Kvůli spaní u televize nebo při světle může ženám hrozit obezita, varuje výzkum

„Ženy, dejte si pozor – spánek při běžící televizi nebo svítících světlech může mít dopad na tloustnutí.“ To je jeden ze závěrů rozsáhlého výzkumu na téměř 44 tisících ženách, který vznikl ve Spojených státech amerických.

„Pokud vypnete světla, než jdete spát, může to být užitečné pro snížení pravděpodobnosti, že přiberete a budete mít nadváhu nebo se dokonce stanete obézními,“ popsal hlavní autor studie Yong-Moon Mark Park.

Jeho výzkum sice přímo netvrdí, že spánek s rozsvícenými světly způsobuje tloustnutí, ale naznačuje, že oba fenomény by mohly být propojené. Studie vyšla v odborném časopise JAMA Internal Medicine.

Světlo vede k horšímu a kratšímu spánku

Podle Parka má vystavení umělému světlu v noci negativní dopad na množství hormonu melatoninu a tím narušuje přirozený spánkový cyklus. „A také by mohlo narušovat hladiny stresových hormonů a mít vliv i na další metabolické procesy způsoby, jež přispívají ke zvyšování hmotnosti,“ uvedl vědec.

Navíc rozsvícené světlo nebo obrazovka se obecně projevují horší kvalitou spánku a také jeho kratší dobou. A kratší nebo horší spánek může vést k pocitům únavy, které člověku brání, aby cvičil nebo se věnoval jiným tělesným aktivitám, jež pomáhají hmotnost snižovat, domnívá se Park na základě svého výzkumu.

Vědec vycházel z údajů od necelých 44 tisíc žen ve věku mezi 35 až 74 lety. Nepracovaly na směny, nebyly těhotné, ani netrpěly žádnými jinými vnějšími okolnostmi, které by jim bránily v normálním spánku.

Ty, které spaly při nějakém druhu rozsvíceného světla, měly o 17 procent vyšší pravděpodobnost, že naberou v průběhu pěti let více než pět kilogramů. Podle Parka měla na množství nabraných kil dopad také intenzita umělého osvětlení. „Například používání slabé noční lampičky nebylo spojené s příbytkem hmotnosti, ale ženy spící u silného světla nebo u televize už nabíraly hmotnost výrazně,“ popsal.

Zajímavé ale bylo, že tyto výsledky se nezměnily, ani když vědci do studie zahrnuli stravu a tělesnou aktivitu žen – to naznačuje (ale zatím zcela nepotvrzuje), že mezi nedostatkem spánku a tloustnutím může existovat vztah.

Příčina a následek

Je jisté, že také u této studie platí klasická vědecká zásada „korelace neimplikuje kauzalitu“. Tedy, že přestože spolu dva jevy souvisí, nelze z toho vyvozovat, že jeden je příčinou a druhý následkem. Současně to ale neznamená, že by taková kauzalita byla vyloučená, jen není pouhou korelací prokázána. 

Korelace a kauzalita
Zdroj: Rcragun/ WIkimedia Commons

Je stále možné, že závislost na nočním svícení může být projevem mnoha dalších faktorů, které jsou přímou příčinou tloustnutí – mohlo by se jednat například o osamělost, úzkost nebo nějaké formy sociálních fobií.

I tak by se ale noční svícení mohlo stát lakmusovým papírkem, pomocí něhož by vědci po těchto hlubších skrytých příčinách tloustnutí mohli účinněji pátrat. Doktor Park by tedy ve výzkumu mohl pokračovat i v budoucnosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ekologie vzkříšení. Vědci po 7000 letech probudili pravěkou rozsivku

Němečtí ekologové dokázali oživit pravěký organismus, který se před sedmi tisíci lety uložil do stavu, ve kterém přečkal věky. Po probuzení dokázala řasa fungovat jako normální zdravý jedinec.
před 1 hhodinou

Tetování může být spojené s rakovinou, naznačuje studie na dvojčatech

Dvojčata, která byla tetovaná, měla větší pravděpodobnost vzniku rakoviny než ta, jež se takto nezdobila, ukázala vědecká studie. Podle vědců to platilo zejména u těch, která měla tetování větší než plocha dlaně. Tetovací barva totiž nezůstává jenom na místech, kam ji tatér dá, a její částečky mohou migrovat do lymfatických uzlin, kde se hromadí.
před 4 hhodinami

Populace vlků v EU za deset let stoupla o 58 procent

Populace vlků v zemích Evropské unie se za deset let zvýšila o 58 procent – z dvanácti tisíc na přibližně devatenáct tisíc jedinců. V zemích jako Itálie, Německo, Bulharsko, Řecko, Polsko, Španělsko a Rumunsko žije nyní přes tisíc vlků, uvádí studie vedená italskou vědkyní Cecilií Di Bernardiovou. Šelmy ale trápí zemědělce. Škody na hospodářských zvířatech dosahují téměř dvou desítek milionů eur, píše agentura APA
před 7 hhodinami

Žloutenky A letos v Česku výrazně přibývá

Žloutenka typu A se letos v Česku šíří velmi rychle, upozorňuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Zranitelným skupinám doporučují hygienici i očkování, dodržovat jen mytí rukou už totiž nemusí stačit.
před 8 hhodinami

Otázky a odpovědi: Jak se slintavka šíří a proč musejí být zvířata utracena

Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc, která může způsobit obrovské hospodářské škody. Není snadné s ní bojovat a její zkrocení vyžaduje rozsáhlejší opatření. Ústřední veterinární správa připravila odpovědi na ty nejdůležitější otázky spojené s touto chorobou.
před 9 hhodinami

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 23 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánovčera v 18:18

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
včera v 10:00
Načítání...