Kuřákům s chronickou obstrukční plicní nemocí se otevřely dveře k moderní léčbě

Dlouhodobý kašel a zadýchávání jsou typické příznaky takzvané chronické obstrukční plicní nemoci. Ta je nejčastějším důvodem k transplantaci plic a výrazně zvyšuje i riziko vzniku rakoviny. Statisíce lidí přitom ani nevědí, že tuto chorobu mají. Má to změnit pilotní screening i nové léky pro kuřáky.

Video CHOPN
video

Kuřákům s chronickou obstrukční plicní nemocí se otevřely dveře k moderní léčbě

Osmačtyřicetiletá Edita Brchlová ještě před časem kouřila i dvacet cigaret denně. Dušnost brala jako přirozenou daň. „Zadýchávala jsem se, když jsem šla rychle nebo když jsem dobíhala autobus,“ popisuje. Jenže to jsou také příznaky takzvané chronické plicní obstrukční nemoci neboli CHOPN.

Paní Edita měla štěstí – tuto nemoc jí diagnostikoval odborník, ke kterému ji poslal její obvodní lékař zapojený do pilotního screeningu. Ten má právě takové pacienty podchytit dřív, než bude pozdě.

„Cigaretový kouř, zplodiny hoření, které destruují plicní tkáň a způsobují CHOPN, zároveň způsobují sekundární změny plicních buněk, které vedou k nádorovému bujení,“ vysvětluje největší riziko nemoci Martina Vašáková, přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty a Thomayerovy nemocnice.

Jak najít CHOPN

Kontrolou zatím prošlo jen pár stovek lidí, ale CHOPN lékaři potvrdili u celé třetiny z nich. V Česku se s ní léčí na 300 tisíc pacientů, přibližně stejné množství o nemoci ale podle odhadů neví. Diagnóza je přitom jednoduchá: Funkci plic lékaři poznají ze spirometrie – neboli vyšetření přístrojem, který zaznamenává pacientovo dýchání. V těchto dnech se lidé mohou nechat otestovat ve vybraných obchodních centrech – tento týden třeba v Ústí nad Labem.

Včasná diagnóza znamená včasnou léčbu. Plicní tkáň se už sice nedá obnovit, léky ale mohou výrazně zmírnit příznaky choroby a prodloužit život. Novinkou je, že tyto léky se nyní dostanou i ke kuřákům. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí, mohou jim plicní lékaři předepsat i moderní preparáty. Na ně zatím kuřáci nedosáhli. V tuzemsku se to týká přibližně 45 tisíc z celkem 300 tisíc pacientů, kteří se s CHOPN léčí.

„Všichni pacienti, kteří absolvovali intervenci proti kouření tabákových výrobků a pro odvykání kouření, užívají léky dle pokynů lékaře a snižují počet vykouřených cigaret, se nově zařazují do kolonky spolupracující kuřák a otevírají se jim dveře k moderní léčbě. Většina z nich nedokáže ze dne na den přestat kouřit – závislost na nikotinu lze přirovnat k závislosti na heroinu. Když vidíme, že se pacient snaží, proč bychom jej měli nechat se dusit,“ dodává doktorka Vašáková.