Na rozpočtu pro rok 2023 je podle Schillerové všechno špatně. Stanjura avizuje snižování schodků

Události, komentáře: Vláda schválila rozpočet (zdroj: ČT24)

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová v Událostech, komentářích uvedla, že schválený rozpočet pro rok 2023 považuje za nereálný. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v debatě prohlásil, že vláda upřednostnila sociální smír před silnější fiskální konsolidací veřejných financí.

Schillerová podobně jako ve sněmovně v Událostech, komentářích uvedla, že na rozpočtu pro rok 2023 je „všechno špatně“, protože je nereálný. Kdyby rozpočet připravovala ona, pracovala by prý s reálnými příjmy.

„Vadí mi, že tam není ani čárka, která by se týkala konsolidace veřejných financí, o které pětikoalice tak ráda před volbami, ale i po volbách tak ráda mluvila,“ prohlásila.

Stanjura kontroval, že čísla následující rok ukážou, že rozpočet realistický je, ačkoliv schodek 295 miliard není číslo, nad kterým by se mohlo „jásat“. Zopakoval, že v příštích letech je nutné schodky snižovat.

(Rozpočet – pozn. red.) sleduje tři priority. (…) Udržení sociálního smíru, ale stejně tak vysoké tempo investic (…) a současně je úsporný. Kde jsme mohli, tam jsme výdaje snižovali,“ míní ministr financí.

Kdy přijde čas na systémové řešení

Premiér Petr Fiala (ODS) sdělil, že jde o rozpočet krizový a válečný, zároveň sdělil, že získáváme čas na systémové překonávání energetické krize. Stanjura prohlásil, že pro příští rok vláda upřednostnila sociální smír a výdaje na zastropování cen před silnější fiskální konsolidací.

Schillerová připomenula, že „nesystémová doba byla i za covidu“. „Tato vláda se chytila do pasti, šla do voleb s tím, že uzdraví veřejné finance,“ uvedla s tím, že stejně jako jsme nevěděli, že Putin rozpoutá válku na Ukrajině, tak jsme nevěděli, že virus uzavře celou ekonomiku. Ohledně konsolidace veřejných financí ale současná vláda podle Schillerové nepřipravila „ani čárku“.

Stanjura sdělil, že ve dvou krizových letech s covidem Schillerová prosadila deficit 500 miliard korun, kdy v roce 2021 byl výsledek deficit 420 miliard. Bývalá ministryně financí odpověděla, že pětisetmiliardový deficit navrhla v době, kdy nevěděla, jak dlouho bude zavřená ekonomika, ale chtěla mít rezervu. Mohly se pak vypsat například covidové programy.

Načítání...