Do hlavní role ve sporu o Staňka nastupuje premiér. Měl by ale sílu k podání žaloby? ptají se experti

63 minut
90’ ČT24: Spor o odchod ministra kultury z vlády
Zdroj: ČT24

Odmítnutí demise ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) je podle politologa Stanislava Balíka dalším dějstvím v dlouhodobém tažení nynějšího prezidenta Miloš Zemana proti sociální demokracii, která ho kdysi ponížila, když poprvé neúspěšně kandidoval do čela státu. Právní expert Jan Wintr ujistil, že pokud premiér navrhne Staňkovo odvolání, již nezbude prezidentovi manévrovací prostor. Podle politologa ale může Zeman využít toho, že předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nejspíše nebude ochoten podat kvůli Staňkovi kompetenční žalobu. Komentáře expertů ke kauze kolem ministra Staňka zazněly v pořadu 90' ČT24.

Potřetí za tři roky se Miloš Zeman postavil proti přání sociální demokracie, které mělo změnit podobu vlády. V roce 2017 zprvu odmítal návrh tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání ministra financí a předsedy koaličního ANO Andreje Babiše z vlády. Loni naopak nechtěl jmenovat ministrem zahraničí nominanta sociálních demokratů Miroslava Pocheho. Letos nepřijal demisi Antonína Staňka (ČSSD), byť je zřejmé, že o jeho odchod z vlády strana stojí.

Ústava prezidentovi nezakazuje odmítnout demisi

Podle politologa z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Stanislava Balíka lze na Zemanův postup nahlížet ze dvou úhlů. Prvním je způsob, kterým měl Staněk kabinet opustit. „Ministr Staněk podal demisi sám. Jak ji zdůvodňoval, co napsal v dopise, je vedlejší. Důležitý je akt – dávám, nebo nedávám demisi. Pokud ho považujeme za svéprávného člověka, tak asi ví, co dělá, ví, že chce skončit. Kdyby skončit nechtěl, demisi nepodá a nechá se odvolat,“ podotkl politolog.

Druhou stránkou podle něj je, nakolik odpovídá prezidentův krok ústavě. „Naše ústava, náš politický systém nepředpokládá, že prezident je moderátorem uvnitř vlády, že je to prezident, kdo má řešit spory, vyhledávat shodu nebo neshodu. Prezident je součástí výkonné moci, ale stojí mimo vládu, slouží směrem k ní spíše jako ceremonář,“ soudí Stanislav Balík.

Samotným odmítnutím demise se ale Miloš Zeman ústavě nevzepřel. „Lze z ní vyvodit možnost nepřijmout demisi. Je ovšem otázka, k čemu se to používá. Tady žádný rozumný důvod, který by přispíval ke stabilitě vlády, v tom nelze nalézt,“ poznamenal Jan Wintr z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Toho, že první zákon země umožňuje hlavě státu demisi nepřijmout nebo alespoň přemlouvat ministra, aby ji sám vzal zpět, ostatně využívali i předchozí prezidenti Václav Havel a Václav Klaus.

Podal by Babiš kompetenční žalobu?

Premiér Andrej Babiš (ANO) ovšem opakovaně ujistil, že když prezident demisi nepřijal, sám navrhne Staňkovo odvolání, což si přeje předseda ČSSD Jan Hamáček. Sám Miloš Zeman se již jednou pokusil premiérský návrh na odvolání ministra nerespektovat, šlo o zmíněný spor s Bohuslavem Sobotkou, který se týkal Babiše v roli ministra financí. Tehdy nakonec musel ustoupit, kdy jednak začali senátoři jednat o přípravě žaloby na prezidenta a navíc mu předseda vlády pohrozil kompetenční žalobou u Ústavního soudu.

Právě taková žaloba by mohla být na pořadu dne i nyní, kdyby chtěl prezident návrh na odvolání ministra Staňka odmítnout. Jak poznamenal Jan Wintr, nejde ovšem o kompetenční žalobu v pravém slova smyslu – klasickou kompetenční žalobou si instituce vyjasňují, která z nich vykonává kterou činnost, v tomto ohledu je ale vše jasné.

„Je tady situace, kdy je to sdílená kompetence prezidenta republiky a předsedy vlády tak, že k tomu, aby to fungovalo, musí fungovat oba. Předseda vlády odvolání navrhuje, prezident republiky odvolá na základě návrhu. Předseda vlády by se kompetenční žalobou domáhal takového výkladu, že ústava jasně svědčí jeho vůli, že je prezident povinen jeho vůli vyhovět,“ shrnul právník.

Stanislav Balík ale zapochyboval, zda by byl Andrej Babiš ochoten jít do tak tvrdého střetu s Milošem Zemanem. „Myslím si, že ne. Že by nakonec uhnul, jako tomu bylo v počátcích druhé Babišovy vlády a sporu o Miroslava Pocheho a jeho jmenování ministrem zahraničí,“ míní politolog.

Vzpomínka na rok 2003

Samotný spor o Antonína Staňka ovšem Balík považuje spíše za zástupný důvod – krytí prezidentova výpadu proti ČSSD, který přichází bezprostředně po prohraných volbách. Sociální demokraté v nich ztratili zastoupení v Evropském parlamentu, když získali jen necelá čtyři procenta hlasů.

„Tuto dobu využil (prezident – pozn. red.) k tomu, aby se dále rýpal v jejích ranách, dále je solil, ukazoval, že je to strana v rozkladu, má problém,“ shrnul politolog. Zemanův aktuální postup tak vnímá jako další dějství jeho pomsty za to, jak jej strana ponížila v roce 2003, kdy za ni kandidoval na prezidenta a – tehdy ještě v nepřímé volbě – ani nepostoupil do druhého kola druhé volby.

Zároveň se ale podle Balíka strana „do této situace vmanévrovala sama“. Antonín Staněk podal demisi již 20. května a již tehdy se objevily náznaky, jaký by mohl být další vývoj. Mimo jiné šlo o rezignační dopis, který i premiér Babiš interpretoval tak, že „pan Staněk píše, že nekončí z vlastní vůle, ale na základě požadavku předsedy ČSSD Hamáčka“.

„Ve chvíli, kdy dal Antonín Staněk rezignační dopis v podobě, v jaké ho dal, měl Jan Hamáček – pokud si chtěl zachovat tvář a nechtěl připustit vývoj, který se dal odhadovat – dát návrh na jeho odvolání. To znamená, ne demise ze svobodné vůle ministra, ale návrh předsedy koaliční strany na odvolání,“ podotkl politolog.

Staňka má nahradit místopředseda ČSSD Šmarda

Ministr Antonín Staněk oznámil rezignaci ke konci května po vlně kritiky za odvolání ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Zdůvodnil to údajnými významnými pochybeními v hospodaření obou institucí. Fajt i Soukup to odmítají. Podle některých opozičních politiků měl vliv na odvolání Fajta prezident, který měl s bývalým šéfem Národní galerie spory.

Jan Hamáček již navrhl i nového ministra, kterým by se měl stát místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odborníci v Událostech, komentářích hovořili o tom, jak se vyrovnat se životní tragédií

Matka jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy spáchala sebevraždu. Lenka Šimůnková, jejíž dcera studovala komunikaci neslyšících, dlouhodobě zpochybňovala vyšetřování tragédie. Upozorňovala na nedostatky zásahu policie a kritizovala i práci sněmovní vyšetřovací komise. Ta vyhodnotila, že policisté nepochybili. O tom, jak se vyrovnat se životní tragédií, hovořili v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem psycholožka Ludmila Mrkvicová a Marek Orko Vácha z Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
před 6 hhodinami

Sněmovna by mohla zmírnit povinnost hlášení údajů o turistech

Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji v úterý projednali ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Po dvacáté třetí hodině bylo jednání dolní komory přerušeno. Znovu se poslanci sejdou ve středu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 9 hhodinami

Odpadové firmy chtějí místo zálohování plastů zlepšit třídění

Vládní koalice už nepočítá s tím, že by v aktuálním volebním období stihla prosadit zálohování PET lahví a plechovek. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se ale Česko zálohám do několika let nevyhne. Odpadové firmy naopak chtějí zlepšovat třídění.
před 9 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 10 hhodinami

Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
před 11 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 12 hhodinami
Načítání...