty v dotacích nebo zvýšení daní, zmínil i zvýšení odvodů pro OSVČ. Jako druhá poslankyně s přednostním právem hovoří předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Po třech řečnících z ANO se dostali na řadu koaliční poslanci

Bývalá ministryně financí navázala na Havlíčkovu kritiku, požádala rovněž kabinet Petra Fialy (ODS) o zveřejnění podrobností konsolidačního balíčku. Vládu vyzvala ke spolupráci na konsolidaci rozpočtu. Vypočetla také konkrétní dopady úsporných opatření na rodiny. „Celkem je jedna modelová rodina za rok v minusu 87 200 korun. Česká ekonomika je v recesi a pětikoalice se evidentně chystá zopakovat Nečasovu a Kalouskovu chybu,“ prohlásila. Zrušení EET označila za trestuhodné.

Posléze se ke slovu dostala místopředsedkyně sněmovny Klára Dostálová (ANO). Zhruba po půlhodině projevu ji upozornil předsedající schůze Jan Bartošek (KDU-ČSL), že se projednává jiné téma, než o kterém hovoří. Navázala na své předřečníky, doporučila vládě řadu změn v konsolidačním balíčku a vyslovila se proti změnám v něm.

„Mě tento způsob jednání fascinuje, kromě toho, že jde o zjevné obstrukce s vedlejším produktem, tak nám hnutí ANO tvrdí, že ví, jak na to,“ komentoval vystoupení řečníků z ANO předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. „Stěžujete si na svůj rozpočet,“ dodal v reakci na kritiku opozice ohledně státního zadlužování. „Vás nedrží nic jiného než anti-Babiš,“ reagovala Schillerová.

Pořad mimořádné schůze si poslanci schválili v 11:17, samotná schůze začala v devět hodin ráno. Pokračovaly neshody o podobě novely i o navrhovatelích zákona, opozice slovy Schillerové argumentovala tím, že návrh vylučuje z politiky „úspěšné lidi“. Šéfka poslanců ANO si následně vzala pauzu na jednání poslaneckého klubu do čtrnácti hodin. Zamezila tak dalšímu projednání na páteční mimořádné schůzi. Předsedající poslanec Bartošek proto schůzi přerušil do středy 14. června do devíti hodin ráno.

Zástupci koalice uvedli, že kvůli dalším možným obstrukcím by stanovili pevné datum hlasování na pátek 16. června. „Pokud to udělají, tak říkám, že poruší jednací řád. Bezesporu se jim to podaří prosadit. A já říkám za nás, my se poradíme na klubu, ale v takovém případě bychom se obrátili na Ústavní soud,“ řekla Schillerová.

ANO novelu kritizuje dlouhodobě

Navrhované zpřísnění zákazu vlastnictví médií politiky, přijímání dotací a investičních pobídek v ustanovení zákona o střetu zájmů označovali poslanci ANO za „přílepek“ už při únorovém projednávání novely. Michálek odmítal tvrzení ANO, že jím prosazované změny míří proti jedné osobě, tedy předsedovi ANO a bývalému premiérovi Andreji Babišovi.

Poslanecký pozměňovací návrh zejména mění ustanovení, které zakazuje veřejným funkcionářům provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Aby nebylo možné zákaz obcházet, má se vztahovat na skutečného majitele provozovatele médií, nikoli na ovládající osobu. Stejně tomu má být u společností v případě zákazu přijímání dotací a investičních pobídek, který míří na členy vlády. 

Změny v dohledovém úřadu mají podle vlády zlepšit jeho kontrolní roli a vymahatelnost práva. Novela počítá například s tím, že vrcholným orgánem úřadu bude nově pětičlenné kolegium, které převezme část pravomocí předsedy úřadu.

Načítání...