Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

8 minut
Události, komentáře: Historik Jan Rychlík
Zdroj: ČT24

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.

Velká hospodářská krize začala v roce 1929 krachem newyorské burzy. Mezi lety 1929 a 1933 klesl světový obchod o čtvrtinu. Podíl na rozšíření do světa měly i kroky tehdejší americké vlády, která zavedla drastická ochranářská opatření na dovozy do USA. V květnu 1931 totiž vstoupil v platnost Smoot-Hawleyho zákon, který zvýšil americká cla na více než dvacet tisíc druhů dováženého zboží. Problémy se pak rychle přelily i do Evropy.

V noci na čtvrtek oznámil vysoká cla na dovoz z řady zemí současný americký prezident Donald Trump.

Historik Jan Rychlík z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy podotkl, že analogie mezi minulostí a současností viditelné jsou. Zároveň ale připomněl, že od velké hospodářské krize uplynulo už téměř sto let. „Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla,“ dodal.

Cla a Československo

Reagovat na tehdejší situaci muselo podle historika stejně jako další evropské země i Československo. „Také zavádělo ochranářská cla a také mu to nepomohlo, protože československá politika byla exportní,“ vysvětlil Rychlík, podle něhož se do celé situace promítaly i politické tlaky.

„Hegemonem politického života byla agrární strana a ta si prosadila už ve druhé polovině dvacátých let agrární ochranná cla, aby mohla obyvatelstvo přinutit konzumovat domácí produkty, což pochopitelně vedlo ke zvýšení cen,“ popsal Rychlík.

Úpadek exportu se podle historika dotknul zejména pohraničí, kde se vyráběly předměty, které jsou zbytné. Například bižuterie nebo sklo. „Když nemáte zaměstnání, tak něco k jídlu si koupit musíte, ale náhrdelník nebo lustr si nekoupíte,“ upřesnil Rychlík, který doplnil, že zasažené území bylo obýváno zejména německým obyvatelstvem, čímž se následně vyostřily i česko-německé vztahy.

Podle historika totiž potom bylo jednoduché lidem říkat, že jsou na tom mizerně, protože vládnou Češi, zatímco v nacistickém Německu není nezaměstnanost a je tam poptávka po pracovní síle.

Rychlík: Obtížně budovaný řád je v troskách

Podle Rychlíka jsou mezi současnou situací a situací ve třicátých letech minulého století viditelné i další paralely. Za jednu takovou označil rozbití mezinárodního řádu. „Řád, který se vytvářel po první světové válce, Společnost národů, která měla zabránit nové válce, tak zkrachoval,“ popsal tehdejší události s tím, že důvodem rozpadu byl vzestup autoritativních režimů.

„Nyní bohužel vidíme, že řád, který se velice obtížně konstituoval po druhé světové válce a přetrval válku studenou, je opět v troskách a vracíme se někam do devatenáctého, ne-li do osmnáctého století, kde platí právo většího klacku,“ pokračoval Rychlík. „Já jsem někdy rád, že už je mi tolik let a že možná tu katastrofu už neuvidím, ale mým dětem a vnukům to nepřeji,“ dodal.

Důsledky hospodářské krize

Zkušenosti z období velké hospodářské krize i druhé světové války se promítly i do poválečného období. „Po roce 1945 je všude velký posun doleva. Znárodňování nepostihlo jen východní Evropu, která už je v sovětské sféře vlivu. Velká vlna znárodňování byla ve Velké Británii, kde doly nebo hutě zůstaly státní až do osmdesátých let, kdy byly reprivatizovány za Margaret Thatcherové,“ vysvětlil Rychlík s tím, že k velkému znárodňování docházelo i ve Francii či Itálii.

„To tehdy byla taková obecná představa, odkaz na velkou hospodářskou krizi, že zcela volný kapitalismus vytváří sociální napětí a hospodářské ztráty a že lékem je kontrola ze strany státu a převzetí důležitých odvětí do režie státu,“ popsal historik odkaz předválečné krize.

Poválečným událostem podle něho nahrála i situace za druhé světové války, kdy byla ve válčících i okupovaných zemích prováděna státní kontrola výroby. „Co neslouží potřebám války, tak se jednoduše zavře, bez ohledu na to, jestli si to majitel přeje, nebo nepřeje,“ vysvětlil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vůdce padl, lkala před 80 lety nacistická propaganda

Ještě 20. dubna nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels opěvoval Adolfa Hitlera coby nejstatečnější srdce Německa. O deset dní později spáchal vůdce třetí říše ve svém berlínském bunkru sebevraždu, zhrzený generalitou i vlastním národem. O posledních hodinách muže, který šest let týral Evropu, se ovšem veřejnost nedozvěděla víc, než že „hrdinně padl“. Poslední dubnový den od jeho smrti uplynulo 80 let. Připomínáme starší výroční text webu ČT24.
před 35 mminutami

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 9 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 10 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 15 hhodinami
Načítání...