Vystrčil: Senát by se mohl začít zabývat penzijní reformou 11. prosince

27 minut
Hostem pořadu Týden v politice byl Miloš Vystrčil
Zdroj: ČT24

Sněmovna začala ve třetím čtení projednávat důchodovou reformu, předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda by ji chtěl schválit nejpozději do 10. listopadu tak, aby se jí mohl co nejdříve zabývat Senát. „Pokud penzijní reformu dostaneme 11. listopadu, tak předpokládám, že bychom se jí mohli začít zabývat 11. prosince,“ řekl v pořadu Týden v politice znovuzvolený šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS). V rozhovoru mluvil rovněž o svých plánech pro nové volební období nebo o možném prodloužení třicetidenní lhůty Senátu pro projednávání zákonů.

Podle Vystrčila je avizovaný 11. listopad poměrně hraničním termínem. „Já jsem několikrát říkal nejen Marku Bendovi, že by bylo dobře, kdyby nám takové zákony, které mají svoji účinnost od 1. ledna 2025, posílali dříve, protože schvalovat je 11. prosince je přesně ta situace, kterou máme úplně nejméně rádi,“ konstatoval Vystrčil. Případné vrácení návrhu zákona do sněmovny je podle něj v takto pozdním termínu komplikované a může způsobit provozní problémy.

Znovuzvolený předseda Senátu neočekává, že by projednávání penzijní reformy mělo zkomplikovat to, že v horní komoře posílila opozice. „Já si myslím, že opozice bude mít dostatek prostoru, aby, pokud je bude mít, vyjádřila své výhrady,“ sdělil. „Nepředpokládám, že by se o něčem dlouho mluvilo. To v Senátu není zvykem a hlavně to nemá žádný smysl, protože pokud bychom zákon neprojednali do třiceti dní od jeho postoupení Senátu, tak je automaticky schválen,“ vysvětlil Vystrčil, proč neočekává obstrukce.

Vystrčil chce zintenzivnit kontakt s mladou generací

Posílení opozice v Senátu vedlo také k tomu, že Vystrčil obdržel při volbě předsedy pouze 62 ze 79 hlasů, což je méně než v předchozím období. „Je to pořád docela významná většina. Já za důvěru všem senátorkám a senátorům děkuji a budu se snažit pozici vykonávat tak, aby to bylo ku prospěchu Senátu a České republiky,“ řekl.

„Rád bych zintenzivnil kontakt Senátu, senátorů a senátorek s mladými lidmi, aby o horní komoře více věděli a třeba o ní i více psali na sociálních sítích, aby bylo zřejmé, že Senát jako horní komora má svůj význam a je nedílnou součástí našeho parlamentního systému,“ popsal Vystrčil jeden ze svých cílů.

Znovuzvolený předseda by rád pokračoval i v modernizaci fungování horní komory. „Už jsme se v naprosté většině zbavili listinných podob materiálů. Rád bych, kdybychom začali ještě více komunikovat elektronicky a kdyby se v tomhle směru zase Senát dostal kousek dál,“ zdůraznil.

Senátor je příliš často vystaven dvojímu tlaku

Vystrčil se vyjádřil také k výhradám opozice, že senátoři z vládních stran mnohdy nekriticky přijímají vládou navržené zákony schválené ve sněmovně. „Na můj vkus se příliš často stává, že senátor je vystaven dvojímu tlaku. Ten první je, že zákon obsahuje spoustu dobrých věcí a bylo by velmi vhodné, aby co nejdříve fungovaly a byly v zákoně napsány. Druhá věc je, že v tom samém zákoně jsou někdy věci, které se senátorovi nelíbí,“ poznamenal.

„Senátor má dvě možnosti – buď řekne, že mu to nelíbí a bude hlasovat pro navrácení do sněmovny. Potom ale hrozí, že zákon vůbec neprojde a nebude platit a tím pádem se nestanou ani ty dobré věci. Anebo řekne, že bude věřit panu ministrovi, že to opraví a bude hlasovat pro verzi zákona tak, jak je, byť ví, že tam všechno není úplně dobře,“ dodal Vystrčil.

Podle něj je logické, že příznivci vládní koalice budou tolerantnější a v zákonech vidí spíše jejich pozitiva, zatímco kritici kabinetu poukazují především na jejich nedostatky.

Delší lhůtu na projednávání zákonů by Vystrčil uvítal

Na začátku volebního období aktuální sněmovny se podle Vystrčila uvažovalo nad tím, že by mohlo dojít k prodloužení lhůty na projednávání zákonů v Senátu ze stávajících třiceti dnů. K dohodě ale nedošlo a na konci volebního období už to podle předsedy horní komory nemá smysl. Nevyloučil ale, že by se po volbách do dolní komory v příštím roce téma mohlo znovu otevřít. „Já osobně bych uvítal, kdybychom měli delší lhůtu na projednávání zákonů,“ sdělil.

Znovuzvolený předseda se vyjádřil také k tomu, zda jednání v horní komoře ovlivní fakt, že řadu nových senátorů tvoří bývalí poslanci. „To uvidíme, já doufám, že se poslanci spíš přizpůsobí atmosféře Senátu, než abychom se my přizpůsobili tomu, co oni zažívali ve sněmovně a že kultivované jednání v Senátu zůstane v té podobě, jak jsme doposud byli zvyklí, protože bylo racionální a nepovídalo se tam o věcech, které vlastně ani k projednávání toho zákona často nepatří,“ řekl Vystrčil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
před 34 mminutami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 1 hhodinou

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 1 hhodinou

Riziko nákazy od klíšťat roste

Vysoká aktivita klíšťat v přírodě bude v příštích dnech ještě narůstat. Pomáhá tomu kombinace dešťů a následného oteplení. S tím roste i riziko nákazy některou z nemocí, které tihle paraziti přenášejí. Jen lymskou boreliózu od nich ročně dostane několik tisíc lidí. Infekce ale můžou být i mnohem vážnější a s následky, které pacient cítí roky.
před 2 hhodinami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 10 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 11 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 11 hhodinami
Načítání...