Deformace penzí, hodnotí reformu Středula. Opatření jsou nevyhnutelná, říká Bezděk

Události, komentáře: Důchodový systém a vyhlídky demografie (zdroj: ČT24)

Vládní koalice prosadila své záměry změn v systému penzí. Odbory reformu kritizují. Podle jejich předáka Josefa Středuly jde o skutečnou deformaci penzí. Naopak další účastníci debaty se v Událostech, komentářích shodli, že změna důchodového systému byla nezbytná a je to krok správným směrem.

„Mám profesi, kde nemám těžkou práci, a z tohoto pohledu se spíš zajímám o ty, kteří fyzickou práci mají, a pro ty je to opravdu vážná zpráva,“ podotkl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ke schválené reformě.

Zdůvodnil to tím, že český zaměstnanec podle jeho informací neodchází do důchodu zdravý. „V 62 letech má velmi zkažené zdraví a ten problém je v tom případě velmi vážný. Hovoříme o prodlužování věku a vůbec se nebavíme o kvalitě. A ta je taková, že on skončí na jiných dávkách, takže překlápíme ve statním rozpočtu jenom náklady mezi důchodovými a dalšími, jako jsou příspěvky na péči a podobně,“ upozornil Středula.

Zmínil také, že například zaměstnanec v tuzemsku odpracuje přibližně za čtyřicet let o devět let více než pracovník v Německu. „A my se tady bavíme o tom, jak chyby ve veřejných rozpočtech přenést na důchodce naprosto tragickým způsobem,“ podotkl odborářský předák.

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok je přesvědčený, že díky schválené reformě nastane určité zlepšení v nespravedlnosti současného systému mezi generacemi.

„To znamená, že budoucí generace budou méně poškozeny, než by byly za stávajícího stavu. A za druhé je pro mě podstatné, že to významně přispěje k určité stabilizaci veřejných financí, i když to samo o sobě nebude stačit. Řekněme, že část úkolu byla tímto splněna,“ uvedl Rusnok.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) navázal na Rusnoka a souhlasí s tím, že je reforma důležitá právě pro udržitelnost důchodového systému.

„Pokud by nedošlo k zásadním reformním krokům v této oblasti, ale netýká se to jen důchodů, ale bude se to týkat také zdravotnictví a případně dalších oblastí, tak se začnou přenášet zase zátěže na podnikatele. Mohlo by dojít k zásadnímu zvyšování daní, a to by mohlo vést k tomu, že by firmy z České republiky šly podnikat jinam, a tím by se ta situace možná daleko více zhoršila, než je ve výhledu teď,“ míní.

Vyhlídky demografie

Například zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let není dle poradce prezidenta Vladimíra Bezděka nic jiného než protažení kroků a trendů, které v ekonomice dělaly všechny předchozí vlády od roku 1996. Zároveň vysvětlil, proč tomu tak je. „Obecně proto, že máme málo dětí a žijeme déle,“ doplnil s tím, že i zdravotní stav Čechů ve stáří se zlepšuje.

Reagoval tak i na tvrzení Středuly v úvodu pořadu. „Žijeme déle, a to je dobrá zpráva. Tyto tendence nejsou izolovaně jenom v České republice, ale jsou v celém vyspělém světě a nikde nic lepšího nevymysleli, jak čelit demografickým tlakům, než je postupné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu,“ upozornil Bezděk.

„Ta debata není vedena v žádném případě fér. Je pouze politická, není věcná. Pan Bezděk byl v několika komisích velmi poctivě, přesto k žádné politické shodě nedošlo. Jedna vláda něco schválí, jiná přijde a všechno zruší. Ta debata je nebezpečná právě proto, že to nemá stabilitu,“ konstatoval odborářský předák Středula.

Zásadní opatření ve schválené reformě jsou podle Bezděka dlouhodobě nevyhnutelná a jsou na místě, jakkoliv jsou nepopulární. „A samozřejmě budou vždycky předmětem politické, mediální a jiné kritiky,“ dodal.

Načítání...