Včely přestávají tančit. Na našich polích už to zřejmě nemá smysl

Některé druhy včel provozují fascinující tance, pomocí nichž si vyměňují informace. Umí si tímto způsobem předávat fakta o směru i vzdálenosti k potravě, nebo o tom, zda mají zásob dost. Moderní zemědělství ale zřejmě tento starý mechanismus potlačuje.

Včelí tance se objevily asi před dvaceti miliony lety. Jde o jedinečnou formu komunikace, která nemá u jiných druhů zvířat obdoby. Teprve před nedávnem začali vědci formy a cíle tohoto tance zkoumat detailně. Popsali jeho výhody i nevýhody.

„K našemu překvapení jsme zjistili, že včelí kolonie jsou úspěšnější ve sbírání potravy, pokud netančí,“ uvedl ekolog Christoph Grüter, který na tomto projektu pracoval. Jedním z důvodů podle něj je změna prostředí způsobená člověkem. Společně s kolegy zkoumal po sedm let pomocí nejrůznějších experimentů vliv včelího tance na úspěch kolonie.

Pomocí takových tanců dokáže komunikovat asi deset druhů včel. Ale drtivá většina včel to nedokáže – přes pět stovek druhů včel nemá taneční řeč. Proto Grütera zajímalo, proč některé včely tančí a co jim to přináší. Zajímavé je, že tyto tance včelám spotřebovávají velké množství energie – mohou někdy trvat jen několik sekund, ale také až pět minut. Přitom z úlu za potravou vylétají a tedy i tance provádějí jen staré včely, většinou ty, jimž zbývá posledních 18 dní života.

Včely se chovají jinak

Během výzkumu se ukázala zcela překvapivá fakta: úly, které nemají informace z tanců, jsou aktivnější a produkují více medu než ty, které taneční řeč využívají. „Očekávali jsme, že se potvrdí, jak významná je tato komunikace tancem, ale naše výsledky byly přesně opačné,“ prohlásil Robbie I'Anson Price, hlavní autor práce. Přesné vysvětlení vědci zatím nemají, ale pracují s několika hypotézami.

Rozdíly byly přitom značné. Včely v koloniích, které neměly taneční jazyk, vyrážely na výpravy za potravou, které trvaly průměrně o osm minut déle, a dokázaly sehnat až o 29 procent více pylu než včely, které se zdržovaly tanečními výstupy.

Podle autorů práce může mít značný dopad prostředí a jeho změny způsobené člověkem. Pokud je například nedaleko od úlu jabloň, která právě kvete, pak se včelám vyplatí signalizovat tancem směr k takovému vydatnému zdroji potravy.

Ale na druhou stranu pokud je v okolí jen málo zdrojů, například květiny na balkonech nebo podél silnice, pak se včelám spíše vyplatí co nejrychleji se za tímto zdrojem vydat, dokonce i kdyby to znamenalo větší míru rizika. „Podle našeho názoru se pozorované chování dá vysvětlit především množstvím času, který tím včely uspoří,“ vysvětlují vědci.

Biologové také pozorovali, co se děje, když je tento tanec nějak narušený – včely jsou zjevně schopné posoudit význam a relevanci tance. Pokud je nějak narušený, všimnou si toho a po krátké době o něj ztratí zájem. „Naše výsledky zvyšují pravděpodobnost, že lidé vytvořili prostředí, na něž není včelí tanec příliš dobře adaptován,“ píší autoři studie v odborném časopise Science Advances.

Nyní plánují tyto pokusy a pozorování opakovat v různorodějším prostředí a sledovat, jak se výsledky liší na vesnici, v lesích, ve městech a různých druzích krajin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 19 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025
Načítání...