Kdo špatně spí, tloustne. Vědci našli spojitost mezi nedostatkem spánku a obezitou

Už delší dobu vědci naznačují, že by mohla obezita souviset s nedostatkem spánku. Nejnovější studie švédských odborníků tyto domněnky a náznaky potvrzuje.

Nedostatek spánku nebo málo kvalitní spánek narušují metabolismus a zvyšují schopnost těla ukládat tuky. Potvrdil to rozsáhlý výzkum, jehož autory jsou vědci z univerzity v Uppsale. Navázali na starší práce, které studovaly spánkový cyklus a jeho souvislost s problémy oběhového systému nebo cukrovkou.

Podle hlavního autora studie, experta na tyto takzvané cirkadiánní rytmy Jonathana Cedernaese, je nyní jasné, že nedostatek spánku s tloustnutím souvisí. Neslouží podle něj jen k úspoře energie, ale má mnohem více funkcí.

Souvislost mezi nedostatkem spánku a řadou klasických civilizačních chorob už byla prokázána mnohokrát. Vědci zatím nejsou schopní přesně říci, proč se to děje – procesy jsou to totiž značně složité. Příčin, proč právě nedostatek spánku vede k větší pravděpodobnosti vzniku obezity, může být více a mohou být i propojené.

Podle Cedernaese však není vyloučeno ani jednoduché vysvětlení. Totiž že lidé, kteří jsou déle vzhůru, mají zkrátka více času pořádně se najíst.

Podařilo se však najít souvislost mezi nedostatkem spánku a sebekontrolou. Kdo je nevyspalý, hůř ovládá své touhy. Navíc málo spánku narušuje hormony, které kontrolují příjem potravy; člověk pak hůře odhadne, jestli už je sytý, anebo se přejídá. Podle starších prací stačí jen drobný výpadek v kvalitě nebo kvantitě spánku a tyto procesy jsou narušené.

Existuje ještě jedna souvislost, která vše ještě více komplikuje: obezita zvyšuje riziko tazvané spánkové apnoe, což jsou dýchací problémy, které samy o sobě narušují kvalitu spánku. Lidé s nadváhou se tak mohou dostávat velice snadno do „začarovaného kruhu“, kdy biologické mechanismy těla brání jednak tomu, aby hubli, ale i tomu, aby se dobře vyspali.

Kdo nespí, nemá svaly

Nová práce přinesla přesvědčivé důkazy o tom, že spánková deprivace má přímý dopad na základní metabolismus a rovnováhu mezi tukem a svaly v lidském těle. Vyšla v odborném časopise Science Advances, přičemž zkoumala vzorek 15 zdravých dobrovolníků.

Mimo jiné se ukázalo, že nedostatek spánku vede k většímu množství zánětů v těle. Hlavní výzkum se však soustředil na jinou věc: pokud byly pokusné osoby vystavené nedostatku spánku, prosperovala jejich tuková tkáň, zatímco svalům se nedařilo.

Už dříve si vědci všimli, že lidé, kteří pracují na směny, mají menší množství svalové hmoty, ale dávali to do souvislosti s povahou jejich práce. Nyní se ukazuje, že roli v tom mohou hrát zcela přirozené faktory lidského metabolismu spojené s nedostatkem spánku.

Experti zkoumali tyto jevy jen relativně krátkodobě. Rádi by nyní prověřili, jestli je lidské tělo schopné se těmto trendům, pokud jsou opravdu dlouhodobé, nějak přizpůsobit, nebo negativních dopadů v průběhu let naopak spíše přibývá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Přežila by papírová vlaštovka let z ISS? Japonští inženýři to ověřili

Věda získává odpovědi na důležité otázky dlouhodobým, náročným výzkumem, který prověří všechny detaily hypotézy. A nebo si položí dostatečně šílenou otázku a pak provede experiment. Někdy právě tyto odvážné pokusy přinesou více poznání než opatrné cesty. Otázkou, kterou si vědci položili nyní, nebylo nic jiného než: „Co se stane, když hodíte papírovou vlaštovku z Mezinárodní vesmírné stanice?“
před 1 hhodinou

Sonda Mariner ukázala Mars, jak ho lidstvo neznalo. A připravila svět o naději, že je tam život

Sovětský svaz měl na počátku snah o cestování k Marsu před Spojenými státy obrovský náskok díky svým předchozím úspěchům. U rudé planety mu ale štěstí nepřálo, naopak Američané dokázali uspět – zejména díky misi Mariner před šedesáti lety.
před 3 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 3 hhodinami

Kosmonaut a astronaut si poprvé podali ruku ve vesmíru na vrcholu studené války

USA a SSSR byly už třicet let nepřáteli. Proti druhé straně budovaly stovky jaderných zbraní, soupeřily politicky i ekonomicky. A přesto se roku 1975 odehrála vesmírná mise, kde tito protivníci spojili síly. Poprvé a na dlouhou dobu naposledy.
před 6 hhodinami

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 7 hhodinami

Změna klimatu může zesilovat zemětřesení, ukázal výzkum z Alp

Když tají ledovce, voda z nich protéká pod hory. Tam může narušovat stabilitu podloží a způsobovat tak zemětřesení. Vědci teď pro tuto hypotézu přinesli celou řadu důkazů.
před 7 hhodinami

Někteří vědci „hackují“ AI pro lepší recenze studií

Vědci stále častěji využívají při psaní studií umělé inteligence. A také recenzenti, místo toho, aby publikace studovali sami, je mnohdy hodnotí pomocí AI. A teď nový výzkum popsal třetí úroveň vědeckých podvodů, který se koná s pomocí chatbotů.
před 23 hhodinami

Dvě masivní černé díry se v divokém tanci spojily v jednu obří

Astrofyzici popsali masivní gravitační vlnu, která vznikla spojením dvou velkých černých děr v jeden objekt, jehož existence je podle současné znalosti fyzikálních jevů krajně nepravděpodobná.
včera v 12:11
Načítání...