Kraje a obce omezily investice. Hospodaří s přebytkem

3 minuty
Události: Samosprávy hospodaří s přebytkem
Zdroj: ČT24

Radnice omezují investiční plány na příští rok. Podle Svazu měst a obcí kvůli ekonomické nejistotě zadávají až o třetinu méně veřejných zakázek než dříve. Proto také obce hospodaří s výrazným přebytkem, který jen letos od ledna do září přesáhl 55 miliard korun.

V šestém největším městě Česka, Olomouci, se v posledních letech podařilo na účtech uspořit asi miliardu korun. K přebytku se radnice dostala tím, že začala šetřit na provozních výdajích a méně investovala.

„Pokud se podíváte na střednědobý rozpočtový výhled, kde počítáme s tím, že se začne investovat, začnou se čerpat evropské dotace, začne se stavět, tak už se v horizontu čtyř až pěti let dostáváme do záporných čísel. Počítáme s tím, že si na některé investiční akce budeme muset otevírat úvěrový rámec,“ řekl primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Letos měla radnice investovat přes pět set milionů. Třeba s výstavbou nové knihovny ale vyčkává. „Je naprojektovaná, je po ní obrovská poptávka. Bez schválení dotace, finálního schválení dotace, protože přislíbenou ji město má, jsme ji mohli zařadit do rozpočtu pouze v omezené míře,“ přiblížil primátor.

Podle ministerstva financí samosprávy šetří dlouhodobě. Na svých účtech mají rekordní přebytky, momentálně přes 77 miliard korun, z toho obce 55 miliard korun. „Podle kapitálových výdajů to vypadá, že města a obce investovaly nejméně od roku 2017. Města a obce byly celý rok v nejistotě, začal se projednávat konsolidační balíček na jaře, přijal se až nyní. Nevěděly, co je čeká,“ uvedla ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková.

„Nejde jen o to, co mají na účtech, ale jde i o to, jaká je bilance hospodaření. Kraje a obce jsou v přebytku, zatímco stát je v deficitu, to je něco, co musíme taky zohledňovat,“ okomentoval premiér Petr Fiala (ODS).

Přebytek v hospodaření samospráv
Zdroj: Ministerstvo financí

Samosprávám rostou příjmy i výdaje

Zvyšují se také příjmy samospráv, ty daňové vzrostly skoro o 16 procent na téměř 334 miliard korun. Zároveň ale radnicím a hejtmanstvím rostou i výdaje. Na investice šlo přes 104 miliard a na pomoc ukrajinským uprchlíkům téměř šest miliard korun.

Samosprávy chtějí změnit způsob, jakým si se státem rozdělují daňové výnosy. Vláda připouští změnu u krajů. „To, s čím přišla Asociace krajů, jsou kritéria, která jsou zdůvodněná, jsou mnohem rozumnější a já si myslím, že to je skutečně směr, kterým teď máme jít,“ uvedl Fiala.

Příjmy samospráv
Zdroj: Ministerstvo financí

„Kraje se musí starat o tisíce kilometrů silnic a často žádají o nějaké příspěvky od státu, které se neustále snižují,“ řekl místopředseda rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). Podle něj by bylo vhodnější posílit těmito prostředky přímo rozpočet krajů.

Změnou rozpočtových pravidel by se teď měli zabývat poslanci. Na schůzi, která začne v úterý, je v prvním čtení podaných hned sedm návrhů možných úprav. Připravily je vybrané kraje.

Výdaje samospráv
Zdroj: Ministerstvo financí

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 34 mminutami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 1 hhodinou

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 2 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 9 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 11 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 11 hhodinami
Načítání...