Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun varoval v Senátu před vzestupem autoritářství a diktatury ve světě. Poukázal na nebezpečné mocenské ambice komunistické Číny. Demokratické země se podle něj musí postavit naplňování sobeckých choutek autoritářských režimů. Čínské velvyslanectví v Česku návštěvu tchajwanské delegace silně odsoudilo.
Demokracie se musí postavit autoritářům, prohlásil šéf tchajwanského parlamentu v Senátu
Česko a Tchaj-wan podle Joua sdílí univerzální hodnoty svobody, demokracie, lidských práv a vlády zákona. V projevu připomněl české i tchajwanské zkušenosti s útlakem od silnějších států. „Děkuji vaší zemi za projevení sympatie a pomoci v dobách, kdy nás šikanuje silnější země,“ řekl. Poděkoval také Vystrčilovi za to, že se v roce 2020 „nezalekl výhrůžek čínských komunistů“ a přicestoval na Tchaj-wan.
Jou varoval před plíživým zmenšováním demokratického prostoru ve světě a vzestupem autoritářství a diktatury. „Tyto nedemokratické síly postupně pohlcují mnohé dříve demokratické oblasti,“ poznamenal s odkazem na Afghánistán, Myanmar nebo ruskou invazi na Ukrajinu.
S odkazem na ideály prvního porevolučního prezidenta Československa a Česka Václava Havla apeloval na pozorné studium a pochopení podstaty čínského komunistického režimu a jeho potlačení v zárodku. „Neučiníme-li tak, může lidstvu v brzké budoucnosti způsobit nenahraditelné škody,“ varoval. Poznamenal, že se v posledních desetiletích lidé v souvislosti s Čínou zajímali hlavně o obchod, podstatě čínského komunistického režimu se nevěnovali.
Autoritáři si na mlčení zvyknou, varoval Jou
Nebezpečí čínské komunistické strany vidí v odlišnosti hodnot, na kterých je založená její vláda. „Tradiční přístup k vládě v Číně vystihuje toto moudro: jedno slunce na nebi, jeden císař na zemi a není země v podnebesí, jež by nepatřila králi, není na zemi člověka, jež by nesloužil králi. Tento způsob myšlení je čínské politice vlastní již déle než dva tisíce let,“ upozornil. Považuje ho za „obrovskou hrozbu pro mír“ v Indopacifiku i ve světě.
Demokratické země podle něj nesmí přihlížet svévolnému naplňování sobeckých choutek autoritářských režimů. „Bylo by od nás chybné je ponechat při takovém konání. Autoritářské režimy by si na to zvykly a naše rozhodnutí mlčet při páchaných nespravedlnostech i tiché schvalování invazivního jednání by nechalo tuto plíživou nebezpečnou sílu postupně rozložit svět,“ dodal.
Před vystoupením na plénu horní komory se Jou s delegací setkal s vdovou po Jaroslavu Kuberovi Věrou a položil kytici k pietní lavičce, která expředsedu Senátu v areálu Valdštejnského paláce připomíná. Slavnosti se účastnili i zákonodárci, kterým šéf delegace poděkoval za podporu Tchaj-wanu. Věru Kuberovou pozval do své země.
Čínské velvyslanectví si stěžuje
Proti tchajwanské návštěvě protestuje čínská ambasáda v Česku. Senát a jednotliví politici podle ní povolují separatistické aktivity související s nezávislostí Tchaj-wanu, čímž porušují státní suverenitu a územní celistvost Číny či podkopávají základ vzájemných vztahů. „Čínská strana silně odsuzuje a je rozhodně proti takovému chování,“ prohlásil mluvčí ambasády.
Peking má podle ní pevnou vůli bránit svoji národní suverenitu a územní celistvost a přijme „veškerá nezbytná opatření k rozhodnému potlačení jakýchkoliv pokusů o nezávislost Tchaj-wanu“.
„Je to přesně to, co by měla svobodná a suverénní země z Evropy dělat,“ konstatoval šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po vystoupení Joua v horní parlamentní komoře.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že Česko nadále zastává politiku jedné Číny. „Máme zájem na normálních vztazích s Čínou, ale jsme suverénní země. Máme přátelské vztahy s Tchaj-wanem a je na rozhodnutí našich politiků, kteří reprezentují demokratickou ČR, s kým se budou setkávat a jak,“ dodal. Žádný další stát do toho Česku nemůže mluvit, doplnil.
V pondělí měl Jou na programu ekonomická jednání, v úterý pak návštěvu Telče. Kromě setkání s Vystrčilem jednal i s předsedkyní sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09), kterou pozval na Tchaj-wan.
Jou Si-kchuna pozval do Česka Vystrčil už během předloňské podzimní návštěvy Tchaj-wanu, kterou uskutečnil přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO). Dokončil tak záměr svého zesnulého předchůdce v čele horní komory Jaroslava Kubery (ODS), který oznámil plán navštívit Tchaj-wan v říjnu 2019.