Kupka chce změnit slevy na jízdném. Stát by letos měly vyjít na více než tři miliardy

3 minuty
Události: Slevy na jízdném budou stát přes tři miliardy
Zdroj: ČT24

Za slevy na jízdném pro studenty a seniory stát za letošní rok utratí tři a půl miliardy korun. Vyplývá to z odhadu ministerstva financí. Vláda Andreje Babiše (ANO) přitom plánovala skoro dvojnásobek. Nový ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se chystá systém změnit.

Vhledem k vývoji pandemie nemoci covid-19 pasažérů ve vlacích i autobusech na začátku roku ubylo. Cestovat v březnu bylo navíc mezi okresy zakázané. V minulém roce státní pokladna za jízdné zaplatila 3,686 miliardy a v roce 2019 to bylo 5,496 miliardy korun.

Nový ministr dopravy chce systém analyzovat a změnit. „Kdyby došlo k příliš velkému snížení slev, až třeba k nule, mohlo by to znamenat další významné výdaje státu, ztrátu z provozování veřejné služby dopravní obslužnosti, které musí platit regionům,“ podotýká Kupka.

Konkrétní podobu změn ministr dopravy zatím nepředstavil. Kupka ale chce, aby byly slevy méně plošné a více cílily na lidi, kteří podporu skutečně potřebují. Úlevy se nyní týkají studentů do šestadvaceti let a seniorů nad pětašedesát let. Za jízdenku platí o pětasedmdesát procent méně.

Slevy na jízdném
Zdroj: ČT24/MFČR

Opozice slevy obhajuje

Zástupci nové koalice přitom před volbami prosazovali úplné zrušení slev na jízdné. A to například pozměňovacím návrhem při projednávání rozpočtu na rok 2021. Ten ale neprošel. O zrušení mluvili spolustraníci ministra dopravy ještě v létě.

„Ty peníze by měly sloužit k tomu, co potřebujeme, ke stabilizaci veřejných rozpočtů. Dotované jízdné si Česká republika nemůže dovolit,“ prohlašoval v červenci Jan Skopeček (ODS)

Opozice před výraznějším omezením slev pro důchodce a studenty varuje. „Jsme přesvědčeni, že je to velká pomoc pro tyto skupiny obyvatel,“ obhajuje úlevu předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

„Jedním z těch účelů, proč se zaváděly, je ten, aby se zvedl počet cestujících ve veřejné dopravě. Třeba u autobusů se okamžitě po zavedení počet zvýšil o pět procent a další rok znovu o pět procent,“ argumentuje místopředseda poslaneckého klubu ANO Karel Havlíček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
10:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 2 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 2 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 3 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
19:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
13:48Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Seznam Zprávy: Válek létá na golf se šéfem firmy, která vyhrává tendry na jeho resortu

IT společnost Aricoma vyhrává na resortu zdravotnictví zakázky, například na kyberbezpečnost. Ministr Vlastimil Válek (TOP) přiznává, že jejího manažera Milana Sameše zná roky, a to jako pacienta i kamaráda. Zároveň však tvrdí, že o Samešově profesi nic neví, píší Seznam Zprávy. Válek dále uvedl, že se Samešem zakázky pro nemocnice či resorty nikdy neřešil.
před 8 hhodinami
Načítání...