Podle údajů Českého statistického úřadu bylo loni nejméně svatebních obřadů za poslední dekádu, zájem klesl zhruba o pětinu. Důvodem jsou často vysoké finanční náklady. Manželství ale může přinášet výhody například při jednání s úřady. Právníci zároveň párům doporučují uzavřít předmanželskou smlouvu. Ta může předejít sporům při rozvodu nebo v dědickém řízení.
Svateb ubývá. I kvůli finančním nákladům
„Zatímco v roce 2023 jsme měli pětadvacet svateb, letos máme zatím zamluvené jen tři,“ sdělila starostka Chlumu u Třeboně Jitka Bednářová (Občané pro Chlumecko). Podobná situace je i v Hluboké nad Vltavou, tradičně oblíbené svatební destinaci. Podle starosty Tomáše Jirsy (ODS) za to mohou hlavně finance. „Ceny bytů jdou nahoru, mladí lidé se neberou a nemají děti,“ uvedl starosta.
Vedle klesajícího počtu obřadů roste v Česku věk, kdy lidé poprvé vstupují do manželství. V případě nevěst byl loňský průměr skoro 31 let, u ženichů pak necelých 33 let. Do konce osmdesátých let se přitom lidé brali zhruba o deset let mladší.
Praktické výhody manželství
Přestože svatba může být finančně náročná, manželství přináší i řadu výhod, a to především v krizových životních situacích. „Když řešíte úvěr, banky se na vás dívají lepší optikou, než když jste nesezdaní,“ uvedl finanční poradce Pavel Černík.
Finančně výhodnou stránkou manželství může být například možnost uplatnit slevu na manželku nebo manžela v případě, že pár společně pečuje o dítě do tří let. Částku 2070 korun měsíčně lze získat tehdy, pokud muž nebo žena, kteří o dítě pečují, nevydělávají více než 68 tisíc korun ročně.
Na rozdíl od nesezdaných partnerů má pak manžel či manželka zesnulého partnera nárok na vdovecký či vdovský důchod. V případě úmrtí jednoho z manželů je navíc druhý partner zařazen do první dědické skupiny spolu s případnými potomky. Druh či družka se posouvají až za ně. Zároveň musí dokázat, že žili alespoň rok ve společné domácnosti. Na pozůstalého manžela či manželku také automaticky přechází nájemní smlouva.
Praktické výhody manželství se projevují i v jednání s institucemi. Pokud mají manželé vzájemně zapsané své údaje v občanském průkazu, mohou si například na poště vyzvednout některé typy zásilek. Manželé mají také právo na informace o zdravotním stavu druhého od ošetřujícího lékaře.
Uzavřete předmanželskou smlouvu, radí právníci
Manželství může znamenat ale i právní a finanční rizika, zejména v případě dluhů. „Pokud si například jeden z manželů vezme půjčku na automobil, jedná se o závazek spadající do běžného chodu domácnosti. Druhý partner o tom přitom vůbec nemusí vědět. Přesto za něj nese odpovědnost,“ upozornil advokát Vladimír Náprstek. Pokud dlužník přestane splácet, může věřitel požadovat uhrazení dluhu i po druhém z manželů, dodal.
Problémy může přinést i podnikání. „Když například muž podniká, nedaří se mu a závazky pak dopadnou na celou rodinu,“ doplnil Náprstek.
Právníci proto doporučují uzavřít předmanželskou smlouvu. Ta může předejít problematickému dělení majetku či sdílení dluhů.