Laboratoř v neděli oficiálně potvrdila šest případů varianty covidu-19 omikron na jižní Moravě. Jihomoravští hygienici mají nahlášeno sedmé podezření na omikron, na potvrzení se čeká. ČTK to řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.
Laboratoř oficiálně potvrdila šest případů varianty omikron na jižní Moravě
Koronavirus - prosinec
Vzorky zkoumala laboratoř Fakulní nemocnice Brno. V ČR je tak potvrzeno celkem osm případů varianty omikron.
Varianta omikron byla na jižní Moravě potvrzena u dvou zdravotních sester z jednoho pracoviště Fakultní nemocnice Brno a dvou děti jedné z nich a dále u dvou jedenáctiletých žáků ZŠ Adamov. Mezi případy z Brna a Adamova podle Ciupek není žádná spojitost.
Jihomoravští hygienici mají nahlášeno sedmé podezření na omikron. Jde o další dítě z Adamova. Tři z nakažených mají podle ředitelky mírné příznaky, ostatní bezpříznakový průběh nemoci.
Počet případů klesá
V sobotu v Česku testy potvrdily 9080 případů covidu-19. Byl to nejnižší sobotní přírůstek za posledních pět víkendů. Před týdnem bylo nových případů o 1900 více. V mezitýdenním srovnání klesají počty nakažených desátým dnem v řadě.
Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Podle aktuálních statistik připadá v Česku 871 případů koronavirové nákazy na sto tisíc obyvatel potvrzených v posledních sedmi dnech. Je to nejnižší hodnota incidenčního čísla od 18. listopadu.
Nejvíce se epidemie šíří ve východní polovině ČR. Nejvyšší incidenci vykazuje Zlínský kraj s 1024 novými případy za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje kraj Vysočina s 1015 případy a Pardubický kraj s 979 potvrzenými případy. Naopak nejnižší týdenní incidenci má Karlovarský kraj se 406 případy na 100 tisíc lidí.
Na úrovni okresů je nejhorší epidemická situace na Uherskohradišťsku, s incidenčním číslem blížícím se 1200. Následuje Vyškovsko a okresy Praha-východ, Žďár nad Sázavou a Svitavy. Na opačném konci žebříčku zůstává Sokolovsko s Chebskem.
Reprodukční číslo, udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný, v posledních dvou dnech stagnuje na hodnotě 0,83. Pod klíčovou hodnotou jedna, což znamená, že šíření nákazy zpomaluje, je desátý den po sobě.
Lidí v nemocnici ubývá
Nadále vysoká je kvůli epidemii zátěž zdravotnického systému, i ta ale postupně klesá. V nemocnicích leželo v sobotu 5766 pacientů s covidem, z toho 1012 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o téměř 800.
Podle průběžných údajů laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru 65 740 vzorků. O týden dříve provedly přes 79 tisíc testů.
Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 31,5 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci. Ve stejný den o týden dříve to bylo 33,4 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 8,9 procenta vzorků, což představuje mírný mezitýdenní nárůst. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních vzorků z necelých 13 procent na 13,7 procenta.
Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,33 milionu lidí. Zemřelo 34 451 z nich. Od začátku prosince přibylo zatím 1154 úmrtí.
Lékaři za sobotu aplikovali podle předběžných údajů 31 302 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 950 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo podáno přes 14,36 milionu dávek, z toho zhruba 1,5 milionu připadá na posilovací dávky. Ukončené očkování má v Česku 6,48 milionu lidí, což představuje 60,6 procenta obyvatel.
V dospělé populaci je plně naočkovaných 73,8 procenta lidí. Nejvyšší proočkovanost, téměř 88 procent, je mezi sedmdesátníky. Naopak u dětí ve věku 12 až 15 let je to 39 procent.