Po komunitních zahradách roste zájem i o sdílená pole

Vypěstovat si svépomocí bylinky, zeleninu nebo brambory. Lidé v Praze k tomu můžou využít nejen komunitní zahrady, ale i sdílená pole. Ta vznikají na nevyužívané půdě, kterou většinou vlastní magistrát. Od letošního října si lze nově pronajmout část pole například v pražských Letňanech, kde je takto k dispozici až 20 hektarů. Zatím se tam zaregistrovalo kolem patnácti pěstitelů. Projekty jako MetroFarm, spolek ZAzemí nebo komunitní zahrada Na Polské vychází vstříc těm, kteří si chtějí vytvořit „políčko“.

Nevyužitá pole na okraji Prahy v Letňanech si mohou lidé pronajmout prostřednictvím projektu MetroFarm. Hospodařit můžou na plochách v řádu až desítek metrů čtverečních. Podobné pole je také v pražských Jinonicích. „Pěstuji prvním rokem na ploše 50 metrů čtverečních. Hledala jsem nějakou komunitní možnost velmi dlouho, asi tři roky. Mně se osobně líbí, když vše kolem roste. Sama mám doma spoustu rostlin, ale nemám balkon a nemám možnost pěstovat nic venku,“ řekla o své motivaci soukromá pěstitelka Petra Balášová, která má v Jinonicích pronajatý kus pole.

V některých lokalitách jsou všechny plochy obsazené, jinde mají zájemci stále možnost si část pole pronajmout. Kromě Jinonic se mohou pěstitelé v Praze prostřednictvím MetroFarmu poohlédnout i po pozemcích třeba na Císařském ostrově nebo nově v Letňanech, kde jsou k dispozici stovky „políček“. Každá lokalita má své sdílené zázemí a potřebné zahradnické nářadí.

„Zájem ze strany lidí je. Například v Jinonicích, kde jsme tři roky, máme čtyřicet políček a kapacita tam nestačí. Proto přemýšlíme, kam zájemce umístit. Jsme však schopni uspokojit všechny zájemce. Chceme lidi také vzdělávat v ekologickém pěstování,“ řekl koordinátor projektu Štěpán Říha.

K tomuto druhu činnosti se dostával postupně. „Jsem Pražák a chtěl jsem být vždy soběstačný. Kamarád získal brownfield, a tak jsem díky tomu začal naplňovat svůj sen mít zahrádku tady v Praze. Později jsme si všimli veřejné nabídky magistrátu, zapojili jsme se do výběrového řízení a bitvu ‚kdo dá nejvíc‘ vyhráli,“ popsal Říha svoji motivaci zapojit se do projektu. „Časem jsem zjistil, že člověk nemusí žít nutně mimo Prahu, aby se cítil být na venkově. Zjistil jsem, že Praha nabízí spoustu možností,“ doplnil.

„Často se najde někdo, kdo neví, co s pozemkem. Z většiny se jedná právě o magistrát, který pozemky pronajímá za běžný poplatek. Plochy se pak dále pronajímají samotným pěstitelům za členský poplatek,“ přiblížil Říha.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana pronajímá hlavní město pole s cílem zhodnotit jinak nevyužité zemědělské pozemky. „Naším cílem je nenechat půdu ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,“ vysvětlil Hofman.

Krádežím se vyhnout nelze, jsou ale sporadické

Při pěstování na sdílených pozemcích je podle provozovatelů nutné počítat s určitým rizikem krádeží. O zásadní problém ale podle nich nejde. „Na Císařském ostrově, kde máme v tuto chvíli 160 individuálních pěstitelů, se za čtyři roky, co tam jsme, poztrácelo jen něco v hodnotě pěti až šesti tisíc korun, takže nic zásadního,“ uvedl Říha.

V Letňanech bude provozovatel zabezpečení řešit až v souvislosti s případnými problémy. „Problémem pro plodiny jsou spíše zajíci, případně divočáci,“ dodal Říha. Magistrát ale za samotný provoz na pozemku nezodpovídá. „Za provoz na pozemku zodpovídá pachtýř,“ doplnil Hofman.

Projekt MetroFarm není v Praze jediným pronajímatelem sdílených polí. Dalším je například komunitní zahrada Na Polské v Čimicích. „Plochu tvoří zavážka suti, která je zároveň komunitním prostorem. Tři roky plocha ležela ladem a budovali jsme na ní komunitní zahradu. Má dohromady 1,8 hektaru. Část pole obhospodařujeme, zatímco druhá část slouží jako pastvina pro ovce, aby plocha nezarůstala,“ řekla koordinátorka komunitní zahrady Martina Taišlová. „Máme magistrátní pozemek, který je označen jako orná půda. Každý si může vykolíkovat plochu, jakou chce. Registrujeme celkem kolem dvaceti členů,“ upřesnila Taišlová.

O podobné projekty je zájem i v menších městech. Například Spolek ZAzemí v Turnově ve svém komunitním projektu umožňuje rodinám vypěstovat si vlastní řádek brambor. „Jedná se asi o čtvrt hektaru, na kterém si každá rodina pak svůj řádek vysbírá. Lidé o to mají zájem. V tuto chvíli je to asi dvacet rodin, případně jednotlivců. Pole však pěstitelům přímo nepronajímáme,“ uvedla garantka spolku Anna Hudská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 1 hhodinou

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 3 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 3 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 3 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 7 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 8 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 9 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 10 hhodinami
Načítání...