ANALÝZA: Volba senátorů je důležitá, budou rozhodovat o většině ústavních soudců

V pátek a sobotu se koná druhé kolo voleb do třetiny Senátu. Voliči rozhodují o zbývajících 24 kandidátech, kteří se snaží získat či obhájit křeslo v horní komoře parlamentu. Ač v druhém kole bývá zájem o volby nízký, hlasování je to důležité. Třeba i proto, že nově složený Senát bude rozhodovat o většině ústavních soudců.

Senát je nemalou částí společnosti vnímán jako komora, která je nadbytečná, nepotřebná a mohla by být zrušena. A svými výroky to podporují i vysocí představitelé státu. Jako ministr financí tuto myšlenku před několika lety oživil Andrej Babiš (ANO), podobně hovoří i prezident Miloš Zeman. Naopak o tom, proč je důležité druhou komoru parlamentu mít, jsme psali před prvním kolem voleb do Senátu.

Tyto volby do horní komory jsou navíc o něco důležitější než jiné. Jejich výsledky totiž mohou mít vliv na další velmi podstatnou instituci státu, totiž na Ústavní soud.

V obsazování instituce, která musí plnit ochranu ústavnosti v Česku, hraje Senát nezanedbatelnou roli. Jak vyplývá z Ústavy, je mandát ústavních soudců desetiletý. A základní zákon také určuje, jakým způsobem a kým jsou ústavní soudci jmenováni. Kandidáty navrhuje prezident, ke jmenování však potřebuje souhlas právě Senátu.

  • (1) Ústavní soud se skládá z 15 soudců, kteří jsou jmenováni na dobu deseti let.

    (2) Soudce Ústavního soudu jmenuje prezident republiky se souhlasem Senátu.

Situace je významná tím, že většinu soudců Ústavního soudu (ÚS) jmenoval na začátku svého prvního prezidentského mandátu Miloš Zeman. A právě těm bude mandát končit. Týká se to i kompletního vedení ÚS včetně předsedy Pavla Rychetského, který stojí v čele této důležité instituce již po druhé funkční období, tedy od srpna 2003.

Z celkových patnácti soudců končí mandát sedmi z nich v roce 2023, dalším třem do června 2024. A jedno místo je od prosince 2021 stále neobsazeno po Kateřině Šimáčkové, která se stala soudkyní Evropského soudu pro lidská práva.

Návrhy od nového prezidenta

Nově složený Senát tak bude rozhodovat o jedenácti soudcích z patnácti. V květnu 2023 končí mandát místopředsedům ÚS Miladě Tomkové a Jaroslavu Fenykovi, v srpnu pak ze soudu odejde předseda Pavel Rychetský.

O nových soudcích bude kromě Senátu rozhodovat také nový prezident. Miloši Zemanovi končí v březnu příštího roku mandát, a tak bude návrhy na ústavní soudce předkládat horní komoře nová hlava státu. Senátorský sbor bude v tu chvíli velmi výrazný a viditelný. A pro nového prezidenta to bude jedna z důležitých povinností v prvních měsících po nástupu do funkce.

Vzhledem k tomu, že volba hlavy státu je přímá, není zatím předvídatelné, kdo se funkce ujme. Zda to bude kandidát s politickými zkušenostmi, politický nováček nebo kandidát se sklony k populistickým řešením. Právě horní komora ale bude muset se vší vážností hradní návrhy posoudit a měla by být garantem vysoké úrovně a kvality kandidátů.

Popsaný trojúhelník je důležitý i proto, že se Senát stává žalobcem v případě, že by prezident hrubě porušoval Ústavu – a je to Ústavní soud, kdo rozhoduje, zda se prezident provinil.

Důležitost Ústavního soudu

Ústavní soud je institucí, která si v české společnosti vydobyla vysoké renomé. Je také politickou institucí, které věří nejvyšší podíl obyvatelstva. V srpnu 2021, kdy CVVM zveřejnil poslední data, přesahovala důvěra v instituci 65 procent.

Představuje rovněž instituci, ke které se upínají naděje poslanců i senátorů, kteří nesouhlasí s některými zákony či nařízeními. Během posledních dvou let to bylo patrné zejména na normách týkajících se povinného očkování proti covidu-19 či uzavírání obchodů. Poměrně zásadním nálezem bylo i rozhodnutí, kterým ústavní soudci donutili parlament upravit volební systém do Poslanecké sněmovny. Část tehdejšího volebního zákona zrušili, považovali jej za nespravedlivý.

Volby do Senátu tak není dobré podceňovat. Třeba i proto, že senátoři budou rozhodovat o složení soudu, jehož rozhodnutí mají na život v Česku stejně velký vliv jako sněmovna i Senát dohromady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Kůrovcová kalamita polevuje. Brouka krotí počasí i věda

Kalamita lýkožrouta smrkového, kterému se říká lidově kůrovec, v Česku v posledních několika letech ustupuje. Díky tomu i klesá objem smrkového dřeva, které je nutné vytěžit. Podle expertů z Biologického centra Akademie věd v tom má silnou roli počasí, jež není pro tento hmyz tak výhodné. Pomáhají ale i nové zásadní úpravy v postupech ochrany lesa.
před 1 mminutou

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení.
před 15 mminutami

Ekonomika dle odhadu vzrostla o dvě procenta

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vyplývá z předběžného odhadu zveřejněného Českým statistickým úřadem (ČSÚ). Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Analytici růst HDP očekávali.
09:59Aktualizovánopřed 22 mminutami

U superdávky počítáme s půlročním přechodným obdobím, řekl Jurečka

V říjnu by se změna dotkla toho, kdo o takzvanou superdávku žádá poprvé, jinak počítáme s půlročním přechodným obdobím, sdělil v úterním Interview ČT24 s Terezou Kručinskou ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s reformou sociálních podpor. Tu ve středu projednává Senát. Ministr předpokládá podrobnou debatu, ale doufá, že horní komora návrh schválí. Zmínil, že přesnou výši dávky by lidé zjistili až 1. října, kdy má zákon vejít v platnost.
před 35 mminutami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
před 53 mminutami

Soud schválil dohodu o vině a trestu podnikateli Dovhomiljovi z kauzy Dozimetr

Podnikatel Pavel Dovhomilja viněný v kauze Dozimetr dostal peněžitý trest dva miliony korun. Obvodní soud ve středu schválil dohodu o vině a trestu, kterou muž uzavřel se státním zástupcem. Třiačtyřicetiletý podnikatel je prvním potrestaným v rozsáhlém případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP). V kauze figuruje jako spolupracující obviněný a k trestné činnosti se přiznal. Při hlavním líčení bude svědčit.
před 1 hhodinou

ŽivěSenát řeší zákaz tlumičů pro pistole, zabývat se má i sociální superdávkou

Především reformou sociálních dávek a případným zákazem tlumičů hluku pro pistole a revolvery se má ve středu zabývat Senát. Zatímco ústavně-právní výbor doporučil obě předlohy schválit beze změn, senátní sociální výbor požaduje reformu dávek upravit. Do okruhu zranitelných osob chce zahrnout samoživitele s dětmi až do deseti let věku místo sedmi let a bonus na dítě vztáhnout i na domácnosti s dětmi ve třetím stupni invalidity.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obchody mohou být na Svátek práce otevřené

Obchody mohou být ve čtvrtek 1. května na Svátek práce otevřené bez omezení. Záleží totiž na jednotlivých firmách a majitelích, zda dají svým zaměstnancům volno, či nikoliv. O týden později, na Den vítězství 8. května, ale naopak budou zavřené.
před 3 hhodinami
Načítání...