Deformace penzí, hodnotí reformu Středula. Opatření jsou nevyhnutelná, říká Bezděk

29 minut
Události, komentáře: Důchodový systém a vyhlídky demografie
Zdroj: ČT24

Vládní koalice prosadila své záměry změn v systému penzí. Odbory reformu kritizují. Podle jejich předáka Josefa Středuly jde o skutečnou deformaci penzí. Naopak další účastníci debaty se v Událostech, komentářích shodli, že změna důchodového systému byla nezbytná a je to krok správným směrem.

„Mám profesi, kde nemám těžkou práci, a z tohoto pohledu se spíš zajímám o ty, kteří fyzickou práci mají, a pro ty je to opravdu vážná zpráva,“ podotkl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ke schválené reformě.

Zdůvodnil to tím, že český zaměstnanec podle jeho informací neodchází do důchodu zdravý. „V 62 letech má velmi zkažené zdraví a ten problém je v tom případě velmi vážný. Hovoříme o prodlužování věku a vůbec se nebavíme o kvalitě. A ta je taková, že on skončí na jiných dávkách, takže překlápíme ve statním rozpočtu jenom náklady mezi důchodovými a dalšími, jako jsou příspěvky na péči a podobně,“ upozornil Středula.

Zmínil také, že například zaměstnanec v tuzemsku odpracuje přibližně za čtyřicet let o devět let více než pracovník v Německu. „A my se tady bavíme o tom, jak chyby ve veřejných rozpočtech přenést na důchodce naprosto tragickým způsobem,“ podotkl odborářský předák.

Bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok je přesvědčený, že díky schválené reformě nastane určité zlepšení v nespravedlnosti současného systému mezi generacemi.

„To znamená, že budoucí generace budou méně poškozeny, než by byly za stávajícího stavu. A za druhé je pro mě podstatné, že to významně přispěje k určité stabilizaci veřejných financí, i když to samo o sobě nebude stačit. Řekněme, že část úkolu byla tímto splněna,“ uvedl Rusnok.

Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) navázal na Rusnoka a souhlasí s tím, že je reforma důležitá právě pro udržitelnost důchodového systému.

„Pokud by nedošlo k zásadním reformním krokům v této oblasti, ale netýká se to jen důchodů, ale bude se to týkat také zdravotnictví a případně dalších oblastí, tak se začnou přenášet zase zátěže na podnikatele. Mohlo by dojít k zásadnímu zvyšování daní, a to by mohlo vést k tomu, že by firmy z České republiky šly podnikat jinam, a tím by se ta situace možná daleko více zhoršila, než je ve výhledu teď,“ míní.

Vyhlídky demografie

Například zvyšování důchodového věku nad hranici 65 let není dle poradce prezidenta Vladimíra Bezděka nic jiného než protažení kroků a trendů, které v ekonomice dělaly všechny předchozí vlády od roku 1996. Zároveň vysvětlil, proč tomu tak je. „Obecně proto, že máme málo dětí a žijeme déle,“ doplnil s tím, že i zdravotní stav Čechů ve stáří se zlepšuje.

Reagoval tak i na tvrzení Středuly v úvodu pořadu. „Žijeme déle, a to je dobrá zpráva. Tyto tendence nejsou izolovaně jenom v České republice, ale jsou v celém vyspělém světě a nikde nic lepšího nevymysleli, jak čelit demografickým tlakům, než je postupné zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu,“ upozornil Bezděk.

„Ta debata není vedena v žádném případě fér. Je pouze politická, není věcná. Pan Bezděk byl v několika komisích velmi poctivě, přesto k žádné politické shodě nedošlo. Jedna vláda něco schválí, jiná přijde a všechno zruší. Ta debata je nebezpečná právě proto, že to nemá stabilitu,“ konstatoval odborářský předák Středula.

Zásadní opatření ve schválené reformě jsou podle Bezděka dlouhodobě nevyhnutelná a jsou na místě, jakkoliv jsou nepopulární. „A samozřejmě budou vždycky předmětem politické, mediální a jiné kritiky,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 35 mminutami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 1 hhodinou

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 2 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 2 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 6 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 7 hhodinami

„Nejsme koalice, budeme mít jeden klub,“ řekl Fiala (SPD) v debatě o nadcházejících volbách

Česko čekají za půl roku sněmovní volby. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median by vyhrálo hnutí ANO, druhá by skončila koalice SPOLU a třetí jsou Starostové. Do sněmovny by se dostali i Motoristé, SPD, Stačilo a Piráti. Naopak pod hranicí vstupu do dolní komory skončili sociální demokraté a Trikolora. Ostatní by nezískali ani dvě procenta. Debaty o předvolebním klání se v Událostech, komentářích zúčastnili zástupci dvou opozičních a dvou vládních stran, které mají v průzkumech největší podporu. Pozvání přijali Eva Decroix (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Michaela Šebelová (STAN) a Radim Fiala (SPD).
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 8 hhodinami
Načítání...