Lídři kandidátek v Ostravě diskutovali v druhé části debaty ČT před komunálními volbami o řešení energetické a ekonomické krize. Své návrhy představili za ANO 2011 Tomáš Macura, za hnutí Ostravak Lukáš Semerák, za Koalici SPOLU Jan Dohnal, za Svobodu a př. demokracii (SPD) Peter Harvánek, za STAROSTY pro OSTRAVU Jiří Jureček, za PŘÍSAHU Roberta Šlachty Lukáš Dvorský a za Koalici ČSSD a LEČO Petr Kajnar.
Lídři kandidátek v ostravských komunálních volbách navrhují řešení energetické krize
Z průzkumu agentury Kantar pro ČT vyplývá, že dvaasedmdesát procent obyvatel Ostravy si myslí, že by politici měli zajistit lepší podmínky pro místní podnikatele. Téměř stejnou podporu má i navýšení obecního rozpočtu na sociální služby a pětašedesát respondentů ze sta je pro snížení nájmu v městských bytech. Část Ostravanů by uvítala také odpuštění některých poplatků. Většina dotazovaných je proti rozprodávání obecního majetku.
Lídr kandidátky PŘÍSAHA Roberta Šlachty Dvorský vidí prodej majetku jako nešťastné, krátkodobé řešení a chápe, proč ho občané nechtějí. Majetek totiž podle něj může potenciálně generovat zisky v budoucnu. „Všechno, co tam zaznělo, se dalo očekávat,“ hodnotí výsledky průzkumu Dvorský.
Jurečka, který kandiduje za STAROSTY pro OSTRAVU, zaujalo, že lidé chtějí po politicích, aby vytvořili lepší pomníky pro podnikatele. „Když si vezmu, že potřebujeme výstavbu bytů, domů, tak je dobré pro podnikatele připravit takové klima, aby mohli bez problému stavět. Ale tím nemyslím jít developerům přímo na ruku,“ zdůrazňuje.
Současný primátor Ostravy za ANO Macura také souhlasí s podporou podnikatelů. Během pandemie koronaviru jim podle něj město pomáhalo masivně. „Jsme připraveni podle možností podpořit podnikatele v nadcházející době a nejenom podnikatele, ale i neziskové organizace, různé sportovní kluby a tak dál,“ slibuje. Udržet chce i ceny městem poskytovaných služeb a výši poplatků.
„Je to krize, lidé se v krizi bojí,“ komentuje výzkum Dohnal, který kandiduje za Koalici SPOLU. Ostrava by podle něj neměla suplovat roli státu. Souhlasí ale s tím, že není na místě zvyšovat poplatky. Nezvýšil by ani daň z nemovitostí. Na druhé straně však podle něj není správné očesávat příjmy města. Peníze by pak chyběly na jeho rozvoj, myslí si Dohnal.
Semerák z Hnutí Ostravak tvrdí, že v průzkumu pro ČT ho nezaujalo vůbec nic. Potřeby Ostravanů totiž jeho hnutí zná, říká. Strašení lidí podle něj bylo dost a je na čase jim podat pomocnou ruku. „To, co my nabízíme, to koneckonců vidíte, pokud jste se koukala na naše kandidátky, tak ta naše je diametrálně odlišná v tom, že na ní najdete odborníky z mnoha oblastí,“ popisuje.
Harvánek z SPD upozorňuje na to, že na lidi dopadnou vysoké platby za energie. „Je to bezprecedentní doba a v téhle chvíli by nějaké řeči o populismu měly jít vedle. Občanům musíme připravit balík pomoci,“ navrhuje. Strana má proto v programu dočasné odpuštění poplatků za popelnice a řešení cenové politiky městské hromadné dopravy.
Kandidát Koalice ČSSD a LEČO Kajnar vidí pomoc podnikatelům v podpoře investic do regionu. „Skutečná pomoc je dlouhodobá a to je rozvoj města. Pak se vám bude dařit,“ je přesvědčen Kajnar. Odpuštění poplatků si podle něj město může dovolit.
Řešení energetické a ekonomické krize
PŘÍSAHA Roberta Šlachty se ve svém programu zaměřuje na vodu. „Od roku 1999 až po rok 2020 občané Ostravy zaplatili na vodném a stočném miliardu čtyři sta devadesát dva milionů korun. Z toho přibližně padesát procent odteklo do zahraničí,“ upozorňuje Dvorský. Řešení vidí v odkupu akcií francouzské vodohospodářské společnosti SUEZ za dvě stě milionů korun. Město by tak podle něj ušetřilo.
Harvánek z SPD v reakci na řešení PŘÍSAHY prohlásil, že odkup akcií společnosti SUEZ za dvě stě milionů není reálný, cenu odhaduje na dvojnásobek. „Já jsem také pro, abychom odkoupili vodu od SUEZU,“ ubezpečuje.
Semerák přiznává, že řešení energetické krize nezná. „My jsme samospráva, neumíme řešit, jestli bude, nebude plyn,“ říká kandidát hnutí Ostravak. Řešení musí podle něj přijít zvrchu. Město ale může pomoci lidem, aby se orientovali v situaci, navrhuje. Češi totiž podle něj mají problém s finanční gramotností. „Jako samospráva můžeme udělat, že posílíme odbor sociální péče, posílíme informovanost obyvatel, aby mohli efektivněji žádat (o sociální dávky).“
Koalice SPOLU chce v Ostravě podpořit „výhodný hromadný nákup komponent výroben obnovitelných zdrojů“. „Pomoci vlastníkům, společenství vlastníků jednotek, velkým družstvům, velkým vlastníkům domů sdružit jejich poptávku po solárním řešení,“ zvažuje Dohnal, jak získat lepší podmínky od dodavatelů. Vybudovat chce i obecní solární elektrárnu.
Energetický program hnutí ANO se také opírá o podporu občanů a institucí k využívání alternativních zdrojů energie, kam by spadaly i dotace na fotovoltaiku. Město se údajně se společností Veolia navíc snaží zapojit další zdroje tepla, jako je důlní voda, hořící haldy nebo teplo z odpadní vody, říká Macura.
Podle Kajnara z Koalice ČSSD a LEČO město hospodaří dobře a může si dovolit překlenovací pomoc občanům. Město by také mělo připravit projekty na osazení městských budov solárními panely a na tepelná čerpadla, aby mohlo žádat o dotace z Evropské unie. „V téhle chvíli potřebujeme každou kilowatthodinu, kterou si vyrobíme sami,“ prohlašuje.
STAROSTOVÉ pro OSTRAVU zase prosazují nákup co největšího množství elektromobilů. „Samozřejmě nemůžeme mluvit o městské policii, tam potřebujeme mít akceschopné vozidlo, které nestojí na nabíječce,“ vysvětluje Jureček. Dále navrhuje příspěvek po vzoru kotlíkových dotací modifikovaný na zelené zdroje energie. Chce se zaměřit i na instalaci solárních panelů na veřejné budovy.
Na dotaz, zda by se debatující účastnili protivládní demonstrace z 3. září odpověděl Semerák, že na demonstrace od roku 1989 nechodí a preferuje konstruktivnější přístup. Ani Kajnar se protestů neúčastní obecně, tento vnímá jako účet za nečinnost vlády. Macura by na tuto akci nešel, pochopení pro účastníky a jejich vyděšení však má. Chápe je i Harvánek, který také vládu kritizoval.
Podle Jurečka demonstraci organizovali lidé s pochybnou minulostí a přítomností, takže by se jí určitě neúčastnil. S řečníky se neztotožňuje ani Dvorský, účastníky ale chápe. Podobně je na tom i Dohnal, který by však sám rozhodně nepřišel.
Do debaty byli představitelé kandidujících subjektů pozváni na základě zveřejněných volebních pravidel České televize.
Do zastupitelstva Ostravy kandiduje celkem 14 uskupení. Subjekty, které v debatě nemají zastoupení, ČT oslovila s dotazem na tři nejdůležitější programové priority.