Do systému úhrad za státní pojištěnce bude dle svazu nutné zasáhnout možná už za dva roky

Události: Platby za státní pojištěnce (zdroj: ČT24)

V novém roce se zvednou úhrady za státní pojištěnce. Za každého seniora nebo dítě půjde do zdravotnictví měsíčně o 42 korun více než letos, celkem tedy přes 154 miliard. Částku už podruhé navýšila automatická valorizace. Koaliční politici by chtěli vzorec vyhodnotit až za tři roky. Podle pojišťoven bude ale nutné do něj zasáhnout dřív.

Stát hradí pojistné za děti, lidi na mateřské a rodičovské nebo za důchodce. Částka činí od ledna měsíčně 2127 korun na osobu. K výpočtu byl už podruhé použit automatický valorizační mechanismus. Ten se odvíjí jak od inflace, tak od růstu reálných mezd.

„Dává jistotu zdravotníkům i zdravotním pojišťovnám, předvídatelnost vývoje úhrad, a tím pádem i to, s čím budou moci v tom dalším roce hospodařit,“ uvedl místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Tom Philipp (KDU-ČSL).

Koaliční poslanci chtějí valorizační mechanismus zhodnotit v delším časovém úseku. „Někdy se ty změny projeví až následně, ale cílem je určitě udržet dostupnost zdravotní péče,“ uvedla místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová.

Zásah do mechanismu

Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislava Friedricha s deficitem, který se vytváří a bude pokračovat, bude nutné do mechanismu zasáhnout dříve. „Já si myslím, že už v roce 2026 nebo 2027,“ uvedl.

Sněmovní opozice by do valorizačního mechanismu nezasahovala. Hnutí ANO a SPD ale koalici vyčítají předchozí úpravy systému. „Nechala bych ho tak, jak je, ale podle původních pravidel, že platba měla být navýšená,“ uvedla místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD).

„Valorizační mechanismus jsme podpořili, podpořila ho de facto celá sněmovna, jednoznačně jsme ale nesouhlasili s tím, že se seberou peníze českému zdravotnictví,“ uvedl člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).

Částka, kterou stát platí do systému veřejného zdravotního pojištění, se za deset let ztrojnásobila. Přesto nepokrývá všechny náklady. Potřeba jsou tak vyšší platby zaměstnanců, zaměstnavatelů či podnikatelů.

Načítání...