Horolezci si mnou ruce: Ve Zlíně roste 15 metrů vysoká stěna

Zlín - V polovině příštího roku vyroste ve Zlíně patnáct metrů vysoká horolezecká stěna. Svými rozměry největší v regionu. Využívat ji bude nejen místní oddíl, ale také školáci, hasiči a policisté. Stále populárnější sport tak ve Zlíně konečně získá zázemí na evropské úrovni.

„Jsme jediné krajské město v republice, které takovou velkou stěnu s parametry pro závody nemá,“ stěžuje si předseda místního horolezeckého oddílu Václav Tichavský. Zlínský oddíl přitom čítá na sto dvacet členů, kteří v současnosti musí brát za vděk cvičnou stěnou o velikosti čtyři krát šest metrů čtverečních.

„Pokud by se teoreticky stalo, že bychom přišli trénovat všichni najednou, trvalo by hodiny, než by se dostalo na každého,“ tvrdí jeden z dlouholetých členů oddílu Miroslav Ingr a dodává, že stávající stěna už přesluhuje: „Vznikla někdy na začátku devadesátých let a ty dimenze tenkrát byly trochu jiné. Sport je stále oblíbenější, noví zájemci přibývají a je obtížné se do těchto stísněných prostor vejít.“

1 minuta
Stavba lezecké stěny ve Zlíně
Zdroj: ČT24

Polovina příštího roku ale přinese obrat k lepšímu. Ve městě vyrůstá stěna nová, tentokrát s parametry 21. století. „V této chvíli dokončujeme ocelovou konstrukci s opláštěním a potom budeme pokračovat vevnitř pracemi na instalaci samotné lezecké stěny,“ vysvětluje jednatel investora Miroslav Bodanský.

Nová dominanta Zlína bude vysoká patnáct metrů a přijde na šestnáct a půl milionu korun. To je investice, díky které už místní horolezci nebudou muset za kvalitními tréninky dojíždět. „Na stěnu se moc těšíme. Dosud jsme museli jezdit do Považské Bystrice, což je odsud osmdesát kilometrů, nebo do sto kilometrů vzdáleného Brna,“ neskrývá nadšení z připravované lezecké stěny Tichavský. „V Brně mají výborné podmínky pro trénink a je to vidět i na naší reprezentaci, kterou z velké části tvoří právě Brňáci,“ dodává Ingr.

Přestože Zlín leží v údolí, mohou nadějní horolezci za pár let vyrůstat i tady. Podmínky potřebné k úspěchu získávají reálnou podobu právě teď.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...