Obce a kraje jsou v nejlepší finanční kondici za poslední dekádu. Problémem zůstává přerozdělování peněz mezi regiony

5 minut
Události: Rozpočty samospráv
Zdroj: ČT24

V únoru hospodařily samosprávy v Česku s více než šestadvacetimiliardovým přebytkem. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zástupce samospráv žádá, aby víc investovali a podpořili tak růst tuzemské ekonomiky. Také se blíží novela, která by měla změnit systém, podle kterého se peníze přerozdělují mezi jednotlivé kraje.

Příjmy samospráv v únoru meziročně vzrostly o necelých šest procent na zhruba sto třicet čtyři miliard. Vyšší měly ale i výdaje, ty přesáhly sto sedm miliard korun. 

Do roku 2027 by kraje měly získat další peníze navíc – přes jedenáct miliard. Ministerstvo financí poslalo k připomínkám návrh, který zvyšuje podíl regionů na sdílených daních. Změny mají přinést spravedlivější přerozdělení prostředků mezi kraje.

„Akceptovali jsme tu dohodu krajů,“ prohlásil Stanjura. „Pak jsme tam ještě něco upravili pro Hlavní město Prahu. Aby ten dopad nebyl tak dramatický,“ poznamenal.

Podle novely má Praha příští rok přijít o necelých devět set milionů korun. V dalších letech už by ale byla v černých číslech. Nejvíc by si z krajů přilepšily Středočeský, Jihomoravský a Pardubický kraj.

Výdaje za dopravu

Velké výdaje pro kraje představují hlavně rekonstrukce silnic nebo mostů. Mnohé kraje mají tuto infrastrukturu v mnohem horším stavu než jiné, a na současný systém přerozdělování peněz tedy doplácejí. V Pardubickém kraji například letos na opravy komunikací vyčlenili 3 miliardy korun.

„U silnic, které jsou ve stavu čtyři nebo pět, to znamená velmi špatný nebo havarijní, kdybychom je chtěli všechny opravit nebo zrekonstruovat, tak by nás to přišlo na třicet pět miliard korun,“ popsal ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Zdeněk Vašák.

Peníze se mají mezi kraje rozdělovat na základě několika kritérií, která budou mít různou váhu. Zohledňovat se má počet obyvatel, délka silnic nebo rozloha regionu. Tyto parametry se mají každý rok přepočítávat. 

„Ty váhy a ty jednotlivé parametry jsou tak nevyváženě nastaveny, že náš kraj poškozují velmi výrazně. A my se chceme pokusit tomu zabránit,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO).

Část hejtmanů požaduje, aby sněmovna změny schválila ještě před podzimními krajskými volbami. Chtějí mít dopředu jasno, s jakými penězi budu moct při přípravě rozpočtů na příští rok počítat.

Část koalice by ráda normu prosadila zrychleně, zástupci hnutí ANO ji ale chtějí ve sněmovně ještě upravovat. „Budeme chtít, aby byla v návrhu obsažena i změna rozpočtového určení daní obcí a měst,“ prohlásila místopředsedkyně poslaneckého klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová.

Stanjura chce se samosprávami jednat i o možném využití peněz, které leží na účtech. „Chceme jim nabídnout, aby ty prostředky měly ve státní pokladně, samozřejmě zúročené, pomohlo by to například snížit náklady na obsluhu státního dluhu,“ řekl Stanjura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 4 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
před 7 hhodinami

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
před 9 hhodinami

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
před 12 hhodinami

Soud poslal do vazby mladíka obviněného z dvojnásobné vraždy v Hradci

Soud poslal do vazby šestnáctiletého mladíka, kterého policie obvinila z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové. Hrozí mu až deset let vězení, k činu se doznal. Bylo to za přítomnosti obhájce, řekl ČT24 kriminalista Roman Popiolek, který byl u chlapcova výslechu. Obviněný podle dosavadních zjištění nepatřil k žádné teroristické ani extremistické skupině, uvedl Popiolek.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Někteří koaliční poslanci nepodpoří přehlasování Pavlova veta

Vládní koalice nemá jistotu, že v Poslanecké sněmovně začátkem března přehlasuje veto prezidenta Petra Pavla u zákona o platech ústavních činitelů. Připouštějí to i lídři vládních stran. K úspěchu totiž potřebují nejméně 101 poslanců. Někteří ale už teď říkají, že novelu nepodpoří. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný ve čtvrtek vyzval prezidenta, aby svolal zástupce stran k jednání. Pavel ale v pátek vzkázal, že svou ústavní roli už splnil.
před 22 hhodinami

Humanitární podpora Ukrajiny ano, dodávky zbraní a munice už ne, ukazuje průzkum

Více než tři čtvrtiny Čechů souhlasí s humanitární podporou Ukrajiny, většina je nakloněna také diplomatické snaze hájit zájmy napadené země, vyplývá z průzkumu pro ČT od Data Collect. Menší přízeň mají po třech letech otevřené ruské invaze na Ukrajinu dodávky zbraní a munice, respondenti se také přiklání k rychlému mírovému řešení konfliktu i za cenu toho, že Ukrajina trvale ztratí část území.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

K výročí plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu se v Česku uskuteční desítky akcí

K třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu, které připadá na pondělí 24. února, se v Česku uskuteční desítky akcí. Například se jedná o nedělní shromáždění na Staroměstském náměstí nebo pondělní hudební akci u budovy ruského velvyslanectví v Praze.
včeraAktualizovánovčera v 13:53
Načítání...