Novela usnadní zakládání alejí. Měly by být bezpečnější pro řidiče

3 minuty
Události: Nebezpečné aleje
Zdroj: ČT24

Novela zákona na ochranu zemědělské půdy zmírní normy pro zakládání alejí podél silnic. Začne platit na začátku letních prázdnin. Nové aleje by díky tomu měly být také bezpečnější. Po nárazu do stromu totiž každý rok zemřou při nehodách desítky řidičů.

Nově budou moct silničáři sázet stromy ve vzdálenosti půl metru od pole. Doteď jim zákon nařizoval tři metry. To by mělo vyřešit majetkoprávní problematiku toho, na jakém pozemku je možné stromořadí vysázet.

Zakládání alejí tak bude jednodušší a měly by rychleji přibývat. Daná je ale i vzdálenost stromů od silnice, pro což platí v různých místech různé parametry. Někde by mezi stromem a silnicí mělo být až šest metrů.

Stromy jsou spojené s řadou nehod, mají ale i výhody

Když se normy nedodržují, může to mít i vážné následky. Nárazem do stromu často končí tragicky nehody řidičů. Takový scénář má asi patnáct procent smrtelných nehod. Policie sice ve statistikách nerozlišuje, jestli auto bouralo do stromu nebo do zdi, přesto čísla hodnotí jako extrémně vysoká. „Počet mrtvých při těchto dopravních nehodách byl jen za loňský rok 101, za rok 2022 jich bylo 131,“ uvádí mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Vedoucí oddělení ministerstva dopravy, které dohlíží na bezpečnost silničního provozu (BESIP) Tomáš Neřold, ale upozorňuje, že aleje mají pro řidiče i některé výhody. Navádějí ho, kam komunikace bude pokračovat, stíní a chrání před větrem, vyjmenovává.

Doteď silničáři nestačili vysazovat stromy za ty, které pokácí. „Za tři pokácené stromy u silnic vysadíme jenom dva, ten problém byl legislativní,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU–ČSL).

Nové normy mají pomoct právě s dodržením dostatečné vzdálenosti alejí od silnice. Až stromy vyrostou blíž u pole, jejich koruna sice zastíní okraje soukromých pozemků, to ale bude každému konkrétnímu zemědělci kompenzováno dotací na celou parcelu.

Nejblíže k silnici dnes zůstávají stromy alejí, které zakládali lidé před stovkou let. Jako třeba u Pacova, kde kvůli aleji řidiči i zastavují. Snadno si všimnou křížků kolem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 47 mminutami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 1 hhodinou

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 2 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 3 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 11 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 12 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...