Satelity našly ve východní Antarktidě přes 65 tisíc nových jezírek tvořených tajícím ledem

Vědci objevili na Východoantarktickém ledovci desítky tisíc jezírek vzniklých táním. Toto množství je překvapilo, protože je srovnatelné s daleko teplejšími místy. Informují o tom v odborném časopise Scientific Reports a varují, že i tato oblast je zranitelná oteplováním. Voda z jezírek totiž může urychlovat posouvání ledové masy do moře.

Vědci ze dvou britských univerzit sledovali v létě roku 2017 pomocí špičkových satelitů asi pět milionů kilometrů čtverečních východní části Antarktidy. Detailní analýza tam našla 65 459 jezírek, která jsou tvořená vodou z roztátého ledovce. Většina z nich byla drobná, měla přibližně rozměry plaveckého bazénu. To největší ale měřilo 70 kilometrů čtverečních.

Že led v době antarktického léta (tedy v lednu) taje, je přirozené, na jižní polokouli dopadá v té době více tepla a rtuť v pomyslném teploměru se tak dostává nad nulu. Množství jezírek ale autory tohoto výzkumu zaskočilo.

„Věděli jsme už nějakou dobu, že se na východní Antarktidě tvoří jezírka, ale překvapilo nás, jaké množství se jich tam zformovalo,“ uvedl hlavní autor výzkumu Chris Stokes z Durham University. „Hustota výskytu jezírek v některých oblastech je podobná jako ta, kterou jsme pozorovali v Grónsku nebo na Antarktickém poloostrově, jež jsou obecně považované za výrazně teplejší místa,“ doplnil vědec. „Vyvolává to obavy, protože víme z jiných oblastí, že velké množství jezer může přispět k rozpadu ledovců.“

Mizející led

Antarktický ledový příkrov zaujímá hlavní část pevninské části nejjižnějšího světadílu. Je to největší masa zmrzlé vody na planetě – pokrývá plochu o velikosti téměř 14 milionů kilometrů čtverečních, což je skoro o polovinu více než celá Evropa. Obsahuje téměř třicet milionů kilometrů krychlových ledu. Kdyby všechen roztál, hladina oceánu by stoupla asi o 58 metrů. 

Výzkumy, které se Východoantarktickému ledovému příkrovu v poslední době věnují, docházejí ke značně rozporuplným výsledkům. Řada studií varovala, že je změnami klimatu zranitelnější, než se zdálo, ale jiné tyto obavy zase vyvrací.

„Existují modely, které předvídají, že se vnitřní část Východoantarktického ledového příkrovu příliš nezmění ani v případě, že by se západní ledovec zcela rozpustil,“ uvedli vědci ve zprávě po celé studii z roku 2017. Podle těchto modelů by jádro mělo zůstat stabilní i v případě, kdy by se jeho okraje začaly rozpadat. „Ukázalo se, že naše data právě tyto modely podporují,“ uvedli vědci. „Je skvělé vidět takové údaje.“

Nejnovější výzkum

Nová satelitní data ale tento optimismus příliš nepotvrzují. „Na druhém konci Země jsme viděli, jak se taková jezírka rozšiřují do vnitrozemí s tím, jak stoupají teploty. A obáváme se potenciálních důsledků pro další tání a ztrátu ledu i zde,“ uvedla spoluautorka studie Amber Leesanová. „Až donedávna jsme se domnívali, že východní Antarktida je příliš studená na to, aby byla podobně zranitelná, ale tato práce ukazuje, že existují paralely s našimi pozorováními v Grónsku,“ dodala vědkyně.

Před táním ledu a jeho dopady varovala na konci září také zvláštní zpráva Klimatického panelu OSN.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Vědci prozatím uchránili nejstarší strom světa před novou dálnicí

Nejstarší světový strom mohl být ohrožen výstavbou dálnice. Zachránila ho prozatím ovšem kampaň vědců. Ti zdůrazňují přínos podobných velikánů k poznání ohledně změn klimatu. Ve svém článku o příběhu stromu reportoval web německé stanice Deutsche Welle.
před 7 hhodinami

Ústup očkování v USA by svědčil hlavně spalničkám, ohrozil by miliony lidí

Očkování je jednou z páteří moderní medicíny. Stačí drobné snížení proočkovanosti a dopady na společnost jsou obrovské. Vědci na základě rozsáhlého modelu pro různé scénáře popsali, jaká budoucnost čeká ohledně šíření nakažlivých nemocí Spojené státy.
před 10 hhodinami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Levá, nebo pravá? Vědci zkoumali, do jaké ruky je lepší očkovat

Když lidé dostávají posilující dávku vakcíny, mnohdy si ji nenechají dát do stejné ruky jako tu první. Nový výzkum popsal, že vhodnější je očkovat do stejného místa. Výsledky by se podle autorů daly využít zejména během pandemií, během nichž je nutné očkovat v průběhu epidemické situace.
před 12 hhodinami

Do vesmíru odstartovala evropská sonda, která se zaměří na lesy

Po jedenácté hodině dopoledne odletěla do kosmu mise Evropské vesmírné agentury (ESA). Raketa Vega-C vynesla na oběžnou dráhu sondu Biomass, jejímž cílem je monitorovat biomasu na Zemi, hlavně lesy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 12 hhodinami

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 14 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
28. 4. 2025
Načítání...