Muskova SpaceX získala zakázku snů: dopraví k Měsíci části budoucí stanice Gateway

První dva základní moduly stanice Gateway, kterou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zřídit u Měsíce, vynese do vesmíru soukromá společnost SpaceX. Předběžně by se tak mohlo stát přibližně v polovině roku 2024. NASA toto rozhodnutí oznámila na svých webových stránkách.

Gateway bude první dlouhodobou základnou obíhající kolem Měsíce. Podle plánů americké vesmírné agentury má mít zásadní význam pro podporu misí astronautů v rámci programu Artemis. Ten počítá ve třech etapách s návratem lidí na Měsíc i s perspektivou dlouhodobého výzkumu na přirozeném souputníku Země. Realizace programu by měla přispět k přípravě výprav lidských posádek na Mars.

První dva díly stanice budou tvořit energetický a pohonný modul PPE a obytný a logistický modul HALO. Po jejich spojení na Zemi by je měla do vesmíru najednou vynést raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. NASA přitom uvedla, že se zaměřuje na termín „ne dříve než v květnu 2024“.

Plánovaná konfigurace stanice Gateway
Zdroj: Wikimedia Commons

Celkové náklady uvedené operace, včetně služeb souvisejících s vypuštěním a s dalšími výdaji spojenými s misí, přijdou NASA přibližně na 332 milionů dolarů (sedm miliard korun).

Co čekat od měsíční stanice

PPE má být podle charakteristiky NASA solární elektrická pohonná kosmická loď, která bude zajišťovat energii, vysokorychlostní komunikaci a řízení polohy. Umožní přemisťovat stanici na různé oběžné dráhy, což poskytne lepší přístup na povrch Měsíce než kdykoli v minulosti.

V obytné sekci HALO budou pracovat astronauti, kteří Gateway navštíví, často při cestě na Měsíc. Modul poskytne možnosti pro řízení a bude sloužit jako spojovací uzel. Zařízen bude pro podporu vědeckých výzkumů a distribuci energie a k zajištění komunikace pro kosmické lodě, jež přiletí, a pro expedice na měsíčním povrchu. Bude také doplňovat systémy podpory života lodí Orion, kterými chce NASA na Gateway dopravovat astronauty programu Artemis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
před 46 mminutami

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
před 1 hhodinou

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
před 2 hhodinami

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
před 6 hhodinami
Načítání...