V Číně výrazně kleslo znečištění, velký vliv má koronavirus, ukázala NASA

Znečištění ovzduší v Číně se v posledních týdnech výrazně snížilo. Přinejmenším zčásti za tím stojí zpomalení ekonomiky kvůli šíření nového typu koronaviru. Na svých stránkách to uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Rozdíl emisí oxidu dusičitého v lednu a únoru 2019 a 2020 v oblasti města Wu-chan
Zdroj: NASA

Nákaza novým koronavirem se začala v Číně šířit koncem loňského roku a od té doby čínské úřady zaznamenaly už skoro osmdesát tisíc případů infekce. Peking ve snaze zastavit epidemii dal do karantény celá města, omezil dopravu a prodloužil pracovníkům volno, které si v lednu vzali u příležitosti lunárního Nového roku. Výroba je sice nyní postupně obnovována, na průmysl měla ale tato karanténa zásadní dopad.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na základě svých satelitních snímků srovnal znečištění ovzduší v Číně v prvních dvou měsících roku 2019 a 2020. Snímky ukazují pokles hladiny oxidu dusičitého v letošním roce, který se časově shoduje s omezením či pozastavením výroby v mnoha továrnách.

Změna emisí oxidu dusičitého mezi lednem a únorem
Zdroj: NASA

Pokles hladiny oxidu dusičitého, jehož hlavním zdrojem jsou motorová vozidla a průmyslové závody, byl podle vědců z NASA patrný nejdříve v oblasti města Wu-chan, které je ohniskem nákazy.

Podle expertky NASA Fei Liu v Číně množství exhalací každoročně klesá v době oslav lunárního Nového roku, po skončení dovolených ale znovu rychle roste. „Letos je pokles výraznější než v minulých letech a také trvá déle,“ uvedla Liu.