Idea vlastního státu byla silnější než obavy o život, říká o legionářích šéf muzea

19 minut
Studio ČT24: Výročí vzniku samostatného Československa a legionáři
Zdroj: ČT24

Česko si připomíná 106 let od vzniku samostatného Československa. Historik Pavel Carbol míní, že vytvoření státu společného se Slováky bylo moudrým rozhodnutím, které se ukázalo jako výhodné. Připomněl však také řadu problémů, kterým musel mladý středoevropský stát čelit – například výrazné postavení menšin, sociální problémy či neukotvenost hranic. Důležitou roli v jeho vzniku hrály legionářské oddíly, připomíná vedoucí Muzea československých legií Jiří Charfreitag. „Dovedly vznik našeho státu k realitě,“ prohlásil.

O vzniku nového státu se lidé dozvídali postupně. První informace dorazila z Vídně prostřednictvím takzvané Andrássyho nóty, tedy nóty rakousko-uherského ministra zahraničí Gyuly Andrássyho, který odsouhlasil mírové body tehdejšího prezidenta USA Woodrowa Wilsona a souhlasil tak se sebeurčením národů monarchie, popsal historik Carbol z Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

Informaci poté zveřejnila pražská redakce Národní politiky. „Obyvatelstvo si tento krok k případným mírovým jednáním vyložilo jako kapitulaci monarchie, její pád, její destrukci a začalo v ulicích slavit a vyhlašovat nový stát,“ uvedl historik.

Podle historičky Dagmar Hájkové z Masarykova ústavu Akademie věd česká společnost očekávala každým okamžikem, kdy se Habsburská monarchie zhroutí. V říjnu 1918 ale podle ní docházelo zatím k provolávání samostatného státu, jaký charakter bude mít, zda půjde o republiku, se diskutovalo a rozhodlo až postupně, dodává.

„Spojení se Slováky byl sňatek z rozumu“

Soužití se Slováky podle něj zcela přirozené nebylo, ale nebylo také žádným velkým překvapením. „Trojice zakladatelů státu T. G. Masaryk, Edvard Beneš a Rastislav Štefánik v zahraničí od prvních krůčků, které dělali směrem k samostatnému státu, tak mínili ve prospěch Čechů a Slováků,“ připomněl.

Z dnešního pohledu s historickým nadhledem Carbol míní, že rozhodnutí bylo „velice moudré a správné, a oběma státům přineslo velký benefit“.

Vznik Československa tak Češi a Slováci jednoznačně vítali, nicméně Carbol podotýká, že v zemi nežily jen tyto dva národy, ale také menšiny, které k novému státu tak vřelý vztah neměly. „Zejména Němci a Maďaři museli vnímat to, že žijí na území státu, ve kterém už nedominují, jak byli zvyklí v Rakousku-Uhersku,“ poznamenal.

Nepřátelští sousedé

„V rámci Evropy jsme se díky našim legionářům mohli řadit mezi vítězné státy. Byla to vlastně kuriozita – stát, který neexistoval, už disponoval velmi významovou bojeschopnou armádní silou,“ doplnil Carbol. Co do velikosti a síly historik tehdejší meziválečné Československo označil za „středoevropskou velmoc“.

Kvůli nedotvořeným hranicím ale republika neměla příliš vřelé vztahy se sousedy, zlepšovat se dle historika začaly až postupem času. Jako příklad uvedl hranici s Maďarskem a v oblasti Těšínska s Polskem.

Legionáři jako významná síla na východní frontě

Před 110 lety, ještě za první světové války, se začala formovat takzvaná Česká družina, což byla jednotka dobrovolníků složená z Čechů žijících v Ruském impériu a později též z válečných zajatců. Ve stejné době vznikla na Západě i rota Nazdar, ta však v roce 1915 zaniká a právě legie v Rusku se prosazují při dějinných úlohách vzniku našeho státu, popsal Charfreitag.

Milníkem je podle Charfreitaga nasazení českých vojáků u Zborova, které označil za „historický moment, jenž změnil spád dějin“. Z armády necelých pěti tisíců mužů se rozrostla do desetitisícových čísel a stala se důležitou hybnou silou na východní frontě, podotkl.

Naprosto zásadní pro zrození legií bylo vlastenectví, míní Charfreitag. „U zrodu legií byl Sokol, který tvořil ducha armády. Legie věděly, proč chtějí vlastní stát a proč na něj mají právo, a v tomto duchu vystupovaly,“ vysvětlil. „Tato myšlenka byla silnější než obavy o vlastní život,“ prohlásil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 4 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Čtyři sociální dávky nahradí jedna, schválil Senát

Příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí a dětské přídavky pravděpodobně nahradí od října nová dávka státní sociální pomoci. Lidé budou podávat jednu žádost, víc se bude zohledňovat jejich majetek. Změny přinese reforma sociálních podpor, kterou ve středu odpoledne schválil Senát hlasy 49 ze 71 přítomných členů. Předlohu, která by měla podle vlády přinést jednodušší, efektivnější a adresnější systém a více motivovat k práci, teď dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vláda schválila způsob financování dostavby Dukovan

Kabinet schválil způsob financování stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech formou státní půjčky firmě Elektrárny Dukovany II (EDU II), která má projekt na starosti. Stát bude v této firmě nově držet osmdesát procent podílu, za který společnosti ČEZ zaplatí 3,6 miliardy korun. Finální dohodu s korejskou KHNP chce vláda podepsat za týden 7. května, oznámil premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 8 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 9 hhodinami
Načítání...