Asistentka právníka Hájka potvrdila Halbichovu práci pro ČSSD

Někdejší dlouholetá asistentka právníka Zdeňka Hájka u soudu vypověděla, že její šéf spolupracoval při právním zastupování ČSSD ve sporu o Lidový dům především s Václavem Halbichem. Potvrdila tak Halbichovu verzi, kterou popírá třetí z právníků sociální demokracie, Zdeněk Altner. Halbich se žalobou domáhá odměny 17 milionů korun.

Halbichova žaloba, kterou justice řeší už od roku 2003, směřuje proti ČSSD a společnosti Alba, jíž Altner v minulosti postoupil svou vlastní pohledávku vůči straně. Altner ve sporu vystupuje jako svědek a Halbichovy zásluhy na úspěchu sociální demokracie v boji o její sídlo odmítá, poskytoval prý pouze dílčí konzultace.

Altnerovu výpověď zpochybnila žena, která pro Hájka pracovala od roku 1994 až do jeho smrti v roce 2004. „Smlouvu o právní pomoci uzavíral doktor Altner, ale doktor Halbich a doktor Hájek s ním spolupracovali,“ uvedla. „Pan doktor Hájek s panem Halbichem připravovali společně podání a koncepty těch věcí. Většinou se hodně radili, spousta podání se psala u nás v kanceláři. Finální verzi pak, myslím, schvalovali všichni tři, ale u toho jsem nebyla,“ popsala.

Původní koncepty podle ní vymýšlel právě zesnulý Hájek. „Když už pan doktor s někým komunikoval, tak s panem Halbichem. Přišlo mi, že s panem Altnerem se řešily spíše organizační věci - kdy se kam půjde, kdy se co udělá,“ doplnila.

„Paní svědkyně správně podotkla, že tím vůdčím duchem byl Hájek, měl vždycky nejlepší nápady,“ reagoval na její slova Halbich. Altner na ČSSD nedávno vysoudil za právní zastupování celkem 338 milionů korun.

Halbich Obvodnímu soudu pro Prahu 1 předložil listiny, které podle něj dokládají jeho spolupráci s Hájkem na kauze Lidového domu. Dnes podotkl, že dochovaných dokumentů je málo. „Taky si myslím, že toho bylo víc. Pan doktor Hájek měl navíc ve zvyku dělat si rukou psané poznámky, míval je ve stole a pod stolem, byly to stohy papíru. V roce 2004 mu vyhořela kancelář, je proto možné, že poznámky byly ztraceny,“ řekla sekretářka. Jednání bude pokračovat v říjnu výslechem někdejší asistentky Altnera.

obrázek
Zdroj: ČT24
  • Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci při získávání svého historického sídla: Lidového domu v Hybernské ulici. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Strana se v ní zavázala, že pokud se právo ČSSD podaří prosadit, vyplatí Altnerovi odměnu ve výši deseti procent z hodnoty objektu.
  • Poté, co v roce 2000 socialisté získali Lidový dům zpět, obdržel právník 17 milionů (třetinu částky, kterou byla strana ochotná zaplatit); Altner následně podal několik žalob. Na konci března 2016 dovedl k pravomocnému rozsudku spor o 18,5 milionu korun. Sumu vypočítal jako desetinu částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Kvůli smluvní pokutě by ale mohla sociální demokracie zaplatit podstatně víc, přes tři sta milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud poslal do vazby muže, který podle policie na Zlínsku unesl a věznil chlapce

Okresní soud ve Zlíně poslal do vazby muže, který podle policie v minulém týdnu unesl a následně věznil v chatce dvanáctiletého chlapce z Halenkovic na Zlínsku, řekl státní zástupce Martin Malůš. Pětadvacetiletého muže kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu a ze zbavení osobní svobody. Hrozí mu patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Muž podle Malůše využil svého práva nevypovídat, práva stížnosti proti rozhodnutí o vazbě se vzdal.
10:07Aktualizovánopřed 7 mminutami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
10:15Aktualizovánopřed 9 mminutami

Na Ukrajině padl další Čech, píše iRozhlas.cz

V bojích na Ukrajině podle oficiálních údajů ministerstva zahraničí dosud padli čtyři Češi, nejméně pět se jich pohřešuje a jeden je v zajetí, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Zdůraznil, že skutečný počet padlých či pohřešovaných může být vyšší. Web iRozhlas.cz informoval o případu dobrovolníka z Plzeňska, který na Ukrajině padl letos na podzim. V úterý se s ním rozloučila rodina, přátelé a kolegové.
před 13 mminutami

ŽivěSenát letos naposledy zasedá, vystoupil i vicepremiér Havlíček

Senát v prvním čtení podpořil návrat úrazové chirurgie mezi základní obory specializačního vzdělávání lékařů. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) informoval senátory o pozicích vlády a programu jednání Evropské rady. Dále je na programu jednání například schvalování ročního odkladu povinnosti předkládat novely v systému elektronické tvorby zákonů či volba místopředsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů.
10:01Aktualizovánopřed 43 mminutami

Ústavní soud zrušil oddělené zápisy pro děti uprchlíků z Ukrajiny

Ústavní soud (ÚS) ve středu zrušil právní úpravu, která umožňovala oddělené zápisy dětí z Ukrajiny na základní školy. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů, podle kterých jsou oddělené zápisy diskriminační a vedou k segregaci. ÚS kritizoval odlišné zacházení se zvláště zranitelnou skupinou lidí, tedy dětmi uprchlíků, jimž právní úprava mohla komplikovat přístup ke vzdělání.
09:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
před 2 hhodinami

Jak poznat falešný profil na sítích? Nemá „historii a život“, říká expertka

Příspěvek na sociálních sítích, který má stovky lajků a desítky komentářů, může poukazovat na oblíbenost autora, ale také podvodem, který má nalákat další sledující a vytvořit falešný dojem, že je nějaký produkt či postoj populárnější, než tomu je ve skutečnosti. Jak takový falešný profil poznat? „Často jsou velmi jednoduché – nemají historii a nemají život,“ přiblížila ve Studiu 6 moderovaném Jolkou Krásnou Eva Klusová z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.
před 2 hhodinami

U nelegálních výpustí do Lipna se objevuje odpad a zápach

Nízká hladina Lipna odhalila desítky výpustí načerno svedených rovnou do přehrady. Někde je viditelné také znečištění, a to i v místech, kam se chodí lidé koupat. Vše ale ještě musí prověřit vodohospodáři z Povodí Vltavy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...