Co dělat v případě útoku? Policie ve videu radí: Utíkej, schovej se, bojuj!

Nahrávám video

Pražská policie spolu s magistrátem představila preventivní videospot „Utíkej, schovej se, bojuj!“ Video veřejnost seznamuje s problematikou útoku ozbrojeného pachatele nebo pachatelů a obsahuje zásadní instrukce, jak se v takových případech zachovat.

Policie videem reaguje na současnou bezpečnostní situaci ve světě i v Evropě, kdy narůstají teroristické útoky. Videoklip ukazuje modelovou situaci útoku v kancelářské budově a shrnuje základní strategii, kterou policisté vytvořili i na základě inspirace ze zahraničí.

Pokud existuje volná cesta, má člověk zkusit z místa ohrožení uprchnout, a poté zkontaktovat autority. Pokud to nejde, je namístě se schovat, nejlépe zamknout v uzavřeném prostoru, vypnout zvonění na telefonu a v případě možnosti zavolat policii.

V případě, že dojde k útoku v otevřeném prostoru, je rovněž první a zásadní pravidlo útěk. „Není důvod se schovávat, není důvod bojovat,“ uvedl instruktor střelby z Policejní akademie ČR Stanislav Kazbunda. Pokud jsou lidé venku s kočárkem, je podle něj nejlepší z něj dítě vyndat a utíkat s ním v ruce. „Kočárek zpomaluje a je i lepší terč,“ upozornil. 

Teprve když je člověk v přímém ohrožení, měl by bojovat o svůj život, a to násilně, co nejefektivněji a s využitím okolních předmětů jako zbraní. Když dorazí policie, má se přeživší zdržet křiku a gestikulace, poslouchat pokyny a mít ruce ve viditelné pozici.

Rozhodně rovnou nebojujte!

Ondřej Penc, který je jedním z autorů projektu, zároveň varoval před některými špatnými radami, na které mohou lidé narazit. „Varujeme před tím, aby lidé přeskočili první dva kroky, tedy uteč a schovej se, a přecházeli rovnou k bojuj,“ upozornil. 

Podle Pence původně preventisté pražského ředitelství policie cílili zejména na odbornou pedagogickou veřejnost. „Cítili jsme ale, že cílová skupina je moc malá a měli bychom ji rozšířit. Proto jsme se rozhodli, že se zaměříme na širokou veřejnost,“ uvedl s tím, že klip by časem měl být k dispozici i s tlumočením do znakové řeči.

Na vytvoření klipu se částkou 400 000 korun podílel pražský magistrát, využívat ho budou policisté po celé republice.

Inspirací pro vznik klipu bylo instruktážní video americké iniciativy Ready Houston. Ta zveřejnila stejnojmenný návod před pěti lety. Video bylo v několika jazycích včetně čínštiny. Velmi podrobný a obsáhlý návod, jak se v krizové situaci chovat, nabídla veřejnosti i americká FBI.

Pozadu nezůstala ani Evropa. Francouzská vláda zveřejnila instruktážní animaci krátce po teroristických útocích v Paříži v listopadu 2015. Vedle hesla Utíkej, schovej se, bojuj ukazuje i to, jak poskytnout první pomoc zraněným. Vysvětluje například, jak zastavit krvácení za pomoci šály nebo kravaty.

Česko chce do obrany státu zapojit dobrovolníky

Rostoucí počet útoků v Evropě posiluje i úvahy o zapojení dobrovolníků do obrany státu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) chce do spolupráce s armádou zapojit například myslivce, skauty nebo kynology. Záměr v pondělí schválila vláda, zákon má vzniknout do konce prázdnin. Tématu se věnoval i pořad Devadesátka.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letos přibude 130 kilometrů cyklostezek

Cyklisté se letos mohou těšit na dokončení lávky přes Labe u Kostomlat nad Labem nebo na nový akvadukt přes železnici na Domažlicku. V Česku se v letošním roce plánuje dokončit 130 kilometrů cyklostezek, o 34 kilometrů méně než loni. Vyplývá to ze statistik jednotlivých krajů, které má Česká televize k dispozici. Nejvíce tras dokončí Olomoucký kraj, a to 25 kilometrů. V Ústeckém kraji naopak letos nedostaví žádnou.
před 48 mminutami

Krajům chybí peníze na sociální služby, do budoucna by mohlo pomoci víceleté financování

Domovy pro seniory a také další sociální služby pravidelně řeší potíže s financováním a volají pro dlouhodobém řešení. Některé kraje chtějí ještě od ministerstva práce a sociálních věcí získat víc peněz, než kolik pro letošek dostaly, a zároveň hledají zdroje ve svých rozpočtech. Současný a bývalý ministr práce se přou, kdo způsobil letošní vyhrocenou situaci. Řešením do budoucna by mohlo být víceleté financování, do kterého by se ve větším rozsahu zapojily také samosprávy a soukromé zdroje.
před 1 hhodinou

V Říčanech omylem zvedli daň z nemovitosti. Vynahradíme vám to, kaje se radnice

Vyšší daň z nemovitosti letos zaplatí majitelé bytů v Říčanech. Vedení města si totiž špatně vyložilo zákon a říká, že omylem zvýšilo koeficient, čímž celková taxa výrazně vzrostla. Po nespokojených reakcích teď radnice slibuje, že to v příštích letech občanům vykompenzuje.
před 2 hhodinami

VideoJakou roli při hašení v Českém Švýcarsku sehrály vrtulníky, rozebrala Zóna ČT24

Když 2. května vznikl v Českém Švýcarsku mezi Rynarticemi a Dolní Chřibskou lesní požár, hasiči velmi rychle vyhlásili zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. Okamžitě žádali o leteckou pomoc nejen policii, ale i armádu. Také to byl rozdíl oproti požáru v roce 2022. Novému, odlišnému přístupu se věnovala Zóna ČT24 ve velké reportáži. Ptala se i pilotů a palubního personálu policie a armády, jaké poučení si vzali z obřího požáru ve Hřensku. Zjišťovala také, kdy se do podobných hašení zapojí objednané velkokapacitní vrtulníky Black Hawk a hlavně specializované stroje Firehawk. Pořad rovněž nabídl zatím nezveřejněné záznamy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

VideoBohaté ložisko českého granátu umožňuje prodloužit těžbu v Podkrkonoší

Družstvo Granát Turnov bude těžit v Dolní Olešnici v Podkrkonoší o pět let déle, než se plánovalo. Tamní ložisko je nečekaně bohaté. Šperkařům sice uškodil covid i úbytek zákazníků z Ruska, zájem o klenoty osázené českými granáty se ale ukázal jako trvalý. Kámen barvy holubičí krve má ideální vlastnosti pro broušení. „Ve světě se nacházejí obdobné pyropy, ale ne v takovém množství a ne takové kvalitě, jako jsou zrovna tady,“ řekl geolog Jiří Morysek. Těžba nesmí být příliš hlučná, prašná a nemůže ani snížit hladinu spodní vody. Dolní Olešnici do rozpočtu přináší ročně stovky tisíc korun.
před 10 hhodinami

VideoHistorik Snyder se v Lucerně zamýšlel nad demokracií a autoritářstvím

Americký historik Timothy Snyder v rámci festivalu Svět knihy hovořil v pražské Lucerně. Zamýšlel se nad vztahem mezi Evropou, Amerikou a Ukrajinou a reflektoval současné dění z perspektivy křehké rovnováhy mezi demokracií a autoritářstvím.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Policie zadržela muže, který se v Chomutově pohyboval s dlouhou zbraní

Policie zadržela člověka, který se vpodvečer pohyboval v centru Chomutova s dlouhou zbraní. Později se uchýlil do budovy v Riegerově ulici, ze které byl podle hasičů cítit plyn. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová řekla, že veřejnosti nehrozí žádné nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Schillerová ujišťuje, že schodek v příštím roce nepřekročí tři procenta HDP

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítá odhad České národní banky, podle kterého schodek veřejných financí překoná příští rok tři procenta hrubého domácího produktu (HDP). Národní rozpočtová rada pro ČT spočítala, že by tři procenta znamenala deficit 356 miliard korun. Ministryně ujišťuje, že prolomení tříprocentní hranice vláda nedopustí.
před 12 hhodinami
Načítání...