Bez proudu je kvůli počasí přes sto tisíc domácností, výpadky mají i mobilní vysílače

Události: Kalamitní stav kvůli výpadkům proudu (zdroj: ČT24)

Počet domácností, které se kvůli počasí a záplavám ocitly bez elektřiny, do nedělních 18:00 hodin výrazně klesl na přibližně 135 tisíc. Je to zhruba polovina proti nedělnímu ránu, kdy bylo bez proudu okolo 260 tisíc odběratelů. Nejvážnější je stále situace v Moravskoslezském kraji, kde je bez energie 76 tisíc domácností, a v Olomouckém kraji s 29 tisíci odpojenými. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON. Na vedení vysokého napětí energetici evidují nyní okolo 216 poruch a další desítky na vedení nízkého napětí. Skupina ČEZ večer vyhlásila kalamitní stav v dalších sedmi okresech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Naopak ho odvolala v Ústí nad Labem a Karlových Varech.

Na distribučním území společnosti ČEZ je kromě poruch v Moravskoslezském a Olomouckém kraji 7,6 tisíce domácností bez proudu v Královéhradeckém kraji, dva tisíce ve Zlínském a 7,6 tisíce v Pardubickém kraji. Další kraje evidují stovky domácností bez elektřiny.

„Pracujeme stále na opravách, jsme v terénu. Práce je to mravenčí, mnohdy se vracíme již na stejná místa, kde jsme byli v sobotu. Asi ve třiceti případech jsme již byli nuceni z bezpečnostních důvodů odpojit nemovitosti od elektřiny,“ řekla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.

Energetická skupina ČEZ v neděli k 19:00 hodině kvůli velkému množství poruch nově vyhlásila kalamitní stav v sedmi okresech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Naopak kvůli zlepšení situace již kalamitu odvolala v Ústí nad Labem a Karlových Varech.

V Moravskoslezském kraji je nově kalamita v okresech Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava-město a Frýdek Místek, v Olomouckém pak na Olomoucku a Přerovsku. Kalamitní stav na distribučním území ČEZ je tak v současnosti vyhlášený pro šestnáct okresů ve čtyřech krajích. Již od sobotního večera trvá kalamitní stav pro Českolipsko, Jablonecko a Semilsko v Libereckém kraji, okresy Náchod a Trutnov v Královéhradeckém kraji, Šumperk a Jeseník v Olomouckém kraji a Bruntál v Moravskoslezském kraji.

Situace se zlepšuje

Na distribučním území E.ON bylo odpojeno přibližně 15,5 tisíce domácností. „Řadu poruch se nám daří odstraňovat, ale některé ještě přibývají. Díky maximálnímu nasazení našich pracovníků se nám ale daří množství odpojených zákazníků snižovat, protože ráno a ještě i kolem poledne se jednalo zhruba o 60 tisíc zákazníků,“ uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

V Jihomoravském kraji má distributor zhruba deset tisíc odběratelů bez dodávek elektrické energie, ve Zlínském kraji 1,9 tisíce domácností, na Vysočině je aktuálně zhruba 1,1 tisíce domácností bez proudu a na Prostějovsku zhruba 1,7 tisíce. V jižní Čechách je situace podle Šperňáka výrazně lepší a eviduje jen zhruba čtyři sta zákazníků s omezením dodávek.

Odpojení elektřiny v určité oblasti je podle Holingerové technicky poměrně jednoduchou záležitostí. Pro obnovení dodávky elektřiny platí odlišný postup. Distribuční síť lze uvést do provozu pouze v případě, jsou-li všechny její prvky funkční a jsou-li schopny bezpečného a spolehlivého provozu.

Výpadky mobilních vysílačů

Mobilní sítě v Moravskoslezském a Olomouckém kraji mají stále lokální výpadky kvůli přerušeným dodávkám proudu. Bez elektřiny jsou stále stovky vysílačů a k některým se aktuálně nejde dostat s dieselovými agregáty nebo naftou do nich. Vyplývá to z informací operátorů.

„Na Moravu se přesouvají dieselagregáty z Čech. Žádáme naše dodavatele o další. Do některých míst však v tuto chvíli nepovolují bezpečnostní složky kvůli ohrožení životů přístup, proto nemusí být možné pracovat na obnovení dodávek elektrického proudu ani doplňovat palivo do agregátů," uvedla firma CETIN.

T-Mobile podle mluvčí Patricie Šedivé stále řeší lokální výpadky tam, kde byly přerušeny dodávky elektřiny, zejména v menších vesnicích. Všichni pohotovostní technici jsou v terénu. Jejich práci však značně komplikují popadané stromy, nestabilní a silně podmáčená půda. V některých oblastech už je vyhlášen i stav nebezpečí. „Nejnáročnější je nyní situace v Jeseníkách a v oblasti okolo Ostravy. Úzce spolupracujeme s krizovými štáby a integrovaným záchranným systémem. Hasičský záchranný sbor během noci několikrát využil služby rozesílání výstražných SMS,“ dodala Šedivá.

Podle mluvčí O2 Veroniky Zachariášové je situace velmi podobná ránu. Naprostá většina problematických lokalit je dána výpadkem napájení elektrickou energií, což s energetiky operátor intenzivně řeší.

„Nejvíce je to na severu Moravy, ve Slezsku a na Trutnovsku. Tam, kde to situace a bezpečnostní opatření dovolí, se snažíme dostat k nejdůležitějším základnovým stanicím a zajistit náhradní napájení dieselovými agregáty. Bohužel vzhledem k rozvodněným řekám, které ještě ani zdaleka nekulminovaly a postupně se vylévají i do krajiny a na přístupové cesty, jsou ale místa, kam se technici zatím nemohou dostat,“ řekla.

Podle mluvčího Vodafonu Ondřeje Luštince lokalit s výpadkem napájení v posledních hodinách ubývá tak, jak se energetikům podařilo na některých místech obnovit napájení nebo se podařilo připojit dieselové generátory.

Načítání...