V Letech u Písku si lidé připomínají romské oběti druhé světové války. Akce se tradičně koná v místě bývalého pracovního tábora. Podle historiků jím do roku 1943 prošlo více než 1300 Romů, přes tři sta z nich v něm zemřelo a pět set lidí skončilo v Osvětimi. Za komunistického režimu na místě vznikl vepřín, státu se ho před třemi lety po dlouhých jednáních podařilo odkoupit. Muzeum romské kultury, které teď areál spravuje, plánuje na místě postavit památník.
Pieta v Letech u Písku připomněla romské oběti druhé světové války
Na pietu přicházejí lidé, kteří mají příbuzné mezi oběťmi, nebo ti, jež mají vztah k romské kultuře, informovala z místa redaktorka ČT Romana Lehmannová. Součástí areálu bývalého tábora je i hromadný hrob, kde byli lidé pohřbeni i jen několik centimetrů pod zemí. Na jeho místě vznikne louka, která bude stále kvést.
Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi. Za komunistického režimu v 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů korun od firmy Agpi, která tam měla třináct tisíc prasat.
Muzeum romské kultury, které areál v Letech spravuje od dubna 2018, připravuje demolici tamního vepřína a stavbu památníku obětem romského holocaustu. Nový památník by chtělo muzeum představit v roce 2023. Bohdana Kuzmová Křepinská, která v muzeu vede oddělení vztahů s veřejností, sdělila, že projekt je teď ve fázi přípravy projektové dokumentace k povolení stavby.
„Projektová dokumentace demolice vepřína musela být aktualizována, aby byla v souladu s vítězným architektonickým návrhem,“ uvedla. Demolice vepřína je podle ní plánovaná na přelom let 2021 a 2022. Provoz chce muzeum zahájit v květnu 2023.
Lehmannová navíc řekla, že na místě zůstanou pouze torza vepřínu, aby připomínala, jaký byl vývoj místa i po válce.