Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová meteorologická organizace (WMO). Podle dat, která shromáždila, bylo například posledních pět let (2014 až 2019) nejteplejších v historii, zrychlilo se zvyšování hladiny moří a nejvyšších hodnot dosáhly i emise skleníkových plynů.
„Vzestup mořské hladiny se urychlil,“ varuje Světová meteorologická organizace
Podle Světové meteorologické organizace je třeba okamžitě „zintenzivnit úsilí vedoucí ke snížení emisí skleníkových plynů“. Nejvíce zneklidňující jsou informace o zvyšování hladin moří. Od roku 1993 stoupala jejich hladina průměrně o 3,2 milimetrů za rok. Od května 2014 do roku 2019 to ale bylo již pět milimetrů za rok.
Šéf WMO Petteri Taalas varoval, že k dalšímu výraznému zvýšení může přispět tání ledovců v Antarktidě a v Grónsku. „Letos jsme mohli vidět tragický dopad na Bahamách a v Mosambiku, kdy zvyšování hladin moří a silné tropické bouře vedly k humanitárním a ekonomickým katastrofám,“ dodal Taalas.
Summit OSN má být „o činech“
Nová studie byla zveřejněna den před klimatickým summitem OSN, na který míří desítky státníků z celého světa. Česko bude na newyorském jednání zastupovat premiér Andrej Babiš.
Podle generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese bude jednodenní konference v New Yorku „o činech, nikoli o slovech“. „Řekl jsem světovým vůdcům, aby nepřijížděli s líbivými projevy, ale s konkrétními závazky,“ uvedl Guterres.