Finanční analytický úřad zmrazil účty několika ruských byznysmenů

3 minuty
Události: Účty a majetky napojené na Rusko
Zdroj: ČT24

Finanční analytický úřad (FAÚ) v rámci protiruských sankcí už zmrazil české účty několika osob, včetně jednoho ruského poslance a manželky dalšího zákonodárce. Úřad zároveň prověřuje konta a majetek dalších lidí i desítek subjektů. Sankce na vlivné Rusy uvalila Evropská unie, a to kvůli agresi Ruska proti Ukrajině.

Už před pěti lety se měl začít v Brně stavět projekt Mendel Plaza – mělo jít o pět domů s pěti sty byty, skoro tisícovkou parkovacích míst a pěší zónou. Komplex za miliardy korun měl zaplnit bývalý areál oděvní firmy Kras-Haka v blízkosti Mendelova náměstí. Stavbě teď hrozí další zdržení. Klíčovým vlastníkem projektu je totiž podnikatel s ruským původem Magomed Bažajev.

Stejné příjmení, ale se jménem Musa Jusupovič, figuruje pod číslem 917 na sankčním seznamu Evropské unie. Podnikatel čečenského původu patří mezi dvě stě nejbohatších Rusů. Figuruje hlavně v těžařském průmyslu nebo stavebnictví. Jeho bratr Mavlit byl důvěrníkem ruského prezidenta, další bratr Zija zemřel před 22 lety při letecké havárii v Moskvě.

Jestli FAÚ prověřuje spojitost mezi jménem na sankčním seznamu a brněnským projektem, mluvčí resortu financí Michaela Lagronová nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. „Mohu potvrdit pouze v obecné rovině to, že FAÚ se zabývá všemi různými subjekty a osobami, které jsou na sankčních seznamech EU, nemůžu bohužel být konkrétní,“ uvedla. 

Majetek za stovky milionů

Prověrkou FAÚ nyní prochází desítky osob a subjektů, které disponují majetkem v řádu stovek milionů korun. Zjistit ekonomické zázemí ruských podnikatelů v Česku je podle expertů velmi důležité. „Je to zcela zásadní pro bezpečnost jaderné energetiky, v souvislosti s budováním dalších reaktorů Dukovan, je to zcela zásadní pro financování politických stran,“ řekl právník ze společnosti Lexperanto Ondřej Vondráček.  

Kromě zmrazení účtů několika osob už úřad ve středu zablokoval i první nemovitost. Jde o hotel Westend v Mariánských Lázních, ten patří oligarchovi Alexandru Pumpjanskému.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 6 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 52 mminutami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 2 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 4 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 5 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 11 hhodinami

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 17 hhodinami
Načítání...