Deformace penzí, hodnotí reformu Středula. Opatření jsou nevyhnutelná, říká Bezděk

29 minut
Události, komentáře: Důchodový systém a vyhlídky demografie
Zdroj: ČT24

Vládní koalice prosadila své záměry změn v systému penzí. Odbory reformu kritizují. Podle jejich předáka Josefa Středuly jde o skutečnou deformaci penzí. Naopak další účastníci debaty se v Událostech, komentářích shodli, že změna důchodového systému byla nezbytná a je to krok správným směrem.

„Mám profesi, kde nemám těžkou práci, a z tohoto pohledu se spíš zajímám o ty, kteří fyzickou práci mají, a pro ty je to opravdu vážná zpráva,“ podotkl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ke schválené reformě.

Zdůvodnil to tím, že český zaměstnanec podle jeho informací neodchází do důchodu zdravý. „V 62 letech má velmi zkažené zdraví a ten problém je v tom případě velmi vážný. Hovoříme o prodlužování věku a vůbec se nebavíme o kvalitě. A ta je taková, že on skončí na jiných dávkách, takže překlápíme ve statním rozpočtu jenom náklady mezi důchodovými a dalšími, jako jsou příspěvky na péči a podobně,“ upozornil Středula.

Zmínil také, že například zaměstnanec v tuzemsku odpracuje přibližně za čtyřicet let o devět let více než pracovník v Německu. „A my se tady bavíme o tom, jak chyby ve veřejných rozpočtech přenést na důchodce naprosto tragickým způsobem,“ podotkl odborářský předák.

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok je přesvědčený, že díky schválené reformě nastane určité zlepšení v nespravedlnosti současného systému mezi generacemi.

„To znamená, že budoucí generace budou méně poškozeny, než by byly za stávajícího stavu. A za druhé je pro mě podstatné, že to významně přispěje k určité stabilizaci veřejných financí, i když to samo o sobě nebude stačit. Řekněme, že část úkolu byla tímto splněna,“ uvedl Rusnok.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) navázal na Rusnoka a souhlasí s tím, že je reforma důležitá právě pro udržitelnost důchodového systému.

„Pokud by nedošlo k zásadním reformním krokům v této oblasti, ale netýká se to jen důchodů, ale bude se to týkat také zdravotnictví a případně dalších oblastí, tak se začnou přenášet zase zátěže na podnikatele. Mohlo by dojít k zásadnímu zvyšování daní, a to by mohlo vést k tomu, že by firmy z České republiky šly podnikat jinam, a tím by se ta situace možná daleko více zhoršila, než je ve výhledu teď,“ míní.

Vyhlídky demografie

Například zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let není dle poradce prezidenta Vladimíra Bezděka nic jiného než protažení kroků a trendů, které v ekonomice dělaly všechny předchozí vlády od roku 1996. Zároveň vysvětlil, proč tomu tak je. „Obecně proto, že máme málo dětí a žijeme déle,“ doplnil s tím, že i zdravotní stav Čechů ve stáří se zlepšuje.

Reagoval tak i na tvrzení Středuly v úvodu pořadu. „Žijeme déle, a to je dobrá zpráva. Tyto tendence nejsou izolovaně jenom v České republice, ale jsou v celém vyspělém světě a nikde nic lepšího nevymysleli, jak čelit demografickým tlakům, než je postupné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu,“ upozornil Bezděk.

„Ta debata není vedena v žádném případě fér. Je pouze politická, není věcná. Pan Bezděk byl v několika komisích velmi poctivě, přesto k žádné politické shodě nedošlo. Jedna vláda něco schválí, jiná přijde a všechno zruší. Ta debata je nebezpečná právě proto, že to nemá stabilitu,“ konstatoval odborářský předák Středula.

Zásadní opatření ve schválené reformě jsou podle Bezděka dlouhodobě nevyhnutelná a jsou na místě, jakkoliv jsou nepopulární. „A samozřejmě budou vždycky předmětem politické, mediální a jiné kritiky,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 5 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 12 hhodinami

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Aktivita klíšťat stoupá. Hlavně je rychle vyndejte, radí parazitolog

Meteorologové hlásí ideální podmínky pro aktivitu klíšťat. Na většině území ji předpovídají na druhém nejvyšším stupni, v dalších dnech se varování ještě rozšíří. Parazit může přenášet řadu nemocí – předně encefalitidu a boreliózu. Parazitolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Votýpka zdůrazňuje, že pokud se klíště přisaje, je nejdůležitější ho co nejrychleji vyndat.
před 12 hhodinami
Načítání...