Newyorské školy zasahují proti umělé inteligenci, zakázaly program ChatGPT

Reakce škol na umělé inteligence právě začala. A je negativní. Algoritmus ChatGPT je podle těch newyorských natolik dobrý, že narušuje výuku – a proto ho zakazují.

Newyorské veřejné školy zakázaly učitelům i studentům používat program ChatGPT, protože se obávají, že tato výkonná umělá inteligence povede k tsunami podvodů. Městské školy už zablokovaly na svých serverech přístup k tomuto programu. Nejsou ale samozřejmě schopné ovlivnit to, co budou žáci dělat na svých počítačích doma.

„Vzhledem k obavám z negativních dopadů na výuku studentů a k obavám ohledně bezpečnosti a přesnosti obsahu je přístup k ChatGPT v sítích a zařízeních newyorských veřejných škol omezen,“ potvrdila pro server Gizmodo mluvčí newyorského odboru školství Jenna Lyleová.

„Tento nástroj sice může poskytnout rychlé a snadné odpovědi na otázky, ale nepomáhá studentům vytvářet dovednosti kritického myšlení a řešení problémů, které jsou pro studijní a celoživotní úspěch nezbytné.“

Město tím slovy své mluvčí říká, že se obává podvodů, kdy studenti budou využívat schopností programu, aby dělal kreativní práci za ně. ChatGPT totiž přesně tohle dokáže: umí na zadání napsat esej, vyřešit slovní i matematickou úlohu, skládat básně i napsat výklad nějakého etického problému. Zvládne dokonce psát i jednoduché povídky nebo primitivní filmové scénáře.

Studenti by tak mohli místo pokusů přemýšlet sami o řešení, kontextu a povaze nějaké otázky jednoduše zadat programu, aby to udělal za ně, přičemž výsledek dostanou prakticky okamžitě. Což znamená, že sice v úkolu fakticky uspějí, ale neosvojí si schopnosti, které jim mohou pomoci k úspěchu.

Poptávka po kontrole

Vyjádření newyorských veřejných škol také odkazuje na problém tohoto programu s přesností – jeho odpovědi jsou totiž plné faktických chyb. Vychází totiž ze souborů dat, jejichž věrohodnost není nijak kontrolovaná, navíc má tendenci je špatně interpretovat.

Školy zatím nemají nástroje k tomu, aby odhalily, jestli je text napsaný člověkem, nebo strojem. Právě po těchto programech nyní zřejmě po celém světě vzroste poptávka. Školy totiž jinak ztratí jeden ze svých základních nástrojů k tomu, aby kontrolovaly své studenty.

První takové programy už vznikají. Na začátku letošního roku jednoduchou, a ne zcela spolehlivou verzi, která je přístupná pro všechny, vytvořil jeden americký student. Protože je jeho stránka neustále přetížená, dá se předpokládat, že je už nyní maximálně využívaná.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 14 hhodinami

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
před 19 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
11. 7. 2025

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
11. 7. 2025

Neandertálci zpracovaná kost jeskynního lva je jako „švýcarský armádní nůž“ doby kamenné

Víceúčelový nástroj nalezený v belgické jeskyni zvyšuje povědomí o tom, jak inteligentní byli neandertálci. Kromě toho je zajímavý také tím, že kosti jeskynních lvů tito pravěcí lidé podle všeho jinak nevyužívali.
11. 7. 2025

Kosti z Národního muzea patří slavnému baroknímu lékaři, zjistili vědci

Tým českých odborníků identifikoval ostatky významné barokní osobnosti, lékaře, šlechtice a rektora Univerzity Karlovy Jana Františka Löwa z Erlsfeldu. Na objevu se podíleli antropologové Národního muzea, Kriminalistický ústav Policie ČR, Ústav soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, archiváři a také knihovníci.
10. 7. 2025
Načítání...