Po komunitních zahradách roste zájem i o sdílená pole

Vypěstovat si svépomocí bylinky, zeleninu nebo brambory. Lidé v Praze k tomu můžou využít nejen komunitní zahrady, ale i sdílená pole. Ta vznikají na nevyužívané půdě, kterou většinou vlastní magistrát. Od letošního října si lze nově pronajmout část pole například v pražských Letňanech, kde je takto k dispozici až 20 hektarů. Zatím se tam zaregistrovalo kolem patnácti pěstitelů. Projekty jako MetroFarm, spolek ZAzemí nebo komunitní zahrada Na Polské vychází vstříc těm, kteří si chtějí vytvořit „políčko“.

Nevyužitá pole na okraji Prahy v Letňanech si mohou lidé pronajmout prostřednictvím projektu MetroFarm. Hospodařit můžou na plochách v řádu až desítek metrů čtverečních. Podobné pole je také v pražských Jinonicích. „Pěstuji prvním rokem na ploše 50 metrů čtverečních. Hledala jsem nějakou komunitní možnost velmi dlouho, asi tři roky. Mně se osobně líbí, když vše kolem roste. Sama mám doma spoustu rostlin, ale nemám balkon a nemám možnost pěstovat nic venku,“ řekla o své motivaci soukromá pěstitelka Petra Balášová, která má v Jinonicích pronajatý kus pole.

V některých lokalitách jsou všechny plochy obsazené, jinde mají zájemci stále možnost si část pole pronajmout. Kromě Jinonic se mohou pěstitelé v Praze prostřednictvím MetroFarmu poohlédnout i po pozemcích třeba na Císařském ostrově nebo nově v Letňanech, kde jsou k dispozici stovky „políček“. Každá lokalita má své sdílené zázemí a potřebné zahradnické nářadí.

„Zájem ze strany lidí je. Například v Jinonicích, kde jsme tři roky, máme čtyřicet políček a kapacita tam nestačí. Proto přemýšlíme, kam zájemce umístit. Jsme však schopni uspokojit všechny zájemce. Chceme lidi také vzdělávat v ekologickém pěstování,“ řekl koordinátor projektu Štěpán Říha.

K tomuto druhu činnosti se dostával postupně. „Jsem Pražák a chtěl jsem být vždy soběstačný. Kamarád získal brownfield, a tak jsem díky tomu začal naplňovat svůj sen mít zahrádku tady v Praze. Později jsme si všimli veřejné nabídky magistrátu, zapojili jsme se do výběrového řízení a bitvu ‚kdo dá nejvíc‘ vyhráli,“ popsal Říha svoji motivaci zapojit se do projektu. „Časem jsem zjistil, že člověk nemusí žít nutně mimo Prahu, aby se cítil být na venkově. Zjistil jsem, že Praha nabízí spoustu možností,“ doplnil.

„Často se najde někdo, kdo neví, co s pozemkem. Z většiny se jedná právě o magistrát, který pozemky pronajímá za běžný poplatek. Plochy se pak dále pronajímají samotným pěstitelům za členský poplatek,“ přiblížil Říha.

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana pronajímá hlavní město pole s cílem zhodnotit jinak nevyužité zemědělské pozemky. „Naším cílem je nenechat půdu ležet ladem, ale naopak ji zhodnocovat. Cestou je právě šetrné hospodaření,“ vysvětlil Hofman.

Krádežím se vyhnout nelze, jsou ale sporadické

Při pěstování na sdílených pozemcích je podle provozovatelů nutné počítat s určitým rizikem krádeží. O zásadní problém ale podle nich nejde. „Na Císařském ostrově, kde máme v tuto chvíli 160 individuálních pěstitelů, se za čtyři roky, co tam jsme, poztrácelo jen něco v hodnotě pěti až šesti tisíc korun, takže nic zásadního,“ uvedl Říha.

V Letňanech bude provozovatel zabezpečení řešit až v souvislosti s případnými problémy. „Problémem pro plodiny jsou spíše zajíci, případně divočáci,“ dodal Říha. Magistrát ale za samotný provoz na pozemku nezodpovídá. „Za provoz na pozemku zodpovídá pachtýř,“ doplnil Hofman.

Projekt MetroFarm není v Praze jediným pronajímatelem sdílených polí. Dalším je například komunitní zahrada Na Polské v Čimicích. „Plochu tvoří zavážka suti, která je zároveň komunitním prostorem. Tři roky plocha ležela ladem a budovali jsme na ní komunitní zahradu. Má dohromady 1,8 hektaru. Část pole obhospodařujeme, zatímco druhá část slouží jako pastvina pro ovce, aby plocha nezarůstala,“ řekla koordinátorka komunitní zahrady Martina Taišlová. „Máme magistrátní pozemek, který je označen jako orná půda. Každý si může vykolíkovat plochu, jakou chce. Registrujeme celkem kolem dvaceti členů,“ upřesnila Taišlová.

O podobné projekty je zájem i v menších městech. Například Spolek ZAzemí v Turnově ve svém komunitním projektu umožňuje rodinám vypěstovat si vlastní řádek brambor. „Jedná se asi o čtvrt hektaru, na kterém si každá rodina pak svůj řádek vysbírá. Lidé o to mají zájem. V tuto chvíli je to asi dvacet rodin, případně jednotlivců. Pole však pěstitelům přímo nepronajímáme,“ uvedla garantka spolku Anna Hudská.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 5 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 5 hhodinami

Modelu Kantaru pro ČT dominuje ANO, SPD díky memorandu posílilo

Podle dubnového volebního modelu agentury Kantar CZ by první místo obhájilo hnutí ANO se ziskem 35 procent hlasů. Druhá by skončila koalice SPOLU s 19,5 procenta hlasů, následuje STAN s 12,5 procenta. Čtvrté by se umístilo SPD s deseti procenty hlasů. Do sněmovny by se dostali i Piráti s 6,5 procenta hlasů a Motoristé se šesti procenty. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 6 hhodinami

O historii, zdravotnictví či Ukrajině diskutovali hosté Politického spektra

O oslavách 80. výročí konce druhé světové války, obnově okresů, stavu zdravotnictví v příhraničí a nerostné dohodě mezi Ukrajinou a USA diskutovali hosté Politického spektra s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuse se zúčastnil předseda strany Moravané Ctirad Musil, předseda politického hnutí Senioři sobě Jaroslav Pollák a předseda strany Koruna Česká Vojtěch Círus.
před 10 hhodinami

Generála Vojcechovského Sověti mučili, jeho potomci se teď na „místo činu“ vydali

Před osmdesáti lety začala sovětská tajná služba v tuzemsku zatýkat, a to především kritiky bolševiků. Mezi nimi byl i generál Sergej Vojcechovský, armádní velitel, legionář a člen protinacistického odboje, kterého Sověti mučili a věznili. Nakonec ho poslali do gulagu na Sibiři, ještě předtím však zbytek jeho rodiny emigroval. Generálovi potomci nyní navštívili vilu, v níž sovětští agenti Vojcechovského v Československu drželi. Mužův pravnuk Marc zároveň za hrdinské činy svého předka převzal Kříž obrany státu.
před 17 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 20 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...