Znečištění vzduchu se v EU snižuje pomalu, upozorňuje agentura. Jen v roce 2016 mohlo za statisíce úmrtí

Země Evropské unie se potýkají se znečištěným ovzduším, nejhůře jsou na tom obyvatelé velkých měst. Vyplývá to ze zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Jednou z hlavních příčin jsou podle vědců automobily. Podle posledních dat bylo špinavé ovzduší v Evropě v roce 2016 příčinou 400 tisíc předčasných úmrtí.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

„Znečištění vzduchu je v současné době největším rizikem pro zdraví lidí,“ píše se v dokumentu. Jeho autor Alberto González Ortiz uvedl, že počet nebezpečných částic v ovzduší evropských měst se sice snížil, neklesá ale podle něj dostatečně rychle.

„Ještě jsme nedosáhli standardů Evropské unie a samozřejmě jsme ještě vzdáleni standardům Světové zdravotnické organizace (WHO),“ dodal Ortiz. Vědci připravili také vizualizaci, kde je dobře vidět, jaké části kontinentu jsou znečištěné nejvíc.

Unijní předpisy v současnosti požadují, aby členské státy vyhodnocovaly různé ukazatele úrovně znečištění ovzduší, především v městských oblastech, a podnikly opatření, pokud jsou příslušné meze překročeny.

Problematická auta 

Předloni například 16 z 28 zemí EU – mezi nimi Francie, Belgie, Nizozemsko, Španělsko, Německo a Velká Británie – nahlásily minimálně jeden případ vyšší koncentrace oxidu dusičitého, než je celounijní průměr za rok. Tato škodlivina se do atmosféry uvolňuje například z výfuků aut a působí potíže hlavně v městských aglomeracích.

Důležité pro zlepšení kvality městského vzduchu je tedy podle Ortize omezení počtu aut. „Když bojujeme proti znečištění vzduchu, bojujeme zároveň proti změnám klimatu a proti hluku a za zdravější životní styl, čímž získají všichni,“ uvedl Ortiz.