Piráti a Starostové chtějí urychlit proces přijetí eura, vyzývají ke vstupu do ERM II. Dle ODS to zatím nemá smysl

7 minut
Události: Piráti a STAN chtějí urychlit proces přijetí eura
Zdroj: ČT24

Dvě z pěti koaličních stran, Starostové a Piráti, chtějí urychlit cestu Česka k přijetí eura. Ve vládě hodlají prosadit, aby země už v příštím roce vstoupila do systému takzvaných směnných kurzů ERM II. V něm už by koruna byla zčásti navázaná na euro. A je to jakýsi předpokoj, ve kterém musí před zavedením společné evropské měny setrvat všichni zájemci nejméně dva roky. Premiér Petr Fiala (ODS) ale během konference o dvaceti letech Česka v EU řekl, že s navázáním koruny na euro do konce tohoto volebního období nepočítá.

Většinu maastrichtských kritérií by Česko mělo plnit koncem tohoto roku. Hodlá během něj snížit deficit veřejných financí pod tři procenta HDP, celkový dluh má zůstat pod šedesáti procenty a inflace i úrokové sazby mají citelně klesnout. ČT to zjistila ze společného dokumentu centrální banky a ministerstva financí. Poslední překážkou na cestě k euru by tak zůstal právě vstup do směnného systému.

Starostové a Piráti vyzvali koaliční partnery, aby vláda už v příštím roce rozhodla o částečném navázání koruny na euro. „Vláda se zavázala splňovat maastrichtská kritéria, to je v souvislosti se vstupem do ERM II. Myslím si, že vláda má dát odpověď občanům, zda tento svůj závazek ve vládním programovém prohlášení v tomto volebním období dodrží. My si myslíme, že ho dodržet má,“ prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Pojďme plnit věci, které jsou pro Českou republiku v danou chvíli výhodné. U systému ERM II je to převážně kurs a obsluha státního dluhu,“ říká ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Kritéria pro přijetí eura (na konci roku 2024)
Zdroj: ČNB/MF/ČT24

Zatím do ERM II nemá smysl vstupovat, říká ODS

Proti zrychlení české cesty k euru je ale největší vládní strana. Podle ní nemá cenu před nalezením shody na datu přijetí eura do systému směnných kurzů vstupovat. ODS také argumentuje, že by Česko zbytečně přišlo o samostatnou měnovou politiku, která v krizi může ekonomice pomoci.

„Zvláště ve chvíli, kdy drtivá většina české společnosti si to nepřeje a pouze malá menšina je pro rychlé přijetí eura. (…) Česká koruna není brzdou ekonomického rozvoje České republiky,“ myslí si místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS).

„Předpokládám, že pokud budeme plnit maastrichtská kritéria, tak další vláda po příštích volbách už může přemýšlet o tom, jestli si dá euro jako cíl, nebo půjde jinou cestou,“ podotkl Fiala.

Další dvě vládní strany, TOP 09 a lidovci, zásadní kroky pro zavedení eura udělat chtějí. Ale až v příštím volebním období. „Pro to, abychom mohli opravdu poctivě v příštím volebním období už vstupovat i do ERM II, tak si chceme připravit podhoubí,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Myslím, že je to dobrý cíl, ale to neznamená, že skutečně v tomto volebním období jsme schopni do tohoto systému vůbec vstoupit,“ okomentoval místopředseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Michael Kohajda.

Opozice je proti

Vedle vládní ODS nechce urychlit přijetí eura ani opozice. „Neumím si představit, že bychom datum stanovovali. Ale opět, povedou se expertní debaty. Určitě půjdeme do voleb s tím, že nechceme euro,“ říká předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„Vstup do ERM II znamená v podstatě fixaci české koruny na euro. Já si myslím, že je to špatný krok. Protože my bychom měli zachovávat plnou měnovou nezávislost,“ sdělil předseda SPD Tomio Okamura.

Společný materiál České národní banky a ministerstva financí, který vyhodnocuje připravenost České republiky na přijetí eura, by měl Fialův kabinet projednat během příštích několika týdnů. Podle informací ČT zatím není na jeho vyhodnocení koaliční shoda.

Společnou měnou momentálně platí lidi ve dvaceti zemích EU. Z českých sousedů jsou to Německo, Rakousko a Slovensko. Jako zatím poslední se k eurozóně připojilo na začátku loňského roku Chorvatsko.

Po dohodě s Bruselem používají euro jako národní platidlo taky Andorra, Monako, San Marino a Vatikán. Černá Hora a Kosovo ho pak využívají bez předchozí domluvy. Sedm členů Unie si zatím nechává vlastní měnu. Kromě Česka kupříkladu Maďarsko, Polsko, Švédsko nebo Dánsko.

Debata o přijetí společné měny přichází v době, kdy si Česko připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Na konferenci k tomuto výročí vládní politici zdůrazňovali, že členství je pro zemi dlouhodobě výhodné – a to nejen ekonomicky. Politici sněmovních opozičních hnutí pozváni byli, ale na akci nedorazili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 2 hhodinami

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 9 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 9 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 11 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 11 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 17 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 18 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 21 hhodinami
Načítání...