Kdo špatně spí, tloustne. Vědci našli spojitost mezi nedostatkem spánku a obezitou

Už delší dobu vědci naznačují, že by mohla obezita souviset s nedostatkem spánku. Nejnovější studie švédských odborníků tyto domněnky a náznaky potvrzuje.

Nedostatek spánku nebo málo kvalitní spánek narušují metabolismus a zvyšují schopnost těla ukládat tuky. Potvrdil to rozsáhlý výzkum, jehož autory jsou vědci z univerzity v Uppsale. Navázali na starší práce, které studovaly spánkový cyklus a jeho souvislost s problémy oběhového systému nebo cukrovkou.

Podle hlavního autora studie, experta na tyto takzvané cirkadiánní rytmy Jonathana Cedernaese, je nyní jasné, že nedostatek spánku s tloustnutím souvisí. Neslouží podle něj jen k úspoře energie, ale má mnohem více funkcí.

Souvislost mezi nedostatkem spánku a řadou klasických civilizačních chorob už byla prokázána mnohokrát. Vědci zatím nejsou schopní přesně říci, proč se to děje – procesy jsou to totiž značně složité. Příčin, proč právě nedostatek spánku vede k větší pravděpodobnosti vzniku obezity, může být více a mohou být i propojené.

Podle Cedernaese však není vyloučeno ani jednoduché vysvětlení. Totiž že lidé, kteří jsou déle vzhůru, mají zkrátka více času pořádně se najíst.

Podařilo se však najít souvislost mezi nedostatkem spánku a sebekontrolou. Kdo je nevyspalý, hůř ovládá své touhy. Navíc málo spánku narušuje hormony, které kontrolují příjem potravy; člověk pak hůře odhadne, jestli už je sytý, anebo se přejídá. Podle starších prací stačí jen drobný výpadek v kvalitě nebo kvantitě spánku a tyto procesy jsou narušené.

Existuje ještě jedna souvislost, která vše ještě více komplikuje: obezita zvyšuje riziko tazvané spánkové apnoe, což jsou dýchací problémy, které samy o sobě narušují kvalitu spánku. Lidé s nadváhou se tak mohou dostávat velice snadno do „začarovaného kruhu“, kdy biologické mechanismy těla brání jednak tomu, aby hubli, ale i tomu, aby se dobře vyspali.

Kdo nespí, nemá svaly

Nová práce přinesla přesvědčivé důkazy o tom, že spánková deprivace má přímý dopad na základní metabolismus a rovnováhu mezi tukem a svaly v lidském těle. Vyšla v odborném časopise Science Advances, přičemž zkoumala vzorek 15 zdravých dobrovolníků.

Mimo jiné se ukázalo, že nedostatek spánku vede k většímu množství zánětů v těle. Hlavní výzkum se však soustředil na jinou věc: pokud byly pokusné osoby vystavené nedostatku spánku, prosperovala jejich tuková tkáň, zatímco svalům se nedařilo.

Už dříve si vědci všimli, že lidé, kteří pracují na směny, mají menší množství svalové hmoty, ale dávali to do souvislosti s povahou jejich práce. Nyní se ukazuje, že roli v tom mohou hrát zcela přirozené faktory lidského metabolismu spojené s nedostatkem spánku.

Experti zkoumali tyto jevy jen relativně krátkodobě. Rádi by nyní prověřili, jestli je lidské tělo schopné se těmto trendům, pokud jsou opravdu dlouhodobé, nějak přizpůsobit, nebo negativních dopadů v průběhu let naopak spíše přibývá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 2 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 7 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 9 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 11 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 16 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...