Mám ze změn na ÚS radost, říká končící soudce Uhlíř

13 minut
Události, komentáře: Končící soudce Ústavního soudu David Uhlíř
Zdroj: ČT24

David Uhlíř po deseti letech skončil na Ústavním soudu. Jeho posledním případem bylo zrušení části novely o střetu zájmů. „Nebylo to zdaleka jednomyslné rozhodnutí, ale bylo velmi důležité a silné,“ míní. Na postu jej nahradí Dita Řepková. „Mám ze změn složení Ústavního soudu radost,“ uvedl Uhlíř v Událostech, komentářích.

Část úpravy novely, která mimo jiné zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků, soud zrušil kvůli vadě legislativního procesu. V nálezu zdůraznil, že vznikla jako neústavní přílepek. Jako přílepky se označují pozměňovací návrhy přičleněné k obsahově nesouvisejícímu materiálu.

„O zrušení se rozhodlo nejnižším možným počtem hlasů, zdaleka to nebylo jednomyslné,“ popsal Uhlíř. Podle něj mají všichni ústavní soudci na srdci ochranu právního státu.

„Rozdíl byl v tom, že jedna skupina považovala za větší ohrožení shromáždění mediální, politické, ekonomické moci v rukou jednoho člověka, čemuž se snažil zabránit zákon. Druhá, větší skupina, do které jsem patřil i já, viděla jako důležitější dodržovat zásady řádné legislativní práce a postupu. V obecné rovině dbali na to, aby instituce právního státu fungovaly tak, jak mají,“ přiblížil nyní už bývalý ústavní soudce.

Někteří kritici Ústavnímu soudu vyčítají, že se odchýlil od dosavadní praxe. To Uhlíř odmítá, podle něj rozhodnutí navazuje na dvacet let existující judikaturu „Nevymýšleli jsme nic dramaticky nového,“ namítl.

Na další nedostatky poukazoval například poslanec Jakub Michálek (Piráti), který do novely včlenil právě pozměňovací návrh týkající se zpřísnění zákazu vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek, včetně mechanismu kontroly a sankcí. Podle něj se v politické praxi přílepky používají poměrně často – nemůže tedy rozhodnutí soudu způsobit chaos?

Uhlíř věří, že ne. „Stanovili jsme velmi striktní kritéria, kdy lze napadat zákon, protože byl přijat jako přílepek. Je věc Poslanecké sněmovny, aby si upravila své postupy,“ poznamenal.

Změna dynamiky Ústavního soudu

Ústavní soud má nyní více soudkyň než v minulosti. „Takto smíšený kolektiv pracuje jinak, lépe a zajímavěji. Druhá zajímavá věc je, že přišli mladí a kompetentní akademici, kteří vnáší mezinárodní zkušenost a filozofický nadhled. Měl jsem z této změny radost,“ ocenil Uhlíř.

Davida Uhlíře vystřídá Dita Řepková. Dosud působila u brněnského krajského a předtím městského soudu. Senátorům, kteří schválili její nominaci v listopadu, se představila jako konzervativní soudkyně – prý by ale například nebyla proti adopcím dětí stejnopohlavními páry.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 1 mminutou

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 45 mminutami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 1 hhodinou

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 4 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 5 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 7 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 8 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 8 hhodinami
Načítání...